FBI varuje pred novým online podvodom. Útočníci takto ťahajú peniaze od ľudí a sú v tom úspešní

Podvodníci využívajú deepfake technológiu na vytvorenie intímnych videí obete, ktorými sa jej vyhrážajú.

FBI hacker
Zdroj: Worst Wanted z Pixabay, úprava Vosveteit.sk, Wikimedia

Americký Federálny vyšetrovací úrad, skrátene FBI, varuje pred novým druhom podvodu, ktorý sa objavuje na internete čoraz častejšie.

Ide o formu vydierania, v rámci ktorej hacker vytvorí deepfake obsah, ktorý môže byť vo forme fotografií alebo videí. Na týchto fejkových videách sú častokrát zachytené intímne aktivity, na ktorých je obeť útoku. Útočník sa snaží obeť presvedčiť, že tieto intímne zábery ukradli a ak im obeť nezaplatí, potom obsah uverejnia na internete, alebo ho rozpošlú známym obete. Formy útoku a spôsob vyžadovania platby sa môže líšiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niekedy útočník vytvorí deepfake materiál, teda presvedčivú, no falošnú imitáciu obete. Deepfake technológia dokáže vložiť tvár niekoho iného do fotografie alebo videa, na ktorom sa daná osoba nikdy nenachádzala. V minulosti už viacerí dokázali potenciálnu hrozbu tejto technológie, napríklad vytvorením deepfake videa bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona. Ten v deepfake videu hovoril prejav, ktorý by predniesol v prípade neúspechu historickej misie Apollo 11.

Čo sa ale nového podvodu týka, podvodníci niekedy nemusia mať deepfake zábery vôbec k dispozícii. Svoje obete oklamú tým, že získali prístup k intímnemu materiálu napríklad cez webkameru notebooku. Následne si môžu vypýtať jednorazovú platbu, no od obete môžu žiadať aj pravidelný poplatok za udržiavanie obsahu v tajnosti.

Použitie deepfake technológie

Horším prípadom je, ak si podvodníci dajú tú námahu a vytvoria deepfake video intímneho charakteru. Vydierači hľadajú na internete dostupné fotografie, ktoré následne nahrajú do deepfake programu. Potrebné fotografie stiahnu napríklad zo sociálnych sietí. Následne ich vložia do deepfake softvéru a vytvoria obsah pre dospelých s podobizňou obete.

Zábery síce nie sú skutočné, no vyzerajú mimoriadne presvedčivo. V mnohých prípadoch dokonca na prvý pohľad nie je možné ani rozpoznať, že ide o falošnú fotku. Podvodníci to využívajú vo svoj prospech, pretože takéto falošné videá stále môžu poškodiť reputáciu obete alebo dobré vzťahy.

„V apríli tohto roku sme z vyjadrení obetí týchto tokov vyvodili to, že útočníci typicky volia jednu z dvoch stratégií. Buď od obete žiadajú peniaze a vydierajú ich zverejnením záberov, alebo preskočia vydieranie a deepfake video rovno uverejnia na pornografických stránkach,“ píše sa v správe FBI.

Čo sa týka platby, podvodníci väčšinou požadujú peniaze alebo darčekové karty. Niekedy však žiadajú, aby obeť na oplátku poslala skutočné intímne zábery.

Môžeme sa proti takýmto útokom chrániť?

FBI radí, aby sme obmedzili, kto môže vidieť obsah zdieľaný na internete len na blízkych priateľov. Ak by ste sa stretli s pokusom o vydieranie, alebo by ste našli vaše deepfake video na internete, kontaktujte políciu a informujte sa o ďalšom postupe. Zároveň kontaktujte platformu na ktorej sa obsah nachádza a požiadajte o odstránenie videa.

Pozor by sme si mali dať aj na takzvané romantické podvody, ktoré sa objavujú čoraz častejšie a častokrát aj u nás. Ide o zákernú formu podvodu, počas ktorého sa útočník s vami snaží vytvoriť reálny vzťah. Mnohí na internete hľadajú napríklad aj lásku či priateľstvo a toto mnohí podvodníci zneužívajú.

Romantické podvody sa začnú nevinnou konverzáciou, no ich spoločným znakom je, že napredujú rýchlo. Ozvať sa vám môže človek z druhého konca sveta a už do týždňa by za vami rád priletel. Problém je, že nemá peniaze na letenku a ak mu ich pošlete, už neuvidíte ani jeho ani vaše peniaze.

Útočník vás však môže poprosiť aj o pomoc.  Zväčša ide o finančnú pôžičku v menšej výške, neskôr si ale pýta viac a viac peňazí do doby, kým komunikujete a spolupracujete. Vrátenia peňazí sa ale nedočkáte. Častokrát tieto peniaze odídu pritom na účet do zahraničia, odkiaľ je ich prakticky nemožné získať späť.

Spoločným menovateľom týchto podvodov je snaha vytvoriť čo najhlbší možný vzťah čo najrýchlejšie. Podvodníci sa s obeťou stretnú na online zoznamkách, no rýchlo prechádzajú do četovacích aplikácií. Popritom neposielajú aktuálne fotografie a odmietajú hovory cez telefón. To všetko možno považovať za varovné signály, no najväčším je, ak si od vás takýto človek začne pýtať peniaze.

Nový druh podvodu o ktorom sme písali vyššie by sa mohol spojiť s týmto, pričom fotografie by obeť poslala podvodníkovi sama. Ten by ju neskôr prekvapil falošným videom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre