Aké typy aplikácií, ktoré bežia na pozadí smatfónu, môžu spomaľovať váš mobil?

Týmto typom aplikácií sa radšej vyhnite. Častokrát stoja za sekaním a zamŕzaním telefónu.

Stary android smartfon
Zdroj: Vosveteit (koláž), iconspng

Pomalý mobil nie je nič príjemné. Zväčša sa s týmto problémom môžeme stretnúť po niekoľkých mesiacoch potom, ako začneme používať smartfón. Prečo sa to ale deje? Existuje viacero dôvodov, pomocou ktorých môžeme vysvetliť, že telefón seká alebo zamŕza. Poďme sa ale pozrieť na najčastejšie typy aplikácií, ktoré spomaľujú smartfón.

Najčastejším vinníkom sú aplikácie a nedostatok úložného priestoru

Keď vytiahneme telefón po prvýkrát zo škatule, tak beží plynulo a rýchlo. So sekaním sa najčastejšie môžeme stretnúť až neskôr. Dôvodom, prečo sa to deje, sú najčastejšie aplikácie a ubúdajúci úložný priestor. Možno ste to nevedeli, ale aby vám riadne fungoval smartfón, tak by ste mali mať najmenej 15% až 20% voľného úložiska na internej pamäti. V inom prípade sa môžete stretnúť so spomalenými reakciami či sekaním.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak máte dostatok voľnej pamäte, tak najčastejším vinníkom, ktorý spôsobuje sekanie a zamŕzanie telefónu, sú aplikácie.

Odstráňte nepotrebné widgety

Pravdepodobne aj vy používate miniaplikácie, resp. widgety na domovskej obrazovke. Tieto aplikácie bývajú najväčším žrútom zdrojov vášho telefónu. Widgety slúžia na to, aby sme mali neustále po ruke aktuálne informácie a to znamená, že sa musia neustále aktualizovať. Preto, ak máte problémy so sekaním telefónu, tak by ste mali ako prvé vyčistiť plochu vášho telefónu od nepotrebných miniaplikácií, bez ktorých sa zaobídete.

Smartfon pripnutie stranky ako widget
Zdroj: Vosveteit.sk, pngfind.com

Synchronizačné služby

Ak používate cloudové služby na počítači, tak ste sa už pravdepodobne stretli s tým, že keď sa nahrávali dáta zo zariadenia na online úložisko, tak vám počítač sekal. Podobne to funguje aj pri smartfónoch. Aplikácie, ktoré synchronizujú vaše dáta s cloudovými úložiskami, ako Google Drive, Dropbox alebo OneDrive, môžu byť aktívne na pozadí a pravidelne kontrolovať zmeny na serveri. Tieto služby môžu vyžadovať neustále pripojenie k internetu a spracovávať veľké množstvo dát, čo môže mať vplyv na výkon telefónu.

Väčšina týchto aplikácií ponúka možnosť, aby sa zapínali v určitom čase. Zvážte preto využívanie týchto služieb len v konkrétny čas, kedy s telefónom nepracujete, napríklad v noci.

Sociálne siete

Život bez sociálnych sietí si vie predstaviť len málokto z nás. Tieto typy aplikácií ale bývajú najväčším žrútom zdrojov telefónu. Od batérie až po výkon. Tieto aplikácie neustále sledujú na pozadí telefónu našu polohu, aktualizujú správy, príspevky a podobne, na ktoré nás upozorňujú. Ak sme aktívny na viacerých sociálnych sieťach súčasne, tak tento problém sa násobí. Dobrým trikom, ako sa vyhnúť týmto aplikáciám je, používať ich Lite verzie, ktoré sú navrhnuté tak, aby neprimerane nezaťažovali telefón. Paradoxom je, že častokrát ponúkajú takmer identické funkcie, no sú výrazne menej náročné na výkon a batériu mobilu.

 

Komunikačné aplikácie

Podobne je to aj s komunikačnými aplikáciami, ktoré sú neustále pripojené k internetu a prakticky 24/7 aktualizujú obsah na pozadí zariadenia. To spôsobuje nielen rýchlejšie vybíjanie zariadenia či väčšiu spotrebu dát, ale aj spomalenie mobilu vzhľadom na to, že tento typ aplikácii má alokované zdroje smartfónu.

Aplikácie slúžiace na optimalizáciu zariadenia

V minulosti populárnou kategóriou aplikácii boli tie, ktoré slúžili na optimalizáciu zariadenia. Dnes ale nie sú v takej miere už potrebné, ako tomu bolo niekoľko rokov dozadu. Jednak v našich zariadeniach nájdeme už predinštalovaný tento typ aplikácií od výrobcu, ktorý je optimalizovaný pre konkrétny model telefón, tak zároveň riadenie procesov funguje v Androide o poznanie inak ako v minulosti. Preto, ak ste siahli po tomto type aplikácie z Obchodu Play, najlepšie čo môžete spraviť je odstrániť túto aplikáciu z vášho mobilu.

Najprv premažte cache pamäť, potom odstráňte nepotrebné aplikácie

Predtým, ako sa pustíte do odstraňovania problémových aplikácií, tak vám odporúčame premazať cache pamäťreštartovať smartfón. Aplikácie, hoci ich vypneme, zanechávajú po sebe útržky kódov v operačnej pamäti, čo môže spôsobovať, že vám seká telefón. Preto sa odporúča, aby ste z času na čas reštartovali svoje zariadenie. Následne dôjde k premazaniu týchto súborov.

Rovnako vám odporúčame, aby ste premazali dočasné súbory uložené v problémových aplikáciách. Ide o typ súborov, ktoré aplikácia využíva, keď ju spúšťate, aby sa načítala rýchlejšie. No pravdou je, že tieto súbory môžu spôsobovať, že aplikácia sa spúšťa dlhšie alebo zamŕza, ak pracuje s chybnými dátami. Preto by ste mali pravidelne navštevovať správcu aplikácií vo vašom telefóne, pomocou ktorého môžete odstraňovať dočasné súbory uložené aplikáciami.

Na záver by sme vám dali ešte typ, aby ste navštívili nastavenia smartfónu a pozreli sa po aplikáciách, ktoré sa spúšťajú vo vašom telefóne pri štarte zariadenia. Následne vypnite tie, s ktorými pravidelne nepracujete. Ušetríte tak množstvo zdrojov, ktoré tieto aplikácie používajú, aby fungovali na pozadí smartfónu. Niektorí výrobcovia ponúkajú sekciu nastavení „Automatické spustenie“, ktorú nájdete v správcovi povolení. Pri iných musíte obmedziť využívanie batérie manuálne, aby nefungovali na pozadí, prípadne ich presunúť do hlbokého spánku alebo obmedziť počet bežiacich procesov na pozadí smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre