ANDROIDNávody

Ako vymazať cache pamäť v aplikáciách vo vašom Androide a prečo by ste to (ne)mali robiť?

Pozrite sa krok po kroku, ako môžete vo vašom Android odstrániť cache pamäť v Android smartfóne, a kedy je vhodné túto pamäť odstrániť.

Vyrovnávacia pamäť v telefóne tzv. Cache pamäť, je veľmi kontroverzná temä. Časť ľudí ju maže pravidelne, aby uvoľnili miesto v telefóne alebo aby zabránili jeho spomaleniu v danej aplikácii. Mali by ste ju ale vymazávať? Ak ste si na túto otázku odpovedali áno, v nasledujúcom návode vám ukážeme ako. Poďme na to!

Čo je to vlastne tá Cache pamäť?

Cache pamäť umožňuje aplikáciám ako napríklad prehliadače, hry alebo platformy pre vysielanie živého vysielania ukladať dočasné súbory. Je to z dôvodu aby sa znížil čas načítania a zlepšila sa celková rýchlosť. YouTube, Spotify, Google New a podobne aplikácie, taktiež ukladajú informácie do Cache pamäte. Môžu to byť napríklad miniatúry videa, história alebo úryvky videa. Cache pamäť nám dokáže šetriť čas, pretože rýchlosť a sila internetu nie sú všade rovnaké. Avšak čím viac informácii v Cache pamäti máme, náš telefón sa može spomaľovať najmä ak je málo ukladacieho priestoru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo by ste mali vymazávať Cache pamäť aplikácie na svojom telefóne?

Jeden z hlavných a jasných dôvodov prečo by sme mali mazať Cache pamäť aplikácie, je uvoľnenie miesta, čo môže ovplyvniť výkon telefónu. Avšak nemusí ísť o primárny dôvod. Vymazanie Cache pamäte aplikácie sa prevažne robí z dôvodu, keď má daná aplikácia nejaké vážne chyby, pre ktoré ju nemôžete riadne používať. Napríklad seká, padá, mrzne a podobne.

Ako vymazať Cache pamäť a údaje aplikácie?

Ako sme už spomínali na začiatku tohto návodu, nie je to vôbec nič náročne a v pár jednoduchých krokoch nižšie si to ukážeme. Zároveň neodporúčame toto robiť pravidelne pretože, to popiera účel zlepšenia načítavania. Vymazávanie Cache pamäte by ste mali robiť iba v nevyhnutných prípadoch! Ideálne v situácii, keď vám aplikácia nefunguje správne. Prípadne v nej potrebujete mať čo najčerstvejšie dáta. Návod ako na to vám ukážeme na telefóne Xiaomi, no postup je prakticky identický u všetkých telefónov s Androidom.

  1. Otvoríme si „Nastavenia“.
  2. Prejdeme smerom dole a nájdeme si možnosť „Aplikácie“.
  3. Po kliknutí sa nám otvorí okno s možnosťami kde ďalej zaklikneme „Spravovať aplikácie“.
  4. Ďalej nám stačí vybrať konkrétnu aplikáciu, kde chceme vymazať Cache pamäť. v našom prípade Facebook.
  5. Po otvorení možnosti sa nám zobrazí info o danej aplikácii, kde máme nižšie možnosť „Vymazať dáta“.
  6. Stačí nám to už len otvoriť a vybrať možnosť „Vymazať vyrovnávaciu pamäť“.

Na fotografiách nižšie je krok po kroku, ak by ste sa potrebovali lepšie zorientovať.

Prečo nepoužívať program tretej strany na vymazanie Cache pamäte?

Aplikácie na čistenie vyrovnávacej pamäte od tretích strán sú jedným z najzbytočnejších aplikácií v dejinách ľudstva. Ak používate aplikáciu, ktorá tvrdí, že zlepší výkon vášho telefónu, venujte nejaký čas na vyhodnotenie, či vám skutočne pomohla. Ešte horšie, mnohé aplikácie v tomto žánri o ktorých sa už dlho diskutuje, že ťažia dáta používateľa a odosielajú ich na cudzie servery. Ako sa hovorí, aplikácia buď zomrie ako hrdina alebo prežije dostatočne dlho, aby videla, ako sa stáva aplikáciou na čistenie. Ale bez žartov, existujú skutočné obavy z používania týchto aplikácií kvôli ich podozrivým praktikám a podmienkam ochrany súkromia. Vo väčšine prípadov požadujú rozsiahle oprávnenia alebo zobrazujú podozrivé celoobrazovkové reklamy. Ich bežným predajným bodom je zrýchlenie vášho telefónu, ktorý býva často prekonaný potrebou neustáleho spustenia v pozadí a používanie systémových zdrojov. Nemôžeme ale každého dávať do jedného vreca a preto aplikácie ako SD Maid alebo Files od Googlu môžeme čiastočne odporučiť.

„Aplikácie, ktoré často sľubujú, že vám prečistia smartfón v skutočnosti spotrebovávajú zdroje vášho telefónu a namiesto toho, aby vám ho zrýchlili, tak ho naopak spomalia. Rovnako treba povedať, že často zbierajú dáta, ktoré ďalej zdieľajú.“

Dúfame že vám tento krátky a jednoduchý návod pomohol s vymazaním vašej Cache pamäte. Ak áno, dajte nám vedieť dole v komentároch alebo na našich sociálnych sieťach!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close