Dáta sú jasné, tvrdí minuloročná správa klimatických zmien: Rok 2021 bol rekordný, nie však v dobrom

Úroveň sklenníkových plynov, hladiny morí a oceánov, či globálne teploty. Všetko rastie a spolu s tým prichádzajú aj výrazné dôsledky.

Za posledný rok ľudstvo zaznamenalo najväčší nárast metánu v atmosfére
Zdroj: Unsplash (Chris LeBoutillier, Naja Bertolt Jensen, Justin Bautista), Úprava: Vosveteit.sk

Vedci z amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (pozn. redakcie: NOAA) vydali každoročnú správu o klimatických podmienkach na planéte. Publikovaná bola v Bulletin of the American Meteorological Society, a skladá sa z príspevkov viac ako 530 vedcov zo 60 krajín sveta, informuje úrad NOAA.

Momentálne ide o najobšírnejšiu štúdiu podnebia Zeme, rôznych indikátorov a mimoriadnych prejavov počasia. Štúdia neprináša dobré správy tvrdiac, že koncentrácie sklenníkových plynov, hladina oceánov a ich teplota dosiahla v roku 2021 nový rekord, ale v negatívnom zmysle slova. Vedci svoje tvrdenia upevňujú sériou pozorovaní z pevniny, vodných plôch, ľadových plôch a vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dáta sú jasné. Čoraz viac dôkazov naznačuje, že klimatické zmeny majú globálny impakt a nič nenaznačuje tomu, že dochádza k ich spomaľovaniu,“ vyjadril sa administrátor úradu NOAA, Rick Spinrad.

Mnoho krajín sveta zažíva aj tento rok extrémne záplavy a suchá. Všetko nasvedčuje tomu, že globálne otepľovanie už nie je hrozbou budúcnosti ale niečo, čo by mal svet adresovať čo najskôr.

Sklenníkové plyny sú na vrchole

Správa uvádza, že koncentrácie oxidu uhličitého, metánu a oxidu dusného počas minulého roka vzrástli na nový vrchol. Globálna koncentrácia CO2 sa momentálne nachádza na úrovni 414.7 ppm (pozn. redakcie: Parts per million – častí na milión), čo je o 2.3 ppm viac než v roku 2020. Na základe historických údajov vedci dodávajú, že ide o najväčšiu koncentráciu oxidu uhličitého za posledných milión rokov.

Koncentrácia metánu v atmosfére je 18 ppb (pozn. redakcie: Parts per billion – častí na miliardu), opäť ide o maximum od začatia monitorovania. Vedci v tomto prípade varujú, že od roku 2014 sa metán do atmosféry dostáva rýchlejším tempom. Oxid dusný má koncentráciu 334.3 ppb a oproti roku 2020 sa jeho hodnota zvýšila o 1.3 ppb. Ide o tretí najväčší skok oproti roku 2001.

Spolu s nárastom hladín skleníkových plynov v atmosfére rástla aj teplota. Oproti minulému roku sa podľa štúdie zvýšili teploty o 0.21 až 0.28 stupňa Celzia. Rok 2021 bol šiestym najteplejším rokom od polovice 19. storočia, kedy sa začali teploty monitorovať. Posledných sedem rokov bolo najteplejších, aké planéta zažila.

Čo sa týka hladín morí a ich teploty, aj tie pokračujú narastať. Už desiaty rok po sebe hladina morí stúpa a v roku 2021 bola o 97 mm vyššia ako v roku 1993.

Globálne otepľovanie sa stáva čoraz vážnejšou hrozbou, ktorá však môže mať ešte výraznejšie dopady. Vedci z Havajskej univerzity v tohtoročnej štúdii dokázali, že Globálne otepľovanie môže viesť aj k zhoršeniu priebehu viacerých chorôb, čo bližšie opisujú vo svojej práci. Pomaly sa už začínajú objavovať projekty snažiace sa znížiť koncentráciu skleníkových plynov v atmosfére.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre