ANDROIDSpravodajstvo

Android zakáže inštaláciu niektorých aplikácií do smartfónu. Takýto má na to dôvod!

Smartfóny so systémom Android vám už čoskoro môžu zakázať inštaláciu starších aplikácií. Týkať sa to bude aj inštalácie mimo Obchod Play.

Používatelia smartfónom s Androidom sa vo veľkej časti tešia z voľnosti, ktorú im tento systém ponúka. Pri používaní telefónu s operačným systémom od spoločnosti Google totiž máme k dispozícii množstvo úprav a nastavení, ktoré by nám iné operačné systémy neponúkli. Rozprávame sa napríklad o voľnej dostupnosti inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov ako napríklad z webových stránok. Aj toto sa však má v blízkej dobe zmeniť, teda aspoň obmedziť. Informuje nás o tom portál androidauthority.com a zmeny majú prísť už v priebehu najbližších mesiacov. Inštalácia niektorých aplikácií v rámci systému Android teda bude obmedzená alebo úplne zakázaná.

Android 14 má priniesť používateľom obmedzenia pri inštalácii aplikácií

Vzhľadom k aktuálne prebiehajúcej distribúcii systému Android 13 do prvých smartfónov sa môže zdať príliš skoro na premýšľanie nad jeho nástupcom. V skutočnosti však prvá verzia Androidu 14 príde do prvých zariadení už v druhej polovici tohto roka a prinesie so sebou ďalšie zásadné obmedzenia. Tie budú mať za cieľ zvýšiť bezpečnosť zariadení a ich používateľov. Príkladom má byť najmä zákaz inštalácie niektorých aplikácií dokonca aj mimo Obchod Play.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
android 13 samsung
Zdroj: YouTube (Android Central)

Operačný systém Android sa má posnažiť o zvýšenie bezpečnosti zákazom inštalácie aplikácií, ktoré nie sú určené pre aktuálnu verziu systému. Vývojári aplikácií by tak mali zapracovať na ich optimalizácii pre najnovšie verzie systému a spĺňanie bezpečnostných štandardov. Ak však nebudú spĺňať požiadavky, tak smartfón nepovolí inštaláciu danej aplikácie. Nebude sa to však týkať len aplikácií v Obchode Play. Ako sme už vyššie uviedli, systém Android 14 nám zakáže aj inštaláciu nezabezpečených a neoptimalizovaných aplikácií aj mimo oficiálny obchod s aplikáciami.

Čoskoro budeme môcť dať zbohom niektorým verziám systému

Najnovšiu verziu systému v podobe Androidu 13 nájdeme aktuálne v približne 5% všetkých smartfónov na trhu. Spoločnosť Google tak tlačí na vývojárov aplikácií, aby svoje aplikácie prispôsobili novým verziám systémov. Napriek tomu sa ale nájdu ako vývojári, tak aj používatelia smartfónov, ktorí ešte na novšie verzie Androidu neprešli a podporujú staré verzie s nízkou úrovňou zabezpečenia. Aj zákaz inštalácie aplikácií určených pre staršie zariadenia má ale prispieť k tomu, aby sa postupne skutočne staré verzie systému Android z trhu vytratili.

Po zavedení tohto obmedzenia máme ďalej očakávať zvýšenie minimálnej podporovanej verzie systému. V súčasnosti je tento štandard určený pre Android 4.4. Kitkat, ktorý je potrebný pre plnohodnotné používanie zariadenia. Už v blízkej dobe sa však má úroveň posunúť o niečo vyššie. Minimálnou verziou Androidu má byť tak 6.0 Marshmallow. Kedy však Google stanoví túto úroveň pre používateľov zatiaľ nie je známe.

Bude vám prekážať toto obmedzenie inštalácie aplikácií pre smartfóny? A akú verziu systému Android aktuálne využívate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close