Anonymous dosiahli ďalší míľnik v boji na kybernetickom fronte s Ruskom. Spracovať tieto dáta potrvá roky!

Hackerský kolektív Anonymous od vypuknutia vojny na Ukrajine zverejnil kvantum ruských materiálov, ktoré spracovať potrvá roky.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Hackerský kolektív Anonymous od začiatku vypuknutia vojny u nášho východného suseda pomáha Ukrajincom na kybernetickom fronte ochromiť Putinov režim. Ich aktivity sú najrôznejšieho charakteru.

Môžeme spomenúť napríklad bieloruských hackerov, ktorí narúšajú transport ruskej techniky cez územie Bieloruska na Ukrajinu. Vďaka tomu majú Ukrajinci extra čas, aby dokázali preskupiť svoje sily. Ďalej môžeme poukázať aj na to, že Anonymous na dennej báze narúšajú IT infraštruktúru miestnych firiem, ktoré vlastnia oligarchovia, čím robia tlak na Putinov režim aj zo strany najbohatších mužov krajiny. Nehovor viac o tom, že sa im úspešne darí zhadzovať nedostatočne zabezpečené štátne systémy. Rovnako pomáhajú potláčať aj cenzúru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedna z ich aktivít, ktorá je obzvlášť dôležitou, je odkrývanie toho, ako funguje Rusko zvnútra. Mohli sme byť doposiaľ svedkami viacerých kybernetických útokov, ktoré odhalili komunikáciu štátnych, ale aj neštátnych spoločností. Napríklad únik dát z cenzorského úradu Roskomnadzor a analýza časti týchto materiálov odhalila, že úrad podrobne sleduje nielen média, čo publikovali, ale aj nálady jednotlivcov. Všetky tieto informácie následne triedia a potom zdieľajú s FSB, ruskou tajnou službou. Jedným z ďalších významných kybernetických útokov bol aj útok, keď hackeri odhalili komunikáciu zo štátom vlastnenej mediálnej spoločnosti VGTRK. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o konzorcium, ktoré prevádzkuje sieť národných a nadnárodných médií. Medzi známejšie tituly VGTRK patrí napríklad agentúra Sputnik, či televízny kanál Rossiya 1. Únik komunikácie odhalil, že Rusko aktívne ovplyvňuje obsah týkajúci sa politiky a spoločenského diania.

Hackeri z Anonymous dosiahli ďalší míľnik

Anonymous prostredníctvom sociálnych sietí oznámili, že celkovo už zverejnili takmer 10 miliónov e-mailových správ a súborov, ktoré pochádzajú z ruských inštitúcií a miestnych firiem. Všetky tieto materiály sú dostupné prostredníctvom serverov DDoSecrets.

„PRÁVE TERAZ: Kolektív #Anonymous hackol a zverejnil približne 10 miliónov ruských súborov a e-mailov (bez databáz) od vyhlásenia „kybernetickej vojny“ zločineckému režimu Kremľa. Dokumenty sú dostupné cez #DDoSecrets. #OpRussia #StandWithUkraine.“ píšu Anonymous v statuse nižšie.

Každému musí byť dnes jasné, že objem týchto dát prekonáva kapacity dnešných žurnalistov vrátane analytikov a až roky ukážu pozadie, ako Rusko funguje zvnútra. Samozrejme, prvé náhľady materiálov odkrývajú, čo sme mnohí tušili, ale nepredbiehajme ešte. Následne bude na Rusoch, či tento systém budú aj naďalej podporovať a budú jeho súčasťou, alebo ho odmietnu.

To, že spracovanie týchto dokumentov bude trvať dlhú dobu, si uvedomuje aj Emma Best, ktorá je zakladateľkou serveru DDoSecrets.

„Množstvo materiálov je viac, než ktokoľvek dokáže spracovať v reálnom čase.

BUDE to trvať roky.

BUDÚ na to potrební analytici z rôznych odvetví.

BUDE si to vyžadovať prehodnotenie toho, ako k tomu pristupujú redakcie a akademici.

Ak sa pokúsite porovnať situáciu s únikmi z minulosti, jednoducho neexistuje žiadny precedens.“ píše Emma Best v statuse nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre