BezpečnosťSpravodajstvo

Ukrajinská bezpečnostná služba odhalila ďalšie dve trollie farmy. Jedna operovala z Kyjeva a druhá z Odesy

Bezpečnostná služba Ukrajiny odhalila dve trollie farmy, ktoré spravovali cez 7 000 účtov, ktoré šírili dezinformácie a deštruktívny obsah, píše úrad na sociálnej sieti.

Vojna u nášho východného suseda sa nenesie len po zemi, ale aj v online priestore. Odhliadnuc od kybernetických útokov, problémom je aj šírenie dezinformácií a falošných správ.

Od začiatku vojny sa Ukrajincom podarilo odhaliť niekoľko trollých fariem, ktoré šírili prokremeľskú propagandu. No zdá sa, že týchto fariem je výrazne viac, ako si mnohí z nás môžu myslieť.

Ukrajinské sily odhalili ďalšie trollie farmy

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SSU) najnovšie hlási, že sa im podarilo odhaliť ďalšie dve farmy robotov, ktoré šírili falošné správy.

Úrad hlási, že farmy spravovali približne 7 000 účtov a šírili deštruktívny obsah. Malo ísť o informácie, ktoré diskreditujú ukrajinskú armádu, rôzne naratívny ospravedlňujúce ruskú inváziu a ďalšie dezinformácie za účelom destabilizácie politickej situácie.

Podľa zistenú SSU jednu z fariem riadil 24 rodák zo Záporožia, ktorý žije v oblasti Kyjeva. Spravovať mal približne 5 000 účtov. Tieto účty na sociálnych sieťach vytvoril prostredníctvom rôznych ruských e-mailových služieb a ruských a bieloruských mobilných čísiel, ktoré používal na overenie identity. V niektorých prípadoch mal používať aj falošné ukrajinské doklady na overenie toho, že ide o účty, za ktorými stoja skutoční ľudia, píše úrad.

rodak z kyjeva ktory riadil trolliu farmu
Zdroj: ssu.gov.ua

Tieto účty, ktoré vytváral, mal okrem iného následne aj predávať alebo prenajímať rôznym záujemcom.

„Zistilo sa, že jeho „klientmi“ boli najmä zástupcovia PR oddelení politických strán a občania Ruskej federácie, ktorí propagujú deštruktívne a provokatívne materiály v ukrajinskom informačnom priestore.“, píše bezpečnostný úrad v príspevku na sociálnej sieti.

Bezpečnostná služba Ukrajiny vykonala v mieste bydliska muža raziu, pričom zaistili počítačové vybavenie a špecializovaný softvér s dôkazmi o nezákonnej činnosti.

trollia farma ukrajina zaistene dokazy
Zdroj: ssu.gov.ua

Druhú farmu úrady odkryli v regióne Odesa. Mali stáť za ňou štyria miestni obyvatelia, píše SSU. Hlavnou pracovnou činnosťou tejto farmy bolo vytváranie účtov v rôznych službách a šírenie propagačných materiálov prostredníctvom sociálnych sietí a aplikácií slúžiacich na komunikáciu.

Ako miestny bezpečnostný úrad ďalej vysvetľuje, tak útočníci šírili najmä falošné správy z frontov. Podľa zistení ukrajinskej bezpečnostnej služby, klientmi tejto farmy boli hlavne ľudia z územia Ruskej federácie. Úrad v tomto prípade zaistil 4 servery, viac ako 250 USB modemov a mobilných telefónov s dôkazmi o nelegálnej činnosti. Medzi zaistenými materiálmi bolo i viac ako 400 SIM kariet ale aj niekoľko bankových kariet.

zaistene SIM karty
Zdroj: ssu.gov.ua

V oboch prípadoch zaistené vybavenie a dôkazy boli zaslané na ďalšiu expertízu. Úrad ďalej dopĺňa, že pracuje na identifikácii ďalších osôb, ktoré sa podieľali na nezákonnej činnosti.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close