Pozrite sa do tváre Ramzesa Druhého, jedného z najväčších panovníkov starovekého Egypta. Veci zrekonštruovali jeho tvár!

Vedci digitálne rozbalili múmiu panovníka a následne vrstvu po vrstve vytvárali jeho podobizeň.

Ako vyzeral Ramzes Druhý?
Zdroj: Wikimedia (Hajor)

Ramzes Druhý alebo inak prezývaný aj Veľký, bol staroegyptským faraónom, ktorý vládol počas deviatej dynastie. Predpokladá sa, že by mohlo ísť o biblického faraóna, ktorý v knihe Exodus prenasledoval Izraelitov, informuje IFL Science.

Považuje sa zároveň za jedného z najväčších a najmocnejších vládcov starovekého Egypta. Zároveň má ale povesť muža, ktorý rád preháňal, hlavne čo sa jeho vlastných činov týka. Príkladom môže byť bitka pri Kadeši, ktorá určite neskončila Ramzesovým jednoznačným víťazstvom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ramzes Druhý sa v historických prameňoch vyobrazuje ako pohľadný muž, no vďaka novej práci vedcov z John Moores University konečne vieme, ako vyzeral v skutočnosti. V rámci novej štúdie výskumníci digitálne rozbalili jeho múmiu a na základe snímkov rekonštruovali jeho tvár.

„Špeciálny softvér identifikuje vlastnosti rozličných vrstiev, napríklad prekrývajúcich sa ľanových obväzov. Na základe toho dokážeme digitálne rozbaliť múmie rozličných faraónov. Vďaka pokrokom v moderných technológiách výskumníci dokázali rekonštruovať aj rozličné črty faraóna, napríklad piercing v uchu alebo jeho účes,“ vysvetľuje vedúca rádiológie na univerzite v Káhire, doktorka Sahar Saleem.

Tá pomocou starých CT skenov vytvorených medzi rokmi 2005 a 2009 vytvorila 3D digitálny model známeho faraóna. Následne prácu prebralo laboratórium Face Lab, ktoré v rámci novej štúdie vytvorili jeho podobizeň. Výskumníci použili metódy, ktoré sa bežne používajú pri forenznom vyšetrovaní.

Ich špeciálny softvér postupne pridával vrstvy svalstva a tkaniva na kosti. Tým sa vytvorila prekvapivo realistická podoba osoby. Samozrejme, že výsledky nemusia byť presné na 100%, ako priznávajú aj výskumníci. Túto metódu rekonštrukcie však testovali aj na skutočných a overiteľných prípadoch. Ak máme 3D model lebky človeka, vedci dokážu rekonštruovať jeho tvár. Potom môžu výsledky práce porovnať s reálnou tvárou človeka.

„Našu rekonštrukčnú metódu sme otestovali na niekoľkých dobrovoľníkoch. Až 70% povrchu tváre malo miesto pre chybu menšiu ako 2 milimetre,“ tvrdí riaditeľka laboratória Face Lab, Caroline Wilkinson.

Ako vyzeral jeden z najväčších faraónov?

V prípade múmie Ramzesa Druhého to mali výskumníci o niečo jednoduchšie. Proces mumifikácie totiž prechoval aj jemné detaily ako napríklad vzor vlasov. Vedecký tím však rekonštrukciu konzultoval aj s egyptológmi, ktorí im pomohli s odtieňom pokožky, farbou očí či vlasov. Výsledkom je pomerne presný obraz toho, ako faraón naozaj vyzeral v dobe svojej smrti.

Vedcom sa však podarilo rekonštruovať aj to, ako mohol vládca vyzerať v mladšom veku.

„Dnes už vieme ako lebky a tváre starnú. Na základe toho dokážeme predpovedať, ako mohla osoba vyzerať v mladšom veku. V prípade faraóna Ramzesa Druhého sme počas digitálnej rekonštrukcie zvrátili niekoľko zmien lebky a mäkkých tkanív, ktoré si spájame s vyšším vekom,“ vysvetľuje Wilkinson.

Spomínanými vlastnosťami sú napríklad vrásky, ovisnutý nos, uši, líca, či strata zubov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre