Hackeri vysvetľujú, prečo by ste nemali nahrávať osobné fotografie na internet. Budete sa tejto rady držať?!

Osobné fotografie by sme nemali nahrávať na internet, môžu byť zneužité neznámou osobou.

hacker utok vystrasena zena smartfon
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com, chainarong06 / shutterstock.com, Roman Samborskyi / shutterstock.com a úprava Vosveteit.sk

Keď príde reč na hackerov, tak zväčša sa nám s nimi spájajú negatívne anotácie. No niekedy, vzhľadom na to, že sú často z opačnej strany, ich pohľad na kyberbezpečnosť môže mnohým otvoriť oči, aby sa vyhýbali správaniu, ktoré im môže neskôr urobiť vrásky na čele.

Len nedávno sme upozorňovali na rozmáhajúce sa telefonické podvody, pri ktorých útočníci využívajú hlasové správy či krátke záznamy cudzích osôb s cieľom, aby vygenerovali hlas vám známej osoby a kontaktovali vás s cieľom zneužiť to. Umožňuje to pokrok v umelej inteligencii, ktorej postačuje len krátky hlasový záznam, aby skopírovala hlas a následne ho zneužila.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na fotografie, ktoré nahrávate na internete

V dnešnej dobe je zdieľanie osobných fotografií na sociálnych médiách bežnou súčasťou každodenného života. Avšak, v rukách hackerov a online útočníkov sa môže takáto nevinne vyzerajúca činnosť stať nástrojom na spáchanie nečestných činov.

Najnovšie hackerská skupina známa ako NoName057(16) na sociálnej sieti Telegram upozorňuje svojich sledovateľov, aby boli opatrní pri nahrávaní osobných fotografií na internet.

V publikovanom príspevku hovoria, že hoci naše profily na sociálnych sieťach a fotografie, ktoré na ne nahrávame, vo veľkej miere môžu určovať náš sociálny status, tak by sme mali byť opatrní v tom, čo nahrávame na internet. Dôvodom je, že fotografie môžu byť útočníkom veľmi jednoducho zneužité. Prízvukujú, že tento trend, kedy útočníci zneužívajú fotografie nič netušiacich ľudí je na vzostupe.

„V digitálnom veku, keď váš online profil určuje váš sociálny status, sa fotografie stali nevyhnutnou súčasťou spoločenského života. Spolu s tým však vyrástol ďalší problém, ktorý už nie je kultúrno-spoločenského charakteru. Alarmujúci trend využívania osobných fotografií na vydieranie a podvody je na vzostupe už roky a poukazuje na temné stránky online komunikácie.“, uvádzajú hackeri zo skupiny NoName057(16) na sociálnej sieti.

Hackeri ďalej tvrdia, že potenciálny útočník môže s fotografiami manipulovať a môže buď podviesť priamo vás, napríklad vydieraním, tak aj cudziu osobu, ktorá vás pozná, že ju útočník uvedie v omyl, že komunikuje s vami. Dodávajú, že kyberzločinec zväčša zostane v anonymite a nepotrestaní.

„Široké používanie fotografií na sociálnych sieťach, aplikáciách a rôznych platformách vytvorilo možnosť ich zneužitia na osobný prospech (pri zachovaní anonymity a bez stíhania zo zákona). Oblasť manipulácie s fotografiami zahŕňa rôzne praktiky, ale v zásade ide o vydieranie a diskreditáciu.“, prízvukujú.

Čo všetko môže útočník spraviť s vašou fotografiou?

Zabudnime teraz na to, že by sme nemali nahrávať fotografie na internet z dovolenky, aby sme nedali vykrádačom domov tip, kam by sa mali pozrieť. Existuje viacero spôsobov, ako môže útočník zneužiť vašu fotografiu.

Hackeri môžu využiť vaše fotografie na vytvorenie falšovaných profilov na sociálnych médiách alebo na zoznamovacích stránkach. Ide o techniku známu aj ako Catfishing. Ak sa im podarí získať dôveru u ďalšej osoby, tak ju môžu následne podviesť. Čím viac fotografií nahráte na internet, tak tým mu úlohu zjednodušíte.

Deepfake technológia ukazuje svoje možnosti
Zdroj: Unsplash (Albert Dera, Robert Godwin), Pixabay (41330), Úprava: Vosveteit.sk

Hackeri a online útočníci môžu použiť vaše fotografie na stalkovanie alebo šikanovanie vás alebo vašich blízkych. Môžu vytvoriť falošné profily alebo stránky s vašimi fotografiami a vykresliť vás v urážlivých alebo dehonestujúcich situáciách.

Ďalej, útočníci môžu vaše fotografie upraviť alebo zneužiť na vytvorenie explicitných obrázkov a potom požadovať výkupné za ich nesprístupnenie. Ide o takzvaný sexorting. Inými slovami, fotografie môžu byť zneužité na poškodenie vašej osobnej alebo profesionálnej povesti.

Medzi bežné taktiky patrí distribúcia týchto fotografií online spolu s identifikačnými údajmi, čo môže viesť k ďalšiemu obťažovaniu a stalkovaniu. V niektorých prípadoch boli v minulosti obete vydierané prostredníctvom hrozby zverejnenia ich fotografií, čo ich nútilo posielať ďalšie explicitné fotografie alebo sa stretnúť s vydieračom osobne​.

Tam ale možnosti, ako zneužiť vaše fotografie, nekončia. Moderné technológie umožňujú vytváranie presvedčivých falšovaných videí (deepfakes), v ktorých môže byť vaša tvár použitá bez vášho vedomia alebo súhlasu. Vaše fotografie môžu byť rovnako použité rôznymi dezinformátormi na šírenie falošných správ.

Rovnako treba povedať, že z fotografií môžu byť získané mnohé osobné a citlivé informácie, napríklad vaša lokalita, zamestnanie, vzťahy a záujmy, ktoré môžu byť zneužité na krádež identity alebo iné nelegálne činnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre