Platíte bankovou kartou v online obchodoch? Pozrite sa, ako platiť bezpečne, aby ste sa nestali obeťou podvodu

Pozrite sa, ako by ste mali platiť na internete v online obchodoch, aby ste sa nestali obeťou podvodu, kedy vám neskôr útočníci vybielia bankový účet.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Mnohí z nás pri nákupe nejakého tovaru alebo služby siahnu radšej po nákupe cez internetový obchod namiesto toho, aby sme zavítali do kamennej prevádzky. Je to pohodlnejšie a zároveň v e-shopoch môžeme často nakúpiť aj lacnejšie. Na druhej strane, nakupovanie cez internet je v porovnaní s nakupovaním v reálnom obchode o niečo viac rizikovejšie. Poďme sa nižšie pozrieť na niekoľko bežných funkcií bankových aplikácií, ktoré nám môžu pomôcť predísť tomu, aby nám podvodník vybielil bankový účet, alebo prinajmenšom ako zmierniť dopady, ak sa staneme obeťou podvodu.

Tieto nastavenia mobilných bankových aplikácií sa oplatí používať

Pracujte s limitmi na účte

Držať väčší obnos peňazí na účte, z ktorého vykonávate platby, nie je najmúdrejšie. Ak sa útočník dostane k platobným údajom z karty, tak to môže zneužiť. No dopady takého podvodu môžete obmedziť tým, že si nastavíte denné limity platieb. V ideálnom prípade by ste mali mať nastavený taký limit, ktorý denne bežne miniete s malo rezervou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Banka nastavenie limitov na karte
Zdroj: Vosveteit.sk

Nebojte sa, tieto limity môžete upravovať prostredníctvom bankových aplikácií v reálnom čase a preto sa vám nestane, že keď budete potrebovať peniaze, tak k ním nebudete mať prístup. Pomocou pár kliknutí to viete upraviť.

Zapnite si autorizáciu platieb

Ďalším nastavením, pomocou ktorého sa môžete chrániť pri nakupovaní online, je pomocou autorizácie platieb. Táto funkcia funguje spôsobom, že ako zadáte platbu, tak vám príde do telefónu notifikácia, pomocou ktorej budete musieť platbu potvrdiť, resp. ju môžete aj zamietnuť. V rámci notifikácie uvidíte komu a hlavne koľko peňazí posielate.

Nastavenie limitov na bankovej karte a internetove platby
Zdroj: Vosveteit.sk

Zapnite si upozornenia na platby

Pri niektorých platbách, hlavne ak sú nižšie, tak často sa vykonajú bez toho, aby nás na to upozornila aplikácia alebo nám prišla SMS správa. Rovnako tieto platby nemusíme častokrát ani autorizovať. Túto metódu často využívajú aj útočníci, kedy z účtu odčerpávajú malé množstvo peňazí a to aj niekoľkokrát za deň po dlhšiu dobu. Zväčša, keď sa niečo takéto deje, tak prídete na to pomerne neskoro. A práve preto je vhodné, aby ste mali povolené push notifikácie, ktoré vás upozornia na to, že vám z účtu odišli peniaze. Nezabudnite si nastaviť ale, aby vám chodili aj pri tých najmenších možných transakciách.

upozornenie na pohyby na ucte_1
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen funkcie banky

Ak zaevidujte, že vám odchádzajú z účtu peniaze, tak obratom kontaktujte vašu banku alebo cez mobilnú aplikáciu, si zablokujte kartu.

Vytvorte si jednorazovú platobnú kartu

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa môžete chrániť pri online platbách, je pomocou jednorazových platobných kariet. Tieto karty si môžete vygenerovať cez mobilnú aplikáciu a platia len na jedno použitie, pričom ak ju nepoužijete v určitom časovom úseku, tak expiruje. Zväčša ide o niekoľko minút, kým dôjde k jej zničeniu. Vďaka tejto funkcii, aj keby sa útočník neskôr dostal k platobným údajom z karty, tak mú budú tieto informácie zbytočné, karta nebude totiž funkčnou.

V súvislosti s touto témou je potrebné uviesť, že rôzne platobné platformy umožňujú ukladať čísla bankových kariet používateľov a častokrát aj bez toho, aby o tom riadne používatelia vedeli. Ak sa vykonáva platba priamo na webe, tak nečestný predajca môže dokonca to, čo píšete, zaznamenať. Preto túto funkciu určite nepodceňujte.

hacker vybielenie uctu
Zdroj: Pedro Rufo/ Shutterstock.com a Koldunov / Shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž)

Plaťte cez Peňaženku (Google Pay)

Jednou z ďalších obľúbených metód, ako platiť na internete či v obchode, je pomocou služby Google Pay. Čísla kreditných a debetných kariet, ktoré poskytnete spoločnosti Google, sú zašifrované a uložené na zabezpečených serveroch na bezpečnom mieste. No tieto údaje nie sú zdieľané s tretími stranami pri transakciách. Google Pay vytvorí jednorazovú kartu, pomocou ktorej zrealizuje nákup. Ide teda o veľmi podobnú metódu platenia za služby a tovary, ako keď platíte cez jednorazovú platobnú kartu.

Penazenka Google Pay
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako platíte na internete vy, aby ste sa vyhli rôznym podvodom? Alebo sa nechránite nijak zvlášť pri online platbách? Dajte nám vedieť v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre