BezpečnosťSpravodajstvo

Nový online podvod cieli na ľudí, ktorí pozerajú filmy pre dospelých. Takto sa vám môžu pokúsiť vybieliť účet

E-mailové schránky ľudí zaplavuje kampaň podvodníkov, ktorí sa vydávajú za známu stránku pre dospelých.

Online podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohať na úkor nevinných ľudí. Zväčša to skúšajú cez podvodné hovory alebo SMS správy, prípade cez phishingové e-maily. Spoločným menovateľom týchto podvodov je vyvolať v obeti strach a pocit naliehavosti, že musí konať ihneď. Nie je tomu inak ani v tomto prípade.

Možno sa vám v minulosti stalo, že vám do schránky prišla správa, v ktorej útočník tvrdil, že sa mu vás podarilo nahrať počas toho, ako ste pozerali filmy pre dospelých. Následne od vás požadoval zaplatenie výkupného, aby toto video nezdieľal s vašimi kontaktmi. Tento typ podvodu je pomerne frekventovaný. Tentokrát internetoví útočníci ale prišli s iným príbehom, ktorý je o niečo viac prepracovaný, upozorňuje Corey Quinn na sociálnej sieti X.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sexorting je vzostupe

Quinn upozorňuje na najnovšiu kampaň online podvodníkov, ktorí sa vydávajú za známu stránku pre dospelých. Náhodným používateľom posielajú správy, v ktorých tvrdia, že ich systém detegoval erotické video, na ktorom je potenciálna obeť, ktoré bolo nahraté na ich platformu.

„Náš nástroj poháňaný AI detegoval sexuálny obsah, ktorý ste nahrali na našu platformu.“, píše sa v úvode podvodnej správy.

V ďalších častiach e-mailu sa môže adresát správy dočítať, že platforma si váži súkromie používateľov, a že, ak skutočne video nahrala na ich platformu, tak nemusíte robiť nič, a bude čoskoro uverejnené.

„Ak ste nahrali tento obsah, tak nemusíte robiť žiadnu ďalšiu akciu. Video bude nahraté do našej knižnice v priebehu nasledujúcich 7 dní, a vy nebudete mať neskôr možnosť ho upraviť, ako uplynie toto obdobie.“, uvádzajú online podvodníci v e-maile.

Útočníci v e-maile ďalej tvrdia, že nahraté video bude uploadované aj na ďalšie webové stránky. Dopĺňajú, že nahratý obsah dostal aj digitálny odtlačok, ktorý môže pomôcť v ďalšom zabránení neautorizovaného šírenia vidia.

V texte e-mailu upozorňujú potenciálnu obeť na to, že ak sa rozhodne odstrániť obsah, alebo bude chcieť pozastaviť jeho ďalšiu distribúciu, tak môže na to použiť prémiovú službu, ktorá stojí 199 dolárov.

„Expresné odstránenie, blokovanie alebo ochrana pred znovu nahratím videa na našu sieť 20 webových stránok stojí 199 dolárov.“

Útočníci zároveň ponúkajú aj ďalšie programy, pomocou ktorých možno predísť znovu nahratiu videa na webstránky pre dospelých, ktoré stoja viac peňazí.

No tu práve začína podvod, ak sa používateľ rozhodne zaplatiť, tak príde nenávratne o svoje peniaze a zároveň odovzdá útočníkovi aj údaje z platobnej karty. E-mail, ktorý sa síce tvári ako od známej platformy, je v skutočnosti phishingom. Preto, ak dostanete tento alebo obdobný e-mail, tak nepanikárte, ide len o pokus o podvod. Správu nahláste ako phishing a ignorujte ju.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close