5 znakov spywaru: Ak ich spozorujete, niekto o vás vie viac, než by mal!

Spyware sa v online priestore stáva čoraz výraznejšou hrozbou. Tieto znaky ho prezrádzajú najčastejšie, že je prítomný vo vašom smartfóne.

titulka spyware
Zdroj: Pixabay.com, Unsplash (Alexander Krivitskiy), Úprava: Vosveteit.sk

Malvér je rastúcim problémom nielen na PC, ale aj na mobilných zariadeniach, obzvlášť Androide. Hackeri neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako sa dostať k našim dátam a špionážny softvér je stále populárnym spôsobom, ako tento cieľ dosiahnuť.  

Špionážny softvér, skrátene spyware, je momentálne jednou z najrozšírenejších hrozieb v online priestore. Denne zariadenia a antivírové softvéry zablokujú približne 24-tisíc škodlivých mobilných aplikácií. Z hľadiska online bezpečnosti všeobecne platí, aby sme nesťahovali softvér z neoverených zdrojov, no malvér dokáže prekĺznuť aj do Obchodu Play a stačí chvíľka nepozornosti na to, aby sa do nášho zariadenia dostal malvér cez podvodnú stránku. Na tému upozornil portál clario.co.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Naletieť hackerom je mimoriadne jednoduché, no dôležitejšie je čo najskôr sa so spywarom vysporiadať. Špehovanie je forma útoku, ktorá vás môže stáť nielen peniaze, ale aj súkromie a v určitých prípadoch predstavuje naozaj vážne bezpečnostné riziko. Ako teda rozpoznať spyware vo vašom zariadení?  

Zvláštne správanie smartfónu 

Ak máte v zariadení spyware, útočník má pravdepodobne kontrolu nad viacerými citlivými systémami telefónu. Môže sa to prejaviť napríklad náhodným zapínaním obrazovky, samovoľným reštartovaním zariadenia alebo prepínaním kariet prehliadača bez vášho vedomia. Ďalším rizikovým znakom je, ak si v smartfóne všimnete aplikácie, ktoré ste sami neinštalovali. V tomto bode by ste mali zbystriť pozornosť.  

Nečakané zvuky počas hovoru 

Keď niekomu zavoláte, alebo prijmete hovor a počujete zvláštne zvuky, pípanie alebo iné, môže vás niekto nahrávať. Tento znak nie je až tak jednoznačný, pretože rôzne formy šumu môže spôsobiť napríklad aj slabý signál. Ak však podobné zvuky započujete, signál si skontrolujte. Ak ste v oblasti s dobrým pokrytím, môže ísť o spyware.

Vyššia spotreba dát 

Špionážne softvéry zaznamenávajú vašu polohu a zároveň odosielajú súbory útočníkovi. V praxi to znamená, že by ste na svojej spotrebe dát mali pozorovať výrazný skok vyššie. Ak si niečo také všimnete, dôvodom môže byť aj spyware. 

mobil spotreba dat
Zdroj: cleanpng.com, Vosveteit.sk

Rýchlejšie míňanie batérie 

Rovnaký prípad ako vyššie. Spyware na vašom zariadení neustále pracuje, čo znamená, že potrebuje určitý výkon. To sa prejavuje tým, že si vyžaduje neustálu prácu procesora a iných komponentov, ktoré energiu čerpajú z batérie. Vedľajším znakom tohto procesu môže byť napríklad aj zvýšená teplota zariadenia, hlavne ak na ňom nič nerobíte.  

Nečakané zvuky keď sa smartfón nepoužíva 

Okrem notifikácií by váš smartfón nemal vydávať žiadne zvuky, ak ho momentálne nepoužívate. Preto ak započujete čokoľvek, zbystrite pozornosť a urýchlene skontrolujte, či nemáte v zariadení nežiadúci softvér.  

Ako sa proti spywaru brániť?  

Spyware predstavuje naozaj veľké bezpečnostné riziko. V tomto prípade hacker nechce ukradnúť len vaše prihlasovacie údaje, no môže vás napríklad počas celého dňa odpočúvať a vie kde sa nachádzate. Ak spozorujete čo i len jeden z vyššie uvedených znakov, odporúčame maximálnu opatrnosť. Okamžite skontrolujte zariadenie dôveryhodným a kvalitným antivírovým softvérom, napríklad od spoločnosti ESET. Kontrola a úspešné odstránenie spywaru však nemusia znamenať, že ste za vodou. Niektoré vyspelejšie škodlivé softvéry sa dokážu schovať a aj po odstránení antivírovým softvérom znova prepuknúť. Preto zariadenie ešte kontrolujte a ak by problémy nezmizli, možno bude nutný reset do továrenských nastavení.  

Najlepšie je ale vyhnúť sa spywaru úplne. Ako sme už na začiatku naznačili, aplikácie sťahujte len z overených zdrojov a ak pri surfovaní webom natrafíte na nejaký odkaz, dvakrát si overte, kam tento odkaz vedie. Rovnako sa pozerajte aj na recenzie aplikácií. Je pravdepodobné, že ak sa v minulosti niekto stretol s vírusom, tak sa o to podelil v recenzii.

Dobrým indikátorom môže byť aj služba Google Play Protect, ochrana proti vírusom, ktorá prichádza predinštalovaná v každom Androide. Predvolene je táto funkcia zapnutá a ak ju nájdete vypnutú, pričom vy sami ste tak neurobili, potom je veľká pravdepodobnosť, že máte v zariadení nechceného hosťa.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre