Geológovia identifikovali tisíce kilometrov pod našimi nohami zvláštnu zemskú vrstvu D“. Jej pôvod je záhadou, no tušia, odkiaľ sa vzala

Výskumníci v novej štúdii prichádzajú s možným vysvetlením záhadnej vrstvy medzi jadrom a plášťom Zeme.

jadro zeme planeta
Zdroj: Rost9 / shutterstock.com

V hlbinách Zeme výskumníci pozorovali záhadnú vrstvu, ktorá sa nachádza približne 3-tisíc kilometrov pod našimi nohami. Túto vrstvu nazývajú D’’ vrstva.  

Ako vysvetľujú autori štúdie publikovanej v Science China Press, vrstva sa nachádza nad hranicou medzi roztaveným vonkajším jadrom planéty a pevným zemským plášťom. V štúdii popisujú, že na rozdiel od iných zemských vrstiev, vrstva D’’ má na rôznych miestach výrazne odlišnú hrúbku a niekde sa vrstva nenachádza vôbec.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V novej štúdii vedci naznačujú, že vrstva D’’ mohla vzniknúť počas prvých dní Zeme. Popri tom ale naznačujú, že táto vrstva môže byť pozostatok inej planéty. Predpokladá sa, že krátko po vzniku Zeme do našej planéty narazilo teleso o veľkosti Marsu. Táto gigantická kozmická kolízia vytvorila Mesiac a mohla hlboko v Zemi zanechať pozostatky protoplanéty, ktorú vedci nazvali Theia.  

Po kolízii Zeme a planéty Theia vznikol globálny lávový oceán, ktorý podľa autorov štúdie obsahoval veľké množstvo vody. Vysvetľujú, že voda by sa držala na dne tohto oceánu, zatiaľ čo by sa postupne ochladzoval. V posledných fázach ochladzovania by láva blízko jadra obsahovala množstvo vody, ktoré možno porovnať s objemom našich oceánov.  

Vznik záhadnej vrstvy

Blízko jadra planéty existuje ohromný tlak a teploty. Tieto podmienky viedli k nečakaným chemickým reakciám medzi vodou a okolitými minerálmi.  

“Náš výskum naznačuje, že to viedlo ku vzniku peroxidu železa a horčíka. Tento peroxid by sa vykazoval ešte silnejšou preferenciou pre železo ako iné hlavné komponenty, ktoré môžeme nájsť v spodnej časti zemského plášťa. Podľa našich výpočtov táto vlastnosť mohla viesť k vytvoreniu vrstiev peroxidu bohatého na železo. Táto vrstva by mala hrúbku od niekoľkých až po desiatky kilometrov,” tvrdí doktor Qingyang Hu, jeden z autorov štúdie.  

Existencia popisovanej vrstvy by zmenila kompozíciu D’’ vrstvy tak, že by sa líšila od nášho dnešného chápania. Podľa nového modelu by sa D’’ vrstva skladala z kremičitanov chudobných na železo, peroxidov bohatých na železo a oxidov chudobných na železo. Peroxid horčíka a železa sa zároveň vyznačuje nízkou seizmickou rýchlosťou a vysokou elektrickou vodivosťou. Autori štúdie ho teda považujú za potenciálneho kandidáta na vysvetlenie zvláštnych vlastností D’’ vrstvy.  

Peroxid bohatý na železo vznikol interakciou vody na dne magmového oceánu. Zároveň podľa autorov štúdie hral mimoriadne dôležitú úlohu pri tvarovaní rôznorodých štruktúr, ktoré sú pre D’’ vrstvu špecifické. Autori štúdie zároveň naznačujú, že rôznorodosť kompozície spodnej vrstvy zemského plášťa môže byť charakteristikou, ktorá sa s našou planétou tiahne už od samotných počiatkov. Peroxid bohatý na železo v podstate slúži ako izolant, ktorý bráni miešaniu rozličných komponentov v spodnej vrstve zemského plášťa. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre