Pozri sa, ako zistíš, ktoré aplikácie v tvojom mobile, sa „na tajňaša“ pripájajú k internetu bez tvojho vedomia

Pozri sa, ako môžeš odhaliť, ktoré aplikácie v tvojom mobile, aktívne komunikujú na pozadí telefónu so servermi tretích strán.

pokus o pripojenie k internetu aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Naše smartfóny už dávno nie sú len zariadenia, cez ktoré telefonujeme či posielame SMS správy. Pristupujeme cez ne k bankovým aplikáciám, sociálnym sieťam, e-mailom a podobne. Máme v nich kvantum citlivých informácií. A nehovor viac o tom, že disponujú aj tými najrôznejšími senzormi, ktoré aktívne monitorujú našu aktivitu, napríklad polohu.

Možno si už počul o tom, že mobilné zariadenia zbierajú dáta, ktoré následne odosielajú na vzdialené servery. Tieto údaje, ktoré zbierajú, väčšinou slúžia na lepšie na lepšie cielenie reklamy. Pravdou ale je, že ak sa dostanú do nesprávnych rúk, tak ich môže osoba na druhej strane potenciálne zneužiť. Dokonca aj mnoho vierohodných aplikácií, môže pre nás predstavovať potenciálne nebezpečenstvo. Jednou z takýchto aplikácií je napríklad Temu, ktorú mnoho expertov označuje za spyware.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávno sme priniesli článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžeš zablokovať prístup aplikáciám k internetu. Ukázali sme ti dva spôsoby, ako to môže docieliť. Jeden je cez nastavenia smartfónu. Druhý spôsob bol prostredníctvom aplikácie NetGuard. Práve aplikácii NetGuard by sme sa chceli venovať nižšie, obsahuje totiž viacero zaujímavých nástrojov a informácií.

Keď sa chceš pozrieť na to, aké aplikácie pristupujú k internetu z tvojho smartfónu, tak si môžeš otvoriť kartu Mobilné dáta a pozrieť sa, koľko dát každá aplikácia preniesla za nejaký časový interval. Väčšinou sa ale pozrieme len na prvých niekoľko aplikácií a nižšie už zoznam aplikácii nerolujeme, nepokladáme do za podstatné, keď sú tam „len“ Kb. Ak sa potom rozhodneš zablokovať aplikáciám prístup k internetu cez nastavenia smartfónu, tak neskôr „nič“ neuvidíš. Aplikácie sa jednoducho nepripoja a ty ani o tom nebudeš vedieť.

Vieš, koľko aplikácií na pozadí tvojho mobilu sa pripája k internetu?

Aplikácia NetGuard je v tomto smere o niečo zaujímavejšia. Dôvodom je, že ťa aj aktívne upozorní na to, keď sa nejaká aplikácia pokúsi prihlásiť k internetu. Ako sme si túto aplikáciu stiahli do zariadenia, zapli sme si blokovanie internetu, tak pár minút na to, nás začal telefón doslova bombardovať upozorneniami, že došlo k blokovaniu pokusu o pripojenie k internetu.

Ak by si sa chcel pozrieť, ktoré aplikácie v tvojom smartfóne pristupujú k internetu, tak NetGuard si môžeš stiahnuť nižšie. Aplikácia je dostupná zadarmo a hoci ponúka viacero platených funkcií, tak tie potrebovať nebudeš.

Ako stiahneš aplikáciu do mobilu, tak vo vrchnej časti obrazovky je potrebné prepnúť prepínač do zapnutej polohy (aby svietil na oranžovo). Následne je potrebné ešte odblokovať funkcie blokovača internetu, lebo predvolene je zapnuté len blokovanie prenosu dát v roamingu.

  • Klikni na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu.
  • Teraz klikni na možnosť Nastavenia.
  • Vyber z ponuky Predvolené nastavenia.
  • Zapni všetky možnosti.

Nižšie ti prikladáme návod zachytený na snímkach obrazovky krok za krokom, ak by si ho potreboval.

V ďalšom kroku je potrebné ešte skontrolovať, či máš zapnuté nástroje na zaznamenávanie pokusov o pripojenie k internetu a upozornenia, keď sa o to aplikácie pokúsia.

  • Teraz sa vráť späť do nastavení aplikácie a klikni na Pokročilé možnosti.
  • Skontroluj následne, či máš zapnuté funkcie Zaznamenávať prístup k internetu a možnosť Upozorniť na pripojenie k internetu. Ak nie, tak tieto nástroje povoľ.

Ak by si potreboval vidieť, ako zapneš tieto funkcie na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prikladáme.

Teraz ti odporúčame ešte, aby si obmedzil obmedzenia batérie pre aplikáciu, aby nedošlo náhodne k jej vypnutiu. Návod ako môžeš vypnúť obmedzenia batérie, sme ti priniesli v tomto článku. Následne polož svoj mobil na bok stola a nechaj ho tak 10 minút. Potom sa pozri do notifikačnej lišty, kde uvidíš zoznam aplikácií, ktoré sa pokúsili pripojiť medzičasom k internetu.

aplikacie ktore sa pokusili pripojit k internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, pomocou tohto nástroja nezistíš, čo tieto aplikácie odosielali na vzdialený server, no na druhej strane, môžeš prostredníctvom neho odhaliť, že napríklad aplikácie, ktoré si nepoužil dlhšiu dobu, na pozadí komunikujú so vzdialeným serverom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre