Sleduje vás niekto cez kameru alebo mikrofón smartfónu? Tieto znaky neignorujte, môžete byť v ohrození!
Spyware alebo Stalkerware dáva útočníkom o vás veľmi rizikové informácie. Takto ho odhalíte čo najskôr.
V online priestore existuje množstvo softvéru, ktorý môže neoprávnene získať prístup k vášmu fotoaparátu alebo mikrofónu a cez ne vás špehovať. Najrozšírenejším typom softvéru je spyware alebo stalkerware, ktorý sa častokrát označuje aj ako “aplikácia pre žiarlivých partnerov”.
Tieto dva typy škodlivého softvéru sú funkciami veľmi podobné, no odlišuje ich jedna vec. Spyware väčšinou distribuujú hackeri a ide o škodlivú aplikáciu, ktorá sa do vášho zariadenia dostane cez infikovanú aplikáciu, alebo si ju nevedomky stiahnete z podvodnej stránky. So stalkerwarom je to trošku komplikovanejšie. Mnohé spoločnosti legálne vyvíjajú stalkerware a následne ho predávajú napríklad ako aplikáciu pre monitorovanie detí. Práve žiarlivý partner alebo člen rodiny môže využiť služby tejto aplikácie a nainštalovať vám ju do zariadenia bez vášho vedomia. Lenže ako spoznáte, či vás niekto cez smartfón sleduje?
Skontrolujte aplikácie na pozadí
Spyware alebo stalkerware, jednoduchšie sledovací softvér, sa môže drasticky líšiť “kvalitou”. Jednoduchšie sledovacie softvéry môžu fungovať ako neznáma aplikácia fungujúca na pozadí. Ak si takúto podozrivú aplikáciu všimnete, môže to byť znakom toho, že vás niekto sleduje. Pri sofistikovanejších softvéroch však touto cestou špehovaciu aplikáciu neodhalíte.
Zvláštne správanie kamery
Ďalším spôsobom, ako sa môže spyware a stalkerware prejaviť je v neobvyklom správaní fotoaparátu. Ak vás smartfón upozorňuje, že je kamera zapnutá, ak by nemala byť, môže to byť znakom, že vás práve niekto cez ňu sleduje. Zároveň si dávajte pozor na zvláštne správanie fotoaparátu pri používaní. Upozorňujeme, že zvláštne správanie môže spôsobiť aj hardvérová chyba, nemusí to vždy byť nutne špionážny softvér. Novšie verzie Androidu vás upozornia na zapnutú kameru alebo mikrofón upozornením, ako môžete vidieť nižšie.
V prípade, ak máte staršiu verziu Androidu, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti aplikáciu Acces Dot, ktorá dokáže upozorniť používateľa, že je zapnutá kamera alebo mikrofón.
Neprehliadni
V telefóne sa vám objavili neznáme súbory alebo nahrávky
Ak vás niekto nahráva cez škodlivý softvér, nahrávky sa môžu ukladať do internej pamäte zariadenia. Skontrolujte si preto galériu, či tam náhodou nemáte nahrávky, ktoré sú pre vás neznáme, čo môže byť znakom napadnutého zariadenia. Rovnako si skontrolujte aj správcu súborov a hľadajte zvláštne súbory s neznámymi príponami alebo neprirodzeným názvom.
Videosúbory patria k pomerne veľkým súborom. Medzi znaky sledovania môže teda patriť aj to, ak sa vám z ničoho nič začala zapĺňať pamäť zariadenia.
Rýchle vybíjanie batérie
Neustále používanie mikrofónu alebo fotoaparátu sa odzrkadlí aj na výdrži vašej batérie. Ak sa vaše zariadenie začalo vybíjať rýchlejšie a máte podozrenie na spyware alebo stalkerware, skontrolujte si aj ďalšie indikátory napadnutia. Rýchle vybíjanie batérie môže mať veľa príčin, no ak si všimnete ešte niečo podozrivé, niekto vás naozaj môže sledovať.
Ak váš telefón vykazuje zvláštne správanie, ako sú nevysvetliteľné výkyvy batérie alebo neobvyklé upozornenia, môže to byť znakom neoprávneného prístupu.
Vysoká spotreba mobilný dát alebo Wi-Fi
Fotografie a videá sú pomerne veľké multimediálne súbory. Ak smartfón robí a odosiela, tak sa to môže odzrkadliť na vyššej spotrebe mobilných dát. Preto nezaškodí, ak si z času na čas pozriete, koľko dát prenášajú mobilné aplikácie.
Skontrolujte svetlo kamery
Notebooky majú aktívnu ledku vždy, keď je webkamera zapnutá a má to aj množstvo modelov smartfónov. Ak si všimnete zapnuté svetlo kamery aj keď ju nepoužívate, ide o pomerne silný dôkaz toho, že fotoaparát momentálne používa niekto, kto by ho používať nemal.
Zapína sa vám obrazovka telefónu
Častým príznakom toho, že vás niekto sleduje je, keď sa vám zapína obrazovka smartfónu sama od sebe. Môže vám vtedy robiť nielen snímky obrazovky, ale aj fotografie okolia. Majte sa preto na pozore, ak vám z času na čas bliká obrazovka bez toho, aby mala na to dôvod.
Pozrite sa na povolenia aplikácií
Ak máte podozrenie, že vás niektoré aplikácie špehujú, tak sa pozrite na povolenia, ktorými disponujú. Sústreďte sa hlavne na aplikácie, ktoré majú prístup k vašej kamere alebo mikrofónu. Ak nájdete neznáme alebo podozrivé aplikácie, odstráňte ich alebo im odmietnite prístup.
Ako sa proti spywaru a stalkerwaru chrániť?
Ochrana proti spywaru zahŕňa základy online bezpečnosti. Neklikajte na odkazy v nevyžiadaných podozrivých mailoch, nesťahujte aplikácie mimo oficiálnych obchodov alebo z podozrivých stránok. Pri stalkerwari si dávajte pozor na to, kto má prístup k vášmu zariadeniu. Vždy majte nastavené heslo a najlepšie biometrické zabezpečenie, napríklad odtlačok prsta alebo odomknutie tvárou. Stalkerware sa najčastejšie dostáva do vášho zariadenia cez niekoho, koho poznáte. Smartfón by mal byť súkromnou záležitosťou, preto by ste hocikomu nemali prezradiť vaše heslo.
Komentáre