Aké veľké interné úložisko by mal mať náš smartfón? A prečo postupne miznú sloty pre SD kartu?

Pozrite sa, aké veľké interné úložisko by ste využili, ak si náhodou vyberáte nový smartfón. SD kartu zrejme pravdepodobne nevyužijete.

Velkost uloziska smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, unsplash.com (Mark Harpur)

Pri výbere nového smartfónu zvažujeme rôzne špecifikácie ako je výkon, displej, kamera, kapacita batérie alebo rýchlosť nabíjania. Keď si však už ten správny smartfón vyberieme a vieme, aký model si chceme kúpiť, na scénu prichádza veľkosť pamäťovej konfigurácie smartfónu. Daný model sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou predáva s rôznymi veľkosťami pamäte RAM ale aj interného úložiska, s ktorým by sme sa mali stotožniť vo väčšine prípadov na celý čas, kedy so smartfónom budeme. Aké veľké by ale naše interné úložisko malo byť, aby nám vystačilo pre všetky naše potreby? A prečo ho už vo viacerých prípadoch nevieme rozšíriť o SD kartu? Odpoveď nám prináša portál makeuseof.com.

Prečo sa smartfóny vyhýbajú SD kartám?

Ešte pred pár rokmi bolo bežnou situáciou, že sme si kúpili smartfón s menším interným úložiskom a rozšírili sme si ho o SD kartu. Tá nás mohla stáť len pár eur a mohla nám priniesť napríklad až 128GB úložiska navyše. Na tejto karte sme si mohli prenášať svoje fotky, videá a piesne zo smartfónu do smartfónu a nemuseli sme si vybrať model, ktorý by ponúkal veľké interné úložisko. Dnes sa tomu však výrobcovia smartfónov skôr vyhýbajú. Dôvodom je najmä to, že zatiaľ čo nová SD karta so 128GB úložiskom nás vyjde pár eur. Za vyššiu pamäťovú konfiguráciu smartfónu však môžeme zaplatiť aj 100€, ktoré zaplatíme výrobcovi smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
SD karta a NANO SOM karta
Zdroj: appmifile

Okrem toho sú však SD karty zastaralé a častokrát chybné. O svoje súbory s nimi môžeme jednoducho prísť, ak siahneme po lacnejšej karte, ktorá potrebuje často formátovať úložisko. Na SD kartu taktiež nemôžeme uložiť ani svoje aplikácie v smartfóne, teda vo väčšine prípadov. Interné úložisko nám túto možnosť ponúka a my tak môžeme využívať plný potenciál nášho zariadenia. Ako si však vybrať tú správnu pamäťovú konfiguráciu?

Aké veľké interné úložisko vlastne potrebujeme?

Vo väčšine prípadov sa ako minimálna pamäťová konfigurácia, ktorú by sme potrebovali k správnemu používaniu smartfónu, pohybuje okolo 128GB interného úložiska. Práve toto by dnes mal byť pre nás minimálny limit pre interné úložisko. Približne 15 – 20GB úložiska nám totiž zaberie systém samotný. Aj tak nám stále ostáva približne 100GB úložiska, ktoré môžeme voľne využívať, ale musíme rátať s tým, že by sme mali nechať nejaké úložisko voľné, pre správny chod smartfónu a do rezervy.

smartfon
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Už lepšou voľbou pre nás vie byť 256GB úložisko, ktoré by sme vedeli využiť o niečo efektívnejšie. Ak by totiž jedna naša snímka v smartfóne mala 12MB v priemere, vedeli by sme do úložiska uložiť až 20 000 fotografií. V prípade natáčania 4K videa by sme si do zariadenia uložili až 14 hodín videa. Pri 1080p videa by naše interné úložisko uložilo až 40 hodín videa. Pre prípad, že sme náročnejší používatelia, mohli by sme využiť aj 512GB úložiska. S ním však už môžeme rátať aj do budúcna, prípadne ak by sme do smartfónu ukladali veľké množstvo videí alebo snímok. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj 1TB úložiska, to však zrejme ani nevyužijeme.

Každý smartfón potrebuje nejaký objem úložiska ponechať voľný, aby mohli všetky procesy prebiehať plynulo, bez rôznych lagov a problémov.

Rovnako netreba zabúdať ani na to, že aby telefón fungoval správne, tak potrebujeme aplikovať úložný priestor, ktorý zostane prázdny. V inom prípade sa môžeme stretávať so želaním telefónu. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby sme mali najmenej 15% až 20% voľného priestoru. 

Koľko interného úložiska využívate vo vašom smartfóne? A postačí vám k bežnému používaniu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre