Ako môžete prehliadať internet anonymne: Takto sa stanete neviditeľným!

Pozrite sa či je možné prehliadať internet úplne anonymne alebo ako zabezpečiť svoje prehliadanie pred útočníkmi.

Anonymous anonymne surfovanie po internete
Zdroj: unsplash.com (Michal Matlon)

O bezpečnosť prehliadania na internete sa zaujíma množstvo ľudí, pričom každý sa snaží svoju anonymitu držať na čo najvyššej úrovni. Je však možné prehliadať internet úplne anonymne? Alebo po nás niekde vždy nejaká stopa zostane? Aj na túto otázku by sme mali poznať odpoveď a zaručiť si tak čo najmenšie problémy pri prehliadaní internetu. Útokov a sledovania na internete je v súčasnosti totiž čoraz viac a my by sme sa neradi isto stali obeťou nejakého toho útoku. Na problematiku anonymného prehliadania sa bližšie pozrel portál howtogeek.com a my vám teraz prinesieme tie najlepšie tipy k tomu, ako sa zabezpečiť čo najlepšie.

Najčastejším riešením ako prehliadať anonymne je využitie VPN

O službe VPN (virtual private network) ste už určite počuli. Pri otázke, či sa dá internet prehliadať aj anonymne, ide o najčastejšiu odpoveď, akú dostaneme. Služba VPN nám totiž pomôže zašifrovať IP adresu, z ktorej sa pripájame a následne sa náš prehliadač správa ako keby sme sa nachádzali na inom mieste. Vďaka tomu môžeme prehliadať napríklad obsah, ktorý nie je určený pre náš región. Hlavnou výhodou využívania VPN je však najmä možnosť anonymného prehliadania. Nevýhodou je naopak to, že lepšie VPN služby sú vo väčšine prípadov spoplatnené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je prehliadač Onion alternatívou k VPN?

Využiť tak môžeme aj alternatívy, ktoré nám rovnako pomôžu k tomu, aby sme internet prehliadali takmer anonymne. Jednou z možností je využitie prehliadača Tor, ktorý je známy napríklad možnosťou pripájania sa na .onion stránky. Tor presmeruje vaše prehliadanie cez decentralizovanú sieť, čím opäť priťaží potenciálnym sledovateľom vášho pohybu na internete. Na podobnom princípe fungujú aj decentralizované VPN, teda dVPN. V prípade dVPN sa rozprávame o kombinácii funkcií z prehliadača Tor a šifrovania podobne ako v prípade VPN. No treba uviesť, že pri prehliadači Onion sa musíte pripraviť, že načítanie stránok je pomerne pomalé.

Prehliadať internet môžete aj cez Proxy, no..

Proxy funguje podobne ako VPN, smeruje prevádzku internetu cez server tretej strany. Výhodou je, že dochádza k určitej anonymizácii prehliadania, no je tam jedno veľké ALE. Tok dát cez proxy server na rozdiel od VPN nie je šifrovaný. To znamená, že vás môžu vláda, orgány činné v trestnom konaní a hackeri sledovať. No je o niečo komplikovanejšie, ako keď surfujete po internete „len tak“.

Keď sa prihlásite do služby, tak sa neskryjete

Netreba zabúdať ani na to, že hoci môžete používať VPN, ale keď sa prihlásite napríklad na sociálnu sieť, tak pre poskytovateľa služby je následne pomerne jednoduché sledovať vašu aktivitu. Bude mu tam len skákať „premenná“, že sa napríklad nepripájate zo Slovenska ale z úplne inej krajiny, no to čo robíte, bude sociálna sieť schopná sledovať. Samozrejme, tento princíp platí aj pri ďalších službách a stránkach.

Pomôže vám aj režim inkognito, ale…

Režim inkognito použil každý jeden používateľ internetu aspoň raz. Jeho hlavnou úlohou je to, že neukladá vašu históriu prehliadania. Takýmto spôsobom môžete internet prehliadať anonymne v rámci svojho počítača, no treba pri ňom pamätať, že vaša aktivita sa na internete ponecháva. Servery a aj váš poskytovateľ internetu tak môže mať prístup k vašej aktivite aj histórie prehliadania. Ostáva nám však posledná otázka. Dá sa internet prehliadať úplne anonymne? Nebude to také jednoduché, ako si myslíme.

Aj keď v dnešnej dobe vieme naraziť na množstvo nástrojov a funkcií, ktoré nám pomáhajú internet prehliadať kvázi anonymne, nie vždy vieme svoju aktivitu úplne utajiť. Je teda pre nás lepšie, keď si chránime svoju históriu prehliadania aj aktivitu na internete. No aj napriek tomu treba myslieť na to, že prehliadanie nie je nikdy úplne anonymné.

Akým spôsobom chránite svoju aktivitu na internete vy? Máte ešte nejaké tipy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre