Čo ak by misia Apollo 11 skončila katastrofou? Toto video demonštruje silu technológie DeepFake

Vedci z inštitútu MIT vytvorili projekt "alternatívna história" ktorý zároveň varuje pred šírením dezinformácií

deepfake
Zdroj: YouTube.com (Halsey Burgund)

Na internete koluje desivé video, ktoré demonštruje nebezpečenstvá, ktoré môžu prísť s čoraz populárnejšou technológiou DeepFake. Tá dokáže nahradiť osobu na videu podobou niekoho úplne iného.

Video sa opiera o prejav bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona, ktorý však nebol nikdy použitý. Zachytáva alternatívnu realitu, ktorá by nastala v prípade, že by sa misia Apollo 11 skončila katastrofou. Píše o tom portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Osud zariadil, že muži, ktorí sa vydali v mieri preskúmať Mesiac, ostanú na Mesiaci odpočívať v pokoji,“ hovorí prezident Nixon na videu.

Ide o nový projekt „alternatívnej histórie“ z inštitútu MIT (pozn. redakcie: Massachusetts Institute of Technology) ktorý sa nazýva „v prípade mesačnej katastrofy.“ Opiera sa o už spomínaný prejav a prezentuje ho v kompletne upravenom videu.

7-minútové video sa začína s reálnymi zábermi z misie Apollo 11, ktoré tím z MIT upravil tak, aby budili dojem neúspechu. Potom prichádza Nixonov nepoužitý prejav, ktorý nahral profesionálny herec. To na videu nepoznať, pretože technológia DeepFake používa umelú inteligenciu na analýzu a replikovanie Nixonovho hlasu a mimiky.

Členovia tímu však nevytvorili video len tak. Poukázať chceli na vzostup technológie DeepFake a nebezpečenstvá šírenia dezinformácii, ktoré budú čoraz väčšie.

„Projekt alternatívnej histórie demonštruje, ako dokážu technológie zatieniť pravdu okolo nás. Chceme, aby diváci začali premýšľať o médiách, ktoré nás obklopujú,“ vyjadrila sa vedúca tímu, Francesca Panetta.

Projekt „v prípade mesačnej katastrofy“ debutoval minulý rok na umeleckej výstave. Premietaný bol v miestnosti, ktorá pripomínala obývačku v 60. rokoch. Video si odnieslo ocenenie za kreatívne médium od Mozilla Foundation.

Nedávno však tím založil webovú stránku, na ktorej okrem samotného videa môžete vidieť aj postup, akým bolo vytvorené. Tím z inštitútu MIT dúfa, že ich projekt pomôže ľuďom lepšie pochopiť manipuláciu médií a akú dôležitú úlohu hrajú v našom každodennom živote.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre