ANDROIDNávody

Trápi vás pomalý smartfón? Skúste tieto triky, než sa ho nadobro vzdáte!

Pomalý smartfón dokáže poriadne rozčúliť, no niekedy stačia tieto jednoduché triky a pôjde vám lepšie.

Pomalý smartfón vie poriadne rozčúliť, no nech sa snažíme akokoľvek, v určitom bode každý z nás bude tomuto problému čeliť. Niekedy neostáva nič iné ako siahnuť po novom zariadení, no nehádžte flintu do žita ešte predtým, ako vyskúšate tieto triky na zrýchlenie zariadenia.

Často sa totiž stáva, že pomalý smartfón nie je výsledkom zastaraného hardvéru, ale len jednoduchým používaním zariadenia. Fotky pribúdajú, aplikácie tiež a aj to môže spôsobiť pomalý chod smartfónu. Ako teda tento problém riešiť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odinštalovanie nepotrebných aplikácií

Ako sme už vyššie naznačili, s používaním smartfónu sa interná pamäť zariadenia postupne zapĺňa. Ak denne súperíte s miestom, potom sa nemožno čudovať tomu, že sa tento problém odzrkadlí aj na výkone zariadenia. Či už ide o počítač, tablet, alebo smartfón, každé zariadenie potrebuje nejaké voľné miesto na to, aby mohlo správne fungovať.

Určite sa aj vo vašom zariadení nájdu aplikácie, ktoré ste už nejaký ten piatok nezapli. Vedeli ste, že priemerný používateľ má v telefóne cez 80 aplikácií, no aktívne používa iba 10? Ak si chcete uvoľniť miesto, nepotrebné aplikácie sú najvhodnejším bodom, v ktorom začať. V tomto smere pomôže aj inštalácia takzvaných „lite“ aplikácií, ktoré sú oproti normálnym verziám o niečo jednoduchšie, no šetria miesto a hlavne výkon vášho zariadenia. Ak potrebujete identifikovať aplikácie, ktoré ste nepoužili dlhšiu dobu, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti článok nižšie. Ale vo všeobecnosti sa k týmto nastaveniam dostanete cez vstavaného Správcu aplikácií v Obchode Play, ktorý ponúka pokročilé filtrovanie.

S aktualizáciami sa totiž môže stať, že kedysi bezproblémová aplikácia začne sekať alebo sa spomalí, pretože si vyžaduje viac od vášho hardvéru, ako v minulosti. V tomto prípade opäť pomôže verzia lite. Treba však spomenúť to, že nie každá aplikácia má svoju verziu lite, no napríklad Facebook, Instagram, Google Mapy, Gmail alebo Spotify ju majú.

Vytrieďte si fotografie

Postupom času zbierame zážitky a dnes je jednoduché vytiahnuť smartfón a zachytiť si výnimočný okamih na kameru. Neradíme, aby ste sa so spomienkami rozlúčili nadobro, no po niekoľkých rokoch používania sa môže pamäť telefónu zapratať aj množstvom fotografií, videí alebo inými audiovizuálnymi súbormi.

Riešením môže byť presunúť fotografie na iné úložisko, napríklad do počítača či na externý disk. Uvoľnite si tým pamäť telefónu a zariadenie vám pôjde o trochu lepšie. Alternatívnym riešením je i nahratie fotografií na cloud.

Widgety

Uvoľnenie pamäte môže pomôcť aspoň o niečo zrýchliť váš smartfón, no ako už bolo spomenuté, niekedy je na vine aj hardvér. Vekom už nie je taký výkonný ako dakedy a moderné widgety môžu v tomto smere výkonu uškodiť.

Či už je to aplikácia na počasie, ktorá vám ukazuje padajúce kvapky alebo hodiny s naozaj dobrým dizajnom, widgety si berú výkon z vášho zariadenia a čím náročnejšie sú, tým vám smartfón pôjde horšie. Ak máte problém s výkonom, odporúča sa z domovskej obrazovky odstrániť všetky widgety aj napriek tomu, že sú všeobecne užitočné.

Rýchlejšie animácie

Ak nepomáha ani to ani to, skúste tento malý očný klam. Pri preklikávaní sa smartfónom sa vám prehrávajú rôzne animácie, ktorým si môžete určiť rýchlosť. Rýchlejšie animácie aspoň naoko vzbudia dojem rýchlejšieho smartfónu. Na to si ale treba zapnúť vývojársky režim. Ten si zapnete v nastaveniach v možnosti O tomto telefóne. Tam sedemkrát klepnite na číslo zostavy softvéru, následne uvidíte informáciu, že ste sa stali vývojárom.

V nastaveniach potom nájdete v časti systém novú kolónku – Možnosti pre vývojárov. Otvorte si ju a objaví sa vám okno z množstvom nastavení. V nich hľadáme „mierka animácie okna“. Tú nastavte na 0,5x. to isté spravte aj pri mierke animácie premeny a mierke dĺžky animácie.

Ako zrýchliť váš smartfón?
Zdroj: Vosveteit.sk

Animácie sa prehrajú o čosi rýchlejšie, čo vytvorí dojem rýchlejšieho smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close