FBI varuje pred používaním verejných nabíjacích staníc pre telefóny. Toto vám hrozí, ak tak spravíte!

Kyberzločinci využívajú infikované USB porty na to, aby sa dostali do vášho zariadenia. Ako sa proti takýmto útokom chrániť?

Dávajte si pozor na USB nabíjacie stanice
Zdroj: Unsplash (Mike Winkler), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dnes nás už neprekvapí, že v obchodných domoch, hromadnej doprave, ale aj na iných miestach nájdeme takzvané nabíjacie stanice. Tie nám vedia zachrániť život, hlavne ak je náš smartfón na posledných percentách.

Možno by vás nenapadlo, že tieto nabíjacie stanice sa môžu stať terčom kyberzločincov, ktorí pomocou nich získajú prístup k vášmu zariadeniu. Väčšina týchto nabíjacích staníc má totiž USB porty, do ktorých môžu útočníci nahrať škodlivý softvér. Keď k nemu pripojíte vaše zariadenie, do neho sa pomocou infikovaného portu nainštaluje škodlivý softvér, informuje portál FCC.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne má útočník niekoľko možností. Môže vaše zariadenie buď zamknúť alebo začne odosielať osobné dáta z vášho smartfónu vrátane hesiel do rôznych služieb, do ktorých ste prihlásení. Získajú tak prístup k vašim účtom, čo môžu zneužiť sami alebo tieto informácie ďalej predať niekomu inému. Bezpečnostní experti si všimli, že v niektorých prípadoch nechali útočníci úmyselne zapojené káble v nabíjacích staniciach. V iných prípadoch rozdávali infikované káble ako promo darček.

Ako sa chrániť?

Ak sa chcete vyvarovať nepríjemnostiam, odporúčame vyhýbať sa USB nabíjacím staniciam. Ak si potrebujete nabiť smartfón alebo iné zariadenie, použite radšej normálnu zásuvku. V tomto smere sa odporúča, aby ste nepoužívali na nabíjanie zariadenia nič, čo vám niekto ponúkol ako darček. Ak cestujete, noste si so sebou vlastnú nabíjačku a káble.

Odporúča sa tiež nosiť si vlastnú externú nabíjačku, obzvlášť ak viete, že máte problémy s batériou. Rovnako zvážte používanie káblov, ktoré slúžia len na nabíjanie. Veľa dnešných nabíjacích káblov umožňuje pripojiť si smartfón k počítaču a pomocou nich presúvať dáta medzi zariadeniami. Ak používate len nabíjací kábel, váš smartfón nebude môcť odosielať, a ani prijímať dáta.

Možno nemáte inú možnosť a potrebujete využiť USB nabíjaciu stanicu. Ak vaše zariadenie pripojíte k USB portu a smartfón sa vás opýta či chcete len nabíjať alebo aj zdieľať dáta, vždy kliknite na možnosť len nabíjať.

Spyware virus
Zdroj: Suttipun / Shutterstock.com

Rizikové Wi-Fi siete

Kyberzločinci neustále hľadajú nové spôsoby ako nás oklamať. Rizikovými sú v tomto prípade aj voľné Wi-Fi siete, s ktorými sa môžete stretnúť v mestách, podnikoch alebo hoteloch. Na jednej strane tieto siete dávajú ľuďom pohodlnosť, no na druhej majú takmer nulové zabezpečenie. Stávajú sa tak miestom pre mnohé kyberútoky.

Najznámejším je Man-in-the-middle alebo v preklade muž uprostred. Ide o formu špehovania. Keď používame verejnú Wi-Fi, vytvárame komunikáciu medzi našim zariadením a stránkou, ktorú navštevujeme. Akékoľvek slabiny umožnia hackerovi prekĺznuť do tejto konverzácie a pozrieť sa na to, čo práve robíte. Hackeri však môžu tento druh útoku vykonať aj pomocou phishingových e-mailov.

Hackeri dokonca častokrát vytvárajú falošné hotspoty, ktoré sa podobajú na pravú a bezpečnú Wi-Fi sieť. Nič netušiace obete sa tak pripoja na zlú sieť a prakticky dávajú hackerom všetky svoje osobné informácie na striebornom podnose. Vidia nielen to, aké stránky navštevujete, ale aj to, čo do nich vypĺňate vrátane prihlasovacích údajov do služieb. Väčšina verejných Wi-Fi sieti vytvára dokonca záznamy toho, čo práve robíte na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre