Debata stále pokračuje: Možno druh Sahelanthropus tchadensis považovať za prvého predka človeka?

Vedecká komunita je rozdelená na dva tábory. Jeden verí, že objavené ostatky patria nášmu predkovi, druhý nie je presvedčený.

predok_ancestor
Zdroj: flickr.com (marcovdz) (CC BY-NC-ND 2.0)

Čo by sa mohlo považovať za úplne prvého predka nášho človeka? Do tohto problému môže viac svetla priniesť nový objav ruky a nohy, ktoré by podľa nového výskumu mohli patriť práve tomuto druhu, informuje portál Learning English.

Kosti sa objavili neďaleko lebky, ktorú objavili v africkom štáte Čad ešte v roku 2001. V tom období vedci naznačili, že by mohlo ísť o tvora chodiaceho vzpriamene a zároveň aj najstaršieho predka človeka. Objav ruky a nohy túto teóriu potvrdil. V rámci výskumu sa vedci pokúšali zistiť, či tento tvor chodil po dvoch alebo štyroch nohách. Prechod na bipedalizmus sa totiž považuje za výrazný krok v našej evolúcii a jedna z charakteristík odlišujúcich človeka od iných druhov primátov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za najstaršieho predka človeka sa považuje druh Sahelanthropus tchadensis, a hoci vedci do veľkej miery s touto teóriou súvisia, stále existuje priestor na pochybnosti. Nesúhlasia tí, ktorí sa nenechali presvedčiť prvotnými dôkazmi. Vedci už v predchádzajúcich výskumoch analyzovali lebku, čeľusť a zuby tvora. Ich výskum naznačil na základe miesta, kde sa miecha prepájala s mozgom, že Sahelantrhropus musel držať hlavu vzpriamene a chodiť po dvoch nohách.

Kedy sa naši predkovia postavili na dve nohy? nový výskum prináša ďalšie dôkazy
Zdroj: Didier Descouens viia Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Neskoršie štúdie sa zamerali aj na výskum objavenej stehennej kosti a predlaktia. Aj táto práca naznačovala bipedalizmus, hoci dôkazy nehovorili tak jasne.

„Nie je to jedna kľúčová charakteristika, ktorá nám prezradí či tvor chodil po dvoch alebo štyroch nohách, ale celková súhra charakteristík,“ vyjadril sa Franck Guy, ktorý sa podieľa na štúdií objavených fosílií.

Jeden z našich prvých predkov alebo primát?

Ashley Hammond je vedkyňou z Národného prírodovedeckého múzea v New Yorku, no nie je presvedčená o tom, že by bol S. tchadensis naozaj predkom človeka, hoci túto možnosť úplne nevylučuje.

„Nie som zatiaľ úplne presvedčená. Kľudne by to mohla byť fosília iného primáta,“ tvrdí Hammond.

K myšlienke, že S. tchadensis bol v skutočnosti druh primáta sa prikláňa aj výskum z University of Poitiers. Stehennú kosť skúmal aj Roberto Macchiarelli, ktorý skonštatoval, že ide o kosť primáta. Neverí, že by sa tento druh radil k najstarším predkom človeka, hoci mohol z času na čas kráčať aj po dvoch nohách.

Niektorí však pevne veria, že pravda môže ležať niekde v strede. Jedným z týchto ľudí je aj Rick Potts, riaditeľ programu Human Origins zaoberajúceho sa pôvodom človeka. Potts si zastáva „triezvy“ názor a neprikláňa sa ani na jednu stranu. Tvrdí, že kosť druh posúva na dobrú cestu k titulu najstaršieho predka človeka, no jedným dychom zároveň dodáva, že odpoveď príde až v momente, kedy sa objavia ďalšie fosílie. Ich štúdia by mohla definitívne potvrdiť či je Sahelanthropus tchadensis skutočne prvý predok moderného človeka, ktorý kráčal po planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre