Malá doba ľadová: Príklad z histórie, ktorý nám ukazuje ničivý dopad klimatických zmien

Klimatická zmena môže trvať aj niekoľko storočí a prináša so sebou pohromu a chaos.

Malá doba ľadová bola vážnou klimatickou katastrofou
Zdroj: Wikimedia

Okolo 16. a 17. storočia severná Európa vstúpila do obdobia, ktoré sa označuje ako malá doba ľadová. Rozdiely bolo možné pozorovať už od 14. storočia, kedy teploty v okolí Británie poklesli až o 2 °C, no podobné anomálie bolo možné pozorovať naprieč celým kontinentom, píše portál The Conversation.

Keď sa začala malá doba ľadová, obyvatelia Európy zažívali oveľa tuhšie zimy. Zamrzli rieky a pobrežné časti morí, čím došlo k úpadku obchodu a komunikácie. Jednoduché to nemali ani farmári, keďže trpel dobytok a úroda sa vďaka intenzívnym lejakom skazila. Krátko po začiatku malej doby ľadovej začal hlad a ťažké časy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej podstate išlo o podobnú klimatickú krízu, akej čelíme dnes. Rovnako ako v dobe globálneho otepľovania, aj malá doba ľadová spôsobila obrovský politický rozruch. Začali sa rebélie, revolúcie, vojny, ale objavili sa aj choroby. Zatiaľ nie je presne známe, čo malú dobu ľadovú vyvolalo, no teórií je hneď niekoľko. Niektorí sa domnievajú, že za ňu mohli vulkanické erupcie, alebo vyhladenie domorodých spoločenstiev v Amerike, čo viedlo k rozšíreniu lesov do predtým obývaných oblastí. Objavuje sa ale aj teória, že za tento pokles teplôt môže takzvané Maunderove minimum. Ide o obdobie medzi rokmi 1650 a 1715, kedy sa na našom Slnku nevyskytovali takmer žiadne škvrny.

Devastujúci efekt klimatickej zmeny

Existuje množstvo dôkazov, ktoré hovoria o tom, že malá doba ľadová bola skutočnou krízou v histórii ľudstva. Medzi rokmi 1400 a 1815 zamrzla rieka Temža v Londýne hneď niekoľkokrát. Koncom 17. a začiatkom 18. storočia rieka mrzla čoraz častejšie a dôsledky boli vážnejšie. To však nezastavilo ľudí, ktorí sa na zamrznutej rieke rozhodli konať oslavy.

Hoci niektorí sa z drastickej zmeny tešili a aj počas krutých zím našli dôvody na radosť, táto klimatická zmena vyvolala aj veľa zlého. Pred malou dobou ľadovou existovali prepravcovia, ktorí vás pomocou malej loďky dokázali dostať z jedného brehu rieky na druhý. Počas „Veľkej zimy“ prišli všetci prepravcovia o živobytie.

Chudoba si nemohla dovoliť potravu a ostať v teple. Situácia ale nebola vážna len v Londýne, ale naprieč celou Európou. Niektorí vnímali klimatické zmeny ako „Boží trest“, no malá doba ľadová nás vie čo-to naučiť aj o zmenách, ktoré prežívame dnes. Predpokladá sa, že globálne otepľovanie bude devastujúce hlavne pre chudobnejšie krajiny, ktoré nemajú spôsob, ako sa so zmenou vysporiadať.

Predpokladá sa, že ak nezastavíme globálne otepľovanie, táto katastrofa postihne približne 3,6-miliárd ľudí. Počas malej doby ľadovej sa našli ľudia, ktorí dokázali situáciu využiť vo svoj prospech. Holandskí navigátori odhalili nové prúdy vetra a vytvorili ďalšie obchodné cesty. Napriek tomu sa malá doba ľadová vníma ako obdobie, kedy došlo k ostrému poklesu kvality života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre