Môže nás VPN ochrániť pred malvérom? Táto odpoveď vás možno prekvapí!

VPN služby dokážu skvele chrániť zariadenie pred rôznymi hrozbami. Rátajú sa medzi ne ale aj malvéry? Pozrite sa s nami na odpoveď!

android-malware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

S bezpečnosťou našich zariadení sa pochopiteľne spájajú aj VPN služby, ktoré sa dnes tešia skutočne veľkej popularite. Nielen že nám totiž umožní prehliadať si obsah, ktorý nie je určený pre našu oblasť, ale vyplývajú z nej viaceré výhody. Dokáže však táto služba ochrániť svojich používateľov pred malvérmi? A aké výhody v oblasti bezpečnosti prichádzajú spolu s využívaním virtuálnej privátnej siete? Odpoveď nám prináša portál makeuseof.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. Ak teda takúto sieť využívate aj vy, určite by ste mali vedieť, pred čím všetkým vás vôbec chráni a ako ju môžete využívať čo najefektívnejšie.

Dokáže nás VPN ochrániť pred malvérmi?

Virtuálna privátna sieť sa častokrát spája s bezpečnosťou našich počítačov či smartfónov a iných zariadení. Nejde však o žiadny magický nástroj, ktorý zabráni pred jeho akýmkoľvek napadnutím. Aj napriek tomu sa vo väčšine prípadov odporúča mať ju aktívnu, najmä keď sa pripájame prostredníctvom verejnej Wi-Fi siete. VPN však nedokáže skenovať malvéry a zistiť, či sa do našich zariadení nejakým spôsobom nedostanú. Nedokáže totiž zastupovať antivírusový program, ktorý by sme v našej elektronike mali mať aktívny taktiež.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Napriek tomu však dokáže zabrániť nejakým útokom, ktoré na nás môžu na internete striehnuť. Najčastejším útokom býva Man-in-the-Middle, kedy sa útočník postaví medzi vás a danú aplikáciu. Ak ale zašifrujeme našu IP adresu a skryjeme sa za vzdialený prístup, útočník bude mať oveľa viac práce, aby tento útok vykonal. Rovnako sa vďaka VPN službe môžeme vyhnúť DDoS útokom, kedy pri zašifrovanej IP adrese je pre útočníka ťažké nájsť cieľ svojho útoku.

Na antivírus by sme nemali zabúdať

Ako sme už spomenuli, VPN nedokáže skenovať a odstraňovať malvéry rovnako, ako majú vo zvyku antivírusové programy. Ak chceme teda úplne zabezpečiť svoje zariadenia, mali by sme myslieť aj na antivírusový program, ktorý tieto malvéry dokáže skenovať. Nie vždy si však antivírus musíme osobitne do zariadenia inštalovať, keďže napríklad taký systém Windows už pri inštalácii ponúka kvalitný Windows Defender. V prípade Androidu sa naopak o zabezpečenie stará napríklad Google Play Protect, ktorý nás ale nedokáže ochrániť pred všetkými hrozbami. Treba ale povedať, že mnohé VPN služby ponúkajú ochranu, ktorá je schopnou identifikovať, že ste navštívili škodlivú stránku a prípadne, že sťahujete potenciálne nebezpečný súbor do svojho zariadenia.

Aj v prípade antivírusu treba myslieť na kvalitnejšiu a známu službu. Nie všetky pritom musia byť spoplatnené a aj verzie bez poplatku vedia naše telefóny a počítače chrániť dostatočne. Pre komplexnú ochranu zariadení sa teda odporúča využiť ako antivírus, tak aj VPN služby, na čo by sme určite nemali zabúdať.

VPN služby som okrem iného populárne i preto, že používatelia môžu pristupovať k službám z iných krajín, kde môžu byť napríklad lacnejšie alebo si môžete odomknúť obsah. Obzvlášť pri službách ako YouTube Music, YouTube Premium a podobne, môžete ušetriť na mesačných poplatkoch v porovnaní s našimi cenami aj viac ako 50%. Inými slovami, VPN služby dokážu na seba „zarobiť“.

Využívate vo svojich zariadeniach služby VPN? A ako ste na tom s antivírusom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre