Špehuje vás niekto cez webkameru? Tieto znaky rozhodne neignorujte

Nabúranie sa do webkamery má potenciál vážne ublížiť nášmu duševnému zdraviu. Ako zistíme, že sa na nás pozerá niekto cudzí?

Špehuje vás niekto cez webkameru? takto to zistíte!
Zdroj: Pixabay (TheDigitalArtist, Aksa2011), Úprava: Vosveteit.sk

Dnes žijeme v digitálnej dobe, čo znamená že mnohí z nás sú za obrazovkami prakticky celý deň, každý deň v týždni. Dnes cez počítač či smartfón nielen pracujeme, no častokrát tam hľadáme oddych po náročnom dni. Čo si mnohí z nás neuvedomujú je to, že stále sedíme pred kamerami.

Či už máme namysli predný fotoaparát smartfónov alebo webkameru notebookov, tieto zariadenia sú na nás neustále namierené a ak by tento fakt niekto zneužil, naše súkromie by bolo vážne ohrozené. Na rozdiel od iného malvéru, hacknutie našej webkamery má potenciál seriózne ovplyvniť naše duševné zdravie a pohodu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hacker môže mať milión dôvodov, ktoré ho vedú k napadnutiu vašej webkamery, ako informuje portál ESET. Môže byť motivovaný finančným ziskom a pomocou získaných záberov vás vydierať. Zároveň však môže ísť o rôznych stalkerov, násilníkov alebo zvláštnych ľudí, ktorí si chcú hacknutím cudzej webkamery niečo dokázať. Napadnutie webkamery je druh kyberútoku, ktorý sa nazýva „camfecting“ a môže vážne ublížiť nášmu duševnému zdraviu.

Zároveň existuje milión spôsobov, ako sa môže útočník k webkamere dostať, čo im dáva obrovskú výhodu. Hacknúť vaše zariadenie dokážu pomocou RAT trojanov (pozn. redakcie: Remote Access Trojan – Trójsky kôň umožňujúci vzdialený prístup k zariadeniu) alebo cez bezpečnostné medzery v operačnom systéme či aplikáciách. Ľahko sa dostanú aj do zariadenia, ktoré nie je zabezpečené.

Hrozba je veľmi reálna, ako upozorňuje ESET. Minulý rok v Spojenom kráľovstve zadržali muža, ktorý používal RAT trójske kone na špehovanie žien a detí. Svoje obete kontaktoval cez četovacie aplikácie a presvedčil ich, aby si stiahli malvér cez infikované linky. Útočník získal prístup k ich zariadeniu, bohužiaľ aj k webkamere. Ako ale môžeme vedieť, že sme sa aj my nestali obeťou tohto útoku?

Ak si všimnete toto, okamžite konajte!

Najväčší indikátor je malé LED svetielko vedľa vašej kamery, ktoré ukazuje keď je webka zapnutá. V prípade starších zariadení dokáže hacker toto bezpečnostné opatrenie obísť, no moderné notebooky sú stavané tak, aby sa zapálenie LEDky nedalo nejakým spôsobom vypnúť. Webkamera a LED svetlo sú hardvérovo prepojené, čo našťastie nemôže hacker ovplyvniť, kým nebude mať šancu manuálne váš notebook modifikovať.

Ďalším indikátorom sú zvláštne súbory vo vašom počítači. Ak sa hackerovi podarilo nahrať vás bez vášho vedomia, stále mohol nechať uložené súbory vo vašom PC. Skontrolujte dokumenty a priečinok s videami, či tam nenájdete zvláštne nahrávky. Rovnaký prípad platí, ak si všimnete aplikácie, ktoré ste do zariadenia neinštalovali.

Skontrolujte aj vaše nastavenia. RAT trójske kone majú schopnosť modifikovať nastavenia operačného systému, aby hackerom v budúcnosti uľahčili prácu. Ak ste spozorovali, že sa nejaké bezpečnostné nastavenia zmenili, môžete mať v zariadení malvér.

Rovnako sa odporúča, aby ste skúsili vyhľadať aktívne procesy vo vašom zariadení a vyhľadajte aplikácie, ktoré majú oprávnenie používať kameru. V niektorých prípadoch môžete vidieť, ktorá aplikácia používa vašu kameru, no vy aplikáciu reálne nepoužívate. Zároveň sa odporúča, aby ste monitorovali sieťovú prevádzku vo vašom zariadení, aby ste zistili neobvyklý tok dát, ktorý môže súvisieť s odosielaním videa na server tretej strany.

Proti nabúraniu sa do vašej webkamery sa môžete chrániť inštaláciou kvalitného antivírového softvéru. Zároveň si dávajte pozor na nevyžiadanú online komunikáciu, obzvlášť ak niekto cudzí chce aby ste klikli na nejaký odkaz. Zároveň vždy voľte silné a unikátne heslá a zapnite dvojfaktorové overenie vždy keď máte tú možnosť. Ak nepoužívate webkameru notebooku, môžete si ju napríklad prelepiť nepriehľadnou páskou. To odradí útočníka, aby vás touto cestou špehoval.

Kedy nepanikáriť

Povedzme, že vám niekto cudzí napíše že vás špehoval cez webkameru a má nahrávku niečoho, za čo by ste sa pravdepodobne hanbili, ak by sa to dostalo na verejnosť. Hoci to znie vážne, v tomto prípade nepanikárte. V poslednej dobe sa čoraz častejšie objavuje takzvaný „sextortion“ podvod.

Podvodník žiada peniaze za nezverejnenie „pikantnej“ nahrávky, no vo väčšine prípadov ide o prázdne hrozby. Na vystrašenie obete väčšinou používajú staré prihlasovacie mená a heslá, aby „dokázali“ že sa k spomínaným záberom dostali. Nereagujte hneď, skontrolujte si PC a ak nenájdete žiadne pevné dôkazy, tento typ podvodu jednoducho ignorujte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre