Podvodné e-shopy: Tieto znaky majú falošné e-shopy spoločné. Vyhnite sa im, ak sa nechcete stať obeťou podvodu!

Aké spoločné znaky majú podvodné e-shopy? Ak narazíte na internetové obchody, ktoré vykazujú tieto znaky, tak zbystrite, môže ísť o podvod!

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Ešte koncom januára sme upozorňovali na niekoľko podvodných e-shopov, ktoré pôsobia na Slovensku. Tento typ obchodov pritom pribúda na internete ako huby po daždi. No málo sa hovorí o tom, ako môžeme rozpoznať, že internetový obchod, kde sa chystáme spraviť nákup, je falošný.

V prípade všetkých podvodných e-shopov ich cieľom je získať vo väčšine prípadov finančný prospech na úkor obetí prípadne iné citlivé údaje. Niekedy stiahnu peniaze z karty bez toho, aby doručili tovar, alebo si uložia informácie z karty a neskôr zrealizujú platbu vo svoj prospech. Prípadne doručia iný tovar, ako si zákazník objednal. Môže ísť napríklad o falzifikát, za ktorý si vypýtali štandardnú cenu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dokážeme ale rozpoznať, že obchod, v ktorom sa chystáme spraviť nákup, je podvodný? Odpoveď je, že zvyčajne áno, hoci to nie je možné vždy.

Aké majú podvodné e-shopy podobnosti?

Tak ako v prípade podvodných hovorov alebo SMS, tak aj falošné e-shopy majú viacero podobností. Najčastejšie sa snažia nalákať ľudí na skvelo znejúcu cenu, ktorej neodoláme. No to nie je jediný trik, ktorý sa snažia útočníci využiť vo svoj prospech, aby sa obohatili. Poďme sa teraz pozrieť na viacero spoločných menovateľov podvodných internetových obchodov, ktoré ak vzhliadneme, tak by sme si mali dobre rozmyslieť, či v obchode nakúpime.

Chýbajúce kontaktné informácie

Ak e-shop nezverejňuje kontaktné informácie, mali by ste byť obozretní. Tieto informácie nie sú dôležité nielen pri výbere produktu, aby ste sa poradili s predávajúcim, ale aj pri reklamácii tovaru. Ak na stránke nenájdete kontaktné údaje, tak dajte od obchodu radšej ruky preč. Rovnako by sme vám dali do pozornosti aj to, že ak na webe sú zahraničné kontaktné údaje web je v Slovenčine, tak to automaticky nemusí síce znamenať, že ide o podvod, no mali by ste zvážiť nákup produktu a to obzvlášť v prípade, ak firma je registrovaná v inej krajine ako sú krajiny Európskej únie. Dopomôcť sa neskôr totiž vašich práv môže byť veľmi ťažké, ak nie nereálne.

Ak stránke chýbajú informácie ako je napríklad sídlo firmy (vrátane IČO), názov firmy, prevádzkovateľov, telefonický kontakt a e-mailový kontakt, tak s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Neisté spôsoby platby

Určite to poznáte, objednáte si tovar a chcete za neho zaplatiť až pri prevzatí, lebo sa bojíte, či príde. Je to prirodzené. Ak e-shop nemá rázny dôvod žiadať platbu dopredu, napríklad ide o tovar vyrobený na zákazku alebo ide o objednávka, ktorá je výrazne vyššou ako býva štandard, tak väčšina serióznych obchodníkov ponúka možnosť platby do rúk kuriérovi alebo na pošte.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Nedostatočný popis tovaru

Podvodné e-shopy často ponúkajú málo alebo nesprávne informácie o produkte, ktorý predávajú.

Neprimerané náklady na dopravu

Ak sú náklady na dopravu neprimerané vzhľadom na váhu alebo veľkosť objednávky, mali by ste byť obozretní. Podvodníci môžu nútiť zákazníkov platiť veľa peňazí na dopravu, aby získali viac zisku. No pravdou je, že časť e-shopov si takto kompenzuje nižšie ceny za tovar.

Nedôveryhodná webová adresa

Ak webová adresa e-shopu sa zdá byť nezvyčajná alebo obsahuje veľa náhodných znakov, mali by ste byť obozretní. Podvodníci často vytvárajú podobné názvy webových stránok, aby získali vaše údaje. Rovnako treba upozorniť aj na to, že niektorí podvodníci vyzvárajú e-shopy s podobnými názvami, ako iné známe obchody. Nehovor viac o tom, že často kopírujú aj vzhľad dôveryhodných stránok obchodov.

Dobrým príkladom sú tieto názvy stránok, na ktoré v minulosti upozorňovala Slovenská obchodná inšpekcia.

vivobarefoot.sk        → vivobarefoot-sk.sk
merrellstore.sk        → merrellshopsk.sk / merrellobuv.sk
skechers.com           → skecherstenisky.sk
converse.com           → teniskyconverse.sk / conversevypredaj.sk
salomon.com            → salomonshopsk.sk
lasportiva.com           → lasportivaobuv.sk / lasportiva-slovensko.sk
palladiumboots.eu      → palladiumsk.sk

Obrázky z internetu

Podvodné e-shopy často používajú obrázky zo stránok na internete odkiaľ ich stiahnu namiesto toho, aby použili vlastné fotografie tovaru alebo produktové fotografie vytvorené výrobcom produktu. To môže znamenať, že nedostanete tovar, ktorý si objednáte alebo že ide o podvod. Ak sa seriózny predajca rozhodne spraviť si internetový obchod, tak si dá tu námahu, aby obrázky odzrkadľovali tovar a zároveň, aby obrázky neboli ukradnuté z iných webov.

Neexistujúci alebo falošný certifikát bezpečnosti

Podvodníci môžu používať falošné certifikáty bezpečnosti, aby sa zdalo, že ich stránka je bezpečná. Ak je certifikát neznámy alebo falošný, mali by ste byť obozretní.

Žiadne recenzie alebo negatívne recenzie

Ak nemá e-shop žiadne recenzie alebo sú všetky recenzie pozitívne, mali by ste byť obozretní. Podvodníci môžu vytvárať falošné recenzie, aby sa zdalo, že sú dôveryhodní. Zároveň nie je ničím nezvyčajným, ak negatívne recenzie odstraňujú.

Podvodné ponuky

Ak e-shop ponúka zľavy alebo ponuky, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé, mali by ste byť obozretní. Málokedy sa stáva, že by jeden obchod ponúka výrazne nižšie ceny za rovnaký tovar v porovnaní s ďalšími obchodmi. Rozdiely sa štandardne pohybujú niekde na úrovni do 20 až 30% v závislosti od druhu tovaru, ak je rozdiel väčší, tak by ste mali zbystrieť.

Neexistujúca alebo neodpovedajúca zákaznícka podpora

Ak zákaznícka podpora nie je dostupná alebo neodpovedá na vaše otázky, mali by ste byť obozretní. To môže znamenať, že e-shop je nelegálny. Hoci je pravdou, že keď vám e-shop hneď neodpovie, tak to automaticky neznamená, že musí ísť o podvod. Každý seriózny obchod vám v dohľadnej dobe alebo najneskôr na druhý odpovie, ak ste zanechali obchodu otázku a kontaktné údaje.

Nejasné alebo neexistujúce podmienky vrátenia alebo reklamácie

Ak e-shop nemá jasne uvedené podmienky vrátenia alebo reklamácie, mali by ste byť obozretní. To môže znamenať, že nemáte možnosť vrátiť tovar alebo získať vrátenie peňazí, ak ste s ním nespokojní.

Nejasné podmienky doručenia

Ak sú podmienky doručenia nejasné alebo nerozumné, mali by ste byť obozretní. Podvodníci môžu použiť túto taktiku na skrytie poplatkov alebo rizík.

Google v novembri predstavil novú funkciu. Už je dostupná aj u nás!
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Náhodné poplatky

Mnohokrát nás e-shop naláka na dobre vyzerajúcu cenu. No neskôr sa objavia náhodné poplatky, ktoré nie sú riadne uvedené na stránke produktu, mali by ste zvážiť nákup. Podvodníci môžu použiť tento trik na získanie vašich peňazí. Do oči bijúce, že ide o podvod je, keď tieto poplatky sú povinné.

Nedostatočné množstvo informácií o firme

Ak sa zdá, že e-shop nemá dostatok informácií o spoločnosti, mali by ste byť obozretní. Legitímne e-shopy zvyčajne poskytujú informácie o svojej spoločnosti a histórii.

Je dôležité si ale uvedomiť, že tieto znaky môžu byť prítomné aj u legitímnych e-shopov, a preto je potrebné byť opatrní a starostlivo preskúmať každý e-shop, kde nakupujete. Nikdy nezdieľajte svoje osobné údaje a platobné informácie s podozrivými e-shopmi a v prípade akýchkoľvek pochybností sa obráťte na zákaznícku podporu alebo vyhľadajte ďalšie informácie o spoločnosti a produktu, ktorý kupujete.

Stretli ste sa s inými znakmi, na základe ktorých ste odhalili, že ide o podvod? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre