Spravodajstvo

Prečo smartfón hlási nedostatok miesta, hoci na SD karte ho máme ešte dostatok?

Úložisko smartfónu nám už od kúpy nie je dostupné celé a používaním sa rýchlo zaplní. Prečo ho ale nevieme plnohodnotne doplniť SD kartou?

Jedným z negatívnych aspektov systému Android je jeho rozloženie dát v úložisku zariadenia a následné problémy pri nedostatku tohto úložiska. Priam až sedliacky rozum nám napovedá, že ak je v zariadení miesto na rozširujúcu pamäťovú kartu, tak jej kúpou vieme vyriešiť problém nedostatku internej pamäte. Bohužiaľ tomu tak nie je.

Keď ani SD karta nepomôže

Takáto situácia s nedostatkom miesta a s prítomnosťou takmer prázdnej SD karty nedáva z prvého pohľadu zmysel. Na pochopenie toho, prečo tomu tak je sa musíme ponoriť viac do hĺbky systému Android a jeho dátových oddielov. Oddiel je v skratke virtuálne rozdelenie disku. V systéme Android je celé úložisko rozdelené do viacerých oddielov. Ich počet závisí od výrobcu, no základné tri má väčšina zariadení rovnaké. Ide o systémový oddiel, dátový oddiel a o cache (medzipamäť).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: Vosveteit.sk

V skutočnosti je týchto oddielov samozrejme viac, no ide už iba o podrobnejšie inštancie týchto troch základných. Systémový oddiel zastrešuje operačný systém a predinštalované aplikácie. V medzipamäti sa nachádzajú rôzne dočasné súbory, no a zvyšok dát sa nachádza v dátovom oddiely.

Prečo nemáme k dispozícií celé úložisko

Toto rozdelenie úložiska nám vie odpovedať aj na dosť častú otázku ohľadne neschopnosti využitia celého úložiska. Smartfón si totiž kupujeme s istými parametrami, pri ktorých sa pozeráme aj na kapacitu úložiska. Na papieri píše, že naše zariadenie má úložisko o kapacite 128 GB, no reálne vieme využiť iba niečo okolo 90.

Tento fakt je spôsobený vyhradením miesta pre medzipamäť a samozrejme aj tým, že istá časť úložiska je zaplnená operačným systémom, ktorý si samozrejme ponecháva aj nejakú tú rezervu.

Čo sa dá uložiť na pamäťovú kartu

Časom sa vie základné interné úložisko zaplniť. Mnoho smartfónov ale ponúka možnosť rozšírenia úložiska o pamäťové karty, no nie tak úplne. Na takú kartu toho totiž veľa uložiť neviete. Ide hlavne o fotky a videá, prípadne dokumenty. No aj ich prenosom na pamäťovú kartu zaberáte priestor v internom úložisku zariadenia. To totiž pri takej fotke potrebuje vytvoriť miniatúru fotky, ktorú zobrazí v galérii. Takáto miniatúra sa ukladá do cache, čo znova iba zaberá miesto v internom úložisku.

SD karta a NANO SOM karta
Zdroj: appmifile

Dôvody toho, prečo na pamäťovú kartu nevieme ukladať prakticky nič iné sú rôzne, no tým hlavným je rýchlosť. Prenosová rýchlosť pamäťovej karty je nižšia, než v prípade interného úložiska. Pri prezeraní fotiek nemusí byť pomalšia odozva problémom, no pri rôznych aplikáciách to už problémom byť vie.

Čo robiť v prípade nedostatku miesta?

Základným riešením je manuálne prečistenie zariadenia a to najmä od zbytočných aplikácií. Tie vedia zaberať neskutočné miesto preto ak nejakú aplikáciu nevyužívate, odinštalujte ju. Ďalším riešením vie byť nastavenie ukladanie fotiek a videí z kamery priamo na SD kartu. Po tejto funkcionalite sa obhliadnite v nastaveniach kamery.

Ak ste svoj smartfón už vyčistili od nepotrebných aplikácií a stále to nestačí, tak sa viete poobzerať po Lite verziách jednotlivých aplikácií. Tie majú zväčša iba minimálne osekanú funkcionalitu, no vedia ušetriť neuveriteľné množstvo úložiska.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close