Je váš smartfón pomalý? Toto môžu byť hlavné dôvody, prečo už nedokáže byť rýchly ako predtým!

Pozrite sa, aké sú hlavné dôvody toho, že sa váš smartfón spomalil. Tejto situácii sa však nevyhneme v žiadnom prípade.

Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Aj vám sa pravdepodobne niekedy stalo, že ste si kúpili nový telefón a dlhšiu dobu ste s ním boli spokojní. Po čase ste si však všimli, že začína byť pomalší a už nezvláda klasické úkony tak rýchlo ako pár týždňov po tom, čo ste si ho kúpili. Aké sú však k tomu dôvody? A dá sa tomu vôbec nejako zabrániť? Teraz si prezradíme všetko, čo by ste po takomto spomaľovaní mali vedieť a prečo teda váš smartfón nedokáže mať rovnakú plynulosť a rýchlosť aj dlhé mesiace po jeho kúpe.

Ak je váš smartfón pomalý, pravdepodobne je za tým toto

Spomalenie telefónu niekoľko mesiacov po jeho kúpe je už takmer pravidlom. Lacnejšie a menej výkonné telefóny sa vedia spomaliť skôr, výkonnejšie zariadenia a vlajkové lode dokážu vydržať o niečo dlhšie. A čo je za tým? Hneď niekoľko faktorov. V prvom rade za to môže softvér, keďže aktualizácie smartfónu prichádzajú vo väčšine prípadov v intervale niekoľkých mesiacov. Nový systém môže síce priniesť nové funkcie a lepšiu optimalizáciu, no zároveň môže mať aj vyššie požiadavky na hardvér. Ten ale váš smartfón už nemusí mať dostačujúci, čo zapríčiní jeho spomalenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
spomalovanie smartfony
Zdroj: vosveteit.sk

Rovnako by ste mali myslieť aj na interné úložisko vášho telefónu. Čím bližšie sa vaše úložisko blíži k naplneniu jeho kapacity, tým je pravdepodobnejšie, že sa začne spomaľovať alebo sekať aj váš smartfón. Koľko úložiska by ste mali nechať voľného sme si už prezradili v našom predchádzajúcom článku. vo všeobecnosti ale platí, že by ste mali mať najmenej 15 až 20 percent voľného priestoru. Spomalenie ale nemusí mať na svedomí len interné úložisko, no aj pamäť RAM. A práve jej zaplnenie viacerými procesami a aplikáciami môže tiež spôsobiť spomalenie telefónu.

Spomalenie môže spôsobiť hardvér, no aj softvér

Keď sme spomenuli aktualizácie systému, spojili sme s nimi aj požiadavky na hardvér. Nie vždy je však za spomalením len operačný systém. Niekedy môžu byť problémom aj aktualizácie aplikácií, ktoré môžu byť časom náročnejšie. A aj to môže spôsobiť, že sa váš smartfón spomalí, keďže už nebude hardvérom stíhať vyhovovať požiadavkam aplikácií. Pri používaní smartfónu sa do pamäte taktiež ukladajú dočasné súbory a cache. Postupne sa tieto súbory môžu hromadiť a spomaliť aj váš smartfón. Tieto súbory však môžeme odstrániť a opäť si zabezpečiť rýchlejší chod nášho telefónu.

čistenie smartfónu
Zdroj: Vosveteit.sk

Netreba zabúdať ani na to, že ako sa nám kópia aplikacie, tak časť z nich beží na pozadí, a preto sa odporúča, aby ste aplikácie, ktoré nepoužívate pravidelne odstránili. Rovnako by ste mali obmedziť aj synchronizáciu dát na pozadí, čo spomaľuje smartfon, ak k nej dochádza príliš často.

Mimochodom, možno to neviete, ale miniaplikácie ako sú widgety na domovskej obrazovke, patria medzi najväčších žrútov zdrojov telefónu. Ak ich máte pridaných veľa, tak to môže spôsobiť sekanie či spomalenie telefónu.

V neposlednom rade ale za problémami s rýchlosťou smartfónu môžu stáť aj rôzne malvéry. Ak sa váš smartfón teda podozrivo spomalí a neviete prísť na príčinu, mali by ste vykonať skenovanie antivírusovým programom. Malvéry totiž môžu v tichosti bežať na pozadí a vyžadovať tak výkon vášho telefónu. V konečnom dôsledku sa tak spomalí a my nemusíme vôbec vedieť, prečo to tak je.

Zaregistrovali ste spomalenie aj vo vašom smartfóne? A ako dlho sa takéto spomalenie objavilo od jeho kúpy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre