Na týchto miestach si smartfón nikdy nenabíjate, riskujete tak napadnutie malvérom!

Ak svoj smartfón nabíjate na verejných miestach, mali by ste sa mať na pozore. Útočníci čoraz častejšie využívajú tzv. juice jacking.

Dávajte si pozor na USB nabíjacie stanice
Zdroj: Unsplash (Mike Winkler), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Kapacita batérie nášho smartfónu nám niekedy jednoducho nevydrží ani jeden celý deň a ak potrebujete nutne výjsť von, tak riešite, kde by ste si ho nabili. Niekedy nám stačí pripojiť sa na nabíjačku na pár minút, no v takom prípade musí váš smartfón podporovať rýchlejšie nabíjanie napríklad s výkonom 67W a viac. Stretnúť sa ale môžete aj s verejnými nabíjacími stanicami, ktoré ponúkajú možnosť nabitia telefónu na verejnom mieste vo viacerých prípadoch aj zadarmo. Portál trendmicro.com nás však pred takýmito miestami varuje, pričom upozorňuje aj na konkrétne miesta, kde by sme nabíjanie telefónu mali zvážiť. Taktiež nám prináša informácie o tom, na aké znaky by sme si mali dať pozor.

Čo nám pri nabíjaní na verejnom mieste hrozí?

Na hrozbu, ktorá sa označuje aj ako juice jacking, už stihla upozorniť aj FBI. Pri tejto technike využívajú útočníci práve verejné nabíjacie stanice a zvolia si k tomu napríklad modifikované nabíjacie káble. Prostredníctvom takýchto káblov vedia získať prístup do vášho smartfónu či dostať doň nejaký ten malvér. Ak by ste však aj využili vlastný nabíjací kábel, útočník vie napadnúť smartfón aj prostredníctvom USB portu. Ten vedia rovnako modifikovať k tomu, aby slúžil k nečestným účelom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Útočníci si pritom najčastejšie vyberajú k útokom typické miesta, kde si ľudia nabíjajú svoj smartfón najčastejšie. Zvyčajne sa s tým vieme stretnúť najmä na letiskách, v hoteloch, nabíjacích kioskoch, kaviarňach či na vlakových staniciach. Útočníci pritom vedia vytvoriť celé nabíjacie stanice, ktoré môžu slúžiť k praktikovaniu útokov. Najčastejšie tieto útoky slúžia ku krádeži údajov zo smartfónov, inštalácii malvéru či tzv. Man-in-the-middle útokom.

Kde by ste si smartfón nabíjať nemali?

Podozrivé nabíjacie stanice zvyčajne zdieľajú niekoľko vlastností, pričom tieto znaky nám slúžia k tomu, aby sme sa im vyvarovali. V prvom rade si všímajte logo alebo prevádzkovateľa nabíjacej stanice predtým, než svoj smartfón začnete nabíjať. Niektoré väčšie spoločnosti či mobilní operátori na hudobných festivaloch ponúkajú nabíjacie stanice, ktoré využívať môžeme úplne bezpečne. Ak ale nepoznáte prevádzkovateľa stanice, radšej sa na nej nenabíjajte.

smartfón xiaomi 12t pro nabijanie
Zdroj: Xiaomi

Rovnako by ste sa nemali nabíjať na miestach, kde si nabíjacia stanica od vás vyžiada inštaláciu dodatočného softvéru alebo zadanie vašich osobných údajov. Ak váš smartfón po nabíjaní začne prejavovať zvláštne správanie, mali by ste spozornieť. Týkať sa to môže napríklad spomalenia jeho chodu, náhodné vyskakovanie reklám, zjavenie aplikácií vo vašom telefóne bez ich predchádzajúcej inštalácie alebo zvýšenú spotrebu dát.

Ako sa môžete pred týmto nabíjaním chrániť?

V prvom rade by ste mali zvážiť, kde svoj smartfón nabijete. Ak sa ale chcete vyhnúť problémom s nabíjacími stanicami, vždy radšej využite svoj vlastný kábel a nabíjací adaptér, ktorý dáte do zásuvky. Používajte len káble, ktoré umožňujú nabíjanie, nie prenos súborov. Namiesto využívania verejných nabíjacích staníc skúste využívať napríklad prenosné externé nabíjačky, teda tzv. powerbanky.

nabijanie telefonu
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com

Pre zvýšenie bezpečnosti si pravidelne vykonávajte bezpečnostnú kontrolu vášho zariadenia, aktualizujte si ho na najnovšiu verziu softvéru a pre nabíjanie na neznámych miestach môžete využiť aj USB redukciu pre zvýšenie bezpečnosti známe aj ako USB kondómy.

Nabíjate si svoj smartfón na verejných miestach? A využívate k tomu aj vlastné príslušenstvo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre