RECENZIA: Xiaomi 13 Lite je tým najlepším odhľahčeným smartfónom na trhu. Pozrite sa, ako si viedol v našom teste!

Vlajková séria Xiaomi 13 priniesla tento rok so sebou aj odľahčený model. Xiaomi 13 Lite však ponúka viac ako by sme očakávali.

Xiaomi 13 Lite titulná
Zdroj: Vosveteit.sk

Lacnejšie smartfóny nemusia byť vždy plné kompromisov, o čom nás presvedčila aj séria Xiaomi 13, ktorá tento rok priniesla veľmi atraktívny model s prívlastkom Lite. Už špecifikácie zariadenia s označením Xiaomi 13 Lite vyzerali skutočne lákavo, čo nás inšpirovalo k tomu, aby sme sa naň pozreli bližšie. Práve lacnejšia verzia vlajkovej lode sa nám dostala do redakcie a mali sme to šťastie s ním stráviť niekoľko týždňov. Potvrdili sa tak naše očakávania? Aké má tento model plusy a prináša aj nejaké mínusy? Všetko si teraz prezradíme v našej recenzii, ktorá sa zameriava na cenovo dostupný, no zároveň skutočne dobre vybavený smartfón od čínskeho Xiaomi.

Xiaomi 13 Lite: Balenie a konštrukcia

V prípade balenia smartfónu ma Xiaomi opäť nesklamalo. Po rozbalení som v krabičke našla súčasti, ktoré už nie sú úplne bežné pre všetkých výrobcov. Medzi ne môžeme zaradiť aj 67W nabíjací adaptér. Okrem neho sa v balení nachádza aj nabíjací kábel, spinka na vytiahnutie slotu pre SIM, samotný telefón a niekoľko zbytočných návodov. Príjemným bonusom je aj silikónový obal, ktorý taktiež do balenia nepribalí každý výrobca. Tu by som sa však posťažovala na absenciu redukcie z USB-C konektora na 3.5mm jack, keďže Xiaomi 13 Lite nedisponuje klasickým 3.5mm jackom. Naposledy som túto súčasť balenia však videla pri sérii Mi 11 a aj keď niekomu môže prísť táto redukcia v balení zbytočná, ja by som ju určite uvítala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi 13 Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

Konštrukcia Xiaomi 13 Lite je skutočne príjemným prekvapením. Aj keď som očakávala, že bude novinka vychádzať z čínskeho Xiaomi CIVI 2, ktorý už niekoľko mesiacov poznáme, tak až keď som globálny model držala v ruke som pochopila, ako kvalitne spracovaný je. Xiaomi 13 Lite sa predáva v troch farbách, teda ružovej, čiernej a modrej. V prípade modrej ma očarili odlesky, ktoré sa na zadnej strane vedeli nájsť, nejde teda o obyčajnú matnú farbu. Nanešťastie je ale zadná strana a aj okraje lapačom odtlačkov prstov. Najlepšie teda spravíte, ak si zariadenie vložíte do obalu, ktorý nájdete v balení.

120Hz displej s výrazným notchom pre selfie kameru

Po konštrukcii sa pozrieme na displej smartfónu. Xiaomi 13 Lite má vo svojej výbave 6.55″ AMOLED displej so zaoblenými hranami, čím sa odlišuje od základného Xiaomi 13, ktorý tento rok vsadil na rovné hrany displeja. Displej podporuje obnovovaciu frekvenciu do 120Hz, disponuje rozlíšením 2400 x 1080 pixelov a tešiť sa môžeme aj na Dolby Vision či ochranu v podobe Corning Gorilla Glass 5. Na displeji rovnako nájdeme ochranu v podobe fólie, ktorú Xiaomi prináša na displej každého smartfónu. A aká je moja osobná skúsenosť s displejom?

Xiaomi 13 Lite displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Počas používania som mala pocit, ako keby som pracovala so skutočnou vlajkovou loďou, nie len s Lite verziou. Zážitok z používania bol porovnateľný ako pri používaní modelu Xiaomi 12, ktorý bol vlajkovým modelom pre rok 2022. Displej reagoval okamžite, bez akýchkoľvek problémov a pochváliť musím aj snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza pod displejom. Ten taktiež reagoval bez akýchkoľvek zásekov. Až na dva či tri prípady počas dvoch týždňov so smartfónom sa mi vždy spoľahlivo odomkol.

Xiaomi 13 Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

Výrazným prvkom displeja je aj selfie kamera. Xiaomi 13 Lite je telefón, ktorý je určený skôr pre mladých. Prispôsobuje tomu aj svoje vlastnosti, o čom svedčí aj selfie kamera. Tá pozostáva z dvoch snímačov, pričom hlavný 32-megapixelový ultraširokouhlý snímač dopĺňa aj 8-megapixelový snímač hĺbky scény. Širší výrez kamery môže niekoho odstrašiť, nakoľko na prvý pohľad pôsobí zaujímavo. Dá sa naň však veľmi rýchlo zvyknúť a časom si jeho prítomnosť ani len neuvedomíte.

Xiaomi 13 Lite notch
Zdroj: Vosveteit.sk

Fotoaparát smartfónu patrí medzi tie lepšie na trhu

Pod rukami mi prešlo už mnoho modelov s prívlastkom Lite od Xiaomi začínajúc modelom a od modelu Mi 9 Lite som testovala fotoaparát takmer každého zariadenia v sériách. Ani jeden z nich však nedokázal priniesť také výsledky, aké mi ponúkol práve Xiaomi 13 Lite. Hlavný snímač Sony IMX766 s 50 megapixelmi a clonou f/1.8, ktorý vieme nájsť aj v Xiaomi 12 z minulého roku, dokázal priniesť očarujúce výsledky.

Xiaomi 13 Lite kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Širokouhlý snímač ďalej dopĺňa 8-megapixelový ultraširokouhlý a 2-megapixelový makro snímač. K makro snímaču mám však mierne výhrady, keďže v tejto cenovej úrovni mi príde už tak trochu zbytočný. Namiesto neho by som tu uvítala aspoň telefoto snímač. Poďme sa však pozrieť na náš fototest, ktorý vám ukáže, ako si Xiaomi 13 Lite viedol v rôznych podmienkach (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. Vzorky fotografií v plnej kvalite si môžete pozrieť na tejto adrese vrátane ďalších snímok).

Pochvalu má za mňa aj nočný režim, ktorý dokázal vytvoriť skutočne zaujímavé scény. Pre smartfón z vyššej strednej triedy by som uviedla, že šlo až o nadštandardné snímky, ktoré by som vedela porovnať aj s minuloročnou vlajkovou loďou.

Za spomienku stojí aj video, ktoré Xiaomi 13 Lite umožňuje nahrávať pri kvalite 4K 30fps. Nevýhodou smartfónu je samozrejme absencia OIS, ktorú by sme pri tejto cenovej úrovni alebo minimálne pri prémiovom dojme zo smartfónu očakávali. Na druhú stranu však Xiaomi tento menší nedostatok odpustím, keďže niekde šetriť určite muselo. Video tak síce nebolo také stabilné pri pohybe, no napriek tomu sa na výsledok nemôžem sťažovať.

Podobne na tom bolo aj video v noci, pričom obe videá boli natočené pri najvyššej možnej kvalite, teda 4K 30fps. Pochválila by som najmä zaostrovanie, ktoré dokáže mať pri nočných podmienkach trochu problém aj pri drahších zariadeniach.

Selfie kamera pozostáva z dvoch snímačov

Špecifickou kategóriou je aj selfie kamera. Ako som už uviedla v sekcii displeja, Xiaomi 13 Lite ponúka vo výbave duálnu selfie kameru, čím sa približuje požiadavkám mladých. Ultraširokouhlý 32-megapixelový snímač kamery slúži k zachytávaniu snímok, pričom sekundárny 8-megapixelový snímač je určený pre snímanie hĺbky scény. Vďaka tomu vaše selfie snímky môžu vytvoriť lepší bokeh efekt a taktiež reálnejší dojem scény.

Xiaomi 13 Lite selfie
Zdroj: Vosveteit.sk

Veľkým plusom za mňa v prípade hlavného 32-megapixelového snímača je aj automatické prepínanie medzi vzdialenosťou. Ultraširokouhlý snímač spolu so snímačom hĺbky scény vyhodnocuje, koľko ľudí sa nachádza na snímke a vzhľadom k tomu upraví aj vzdialenosť na 0.8, prípadne 0.6.

Špecialitou telefónu sú aj dve LED svetlá nad displejom, ktoré dopĺňajú selfie kameru. Vďaka nim môžete vytvárať kvalitné snímky selfie kamerou aj pri nepriaznivých svetelných podmienkach. Rovnako pre vás nebude problém vykonávať videohovor v tmavšom prostredí či vytvárať si spomienky na selfie snímkach aj napríklad v klube či v nočných uliciach mesta.

Xiaomi 13 Lite vás nenechá bez energie

Silnou stránkou smartfónu je rozhodne aj výdrž batérie. Xiaomi 13 Lite v sebe skrýva 4500mAh batériu, ktorá dokáže vydržať pokojne aj celý deň bez nabitia. Práve výdrž býva veľkým plusom pre smartfóny strednej triedy narozdiel od vlajkových lodí, ktoré sa vedia vybiť ešte pred večerom a ak by ste sa vo večerných hodinách rozhodli výjsť si ešte do mesta, museli by ste ho nabíjať. To ale nie je prípadom Xiaomi 13 Lite, u ktorého som s výdržou bola vrcholne spokojná a s pokojom na duši môžem prehlásiť, že výdrž smartfónu je celodenná.

V oblasti nabíjania sa stretneme so 67W rýchlonabíjaním, pričom nabíjací adaptér nájdeme priamo v balení. Xiaomi 13 Lite sa vďaka nemu dokáže nabiť pomerne rýchlo a vďaka technológii Xiaomi AdaptiveCharge sa ani pri rýchlejšom nabíjaní neprehrieva. Už za 5 minút nabíjania tak telefón nabijete na 20%, čo vám postačí napríklad vo chvíli, kedy sa ponáhľate von. Po 15-tich minútach nabíjania dosiahnete 45% batérie a za pol hodiny až 82%. Plnú kapacitu batérie som dokázala nabiť za 41 minút. Xiaomi pritom uvádza plné nabitie za 40 minút, čo súhlasí.

Snapdragon 7 Gen 1 tvorí srdce smartfónu

Ako som už niekoľkokrát spomenula, Xiaomi 13 Lite spadá do vyššej strednej triedy smartfónov aj vďaka čipsetu Snapdragon 7 Gen 1. Aktuálne ide o ten najlepší čipset pre vyššiu strednú triedu od spoločnosti Qualcomm, ktorý je vyrobený 4nm výrobným procesom od Samsungu. A aj keď si stále uvedomujem, že ide o smartfón, ktorý nemá predispozície vlajkovej lode, tak výkon ma úprimne prekvapil. Xiaomi 13 Lite som vedela využiť aj na náročnejšie úkony ako napríklad hranie hier pri vyšších detailoch. V niektorých prípadoch som ale pocítila, že obrazová frekvencia (fps) poklesla, čo som si následne vedela odôvodniť pri skúšaní telefónu v benchmarkovej platforme 3DMark.

Telefón si v tejto benchmarkovej platforme viedol obdivuhodne. Niektoré aj prémiové smartfóny totiž vedeli počas tohto benchmarku už pri prvom behu zvýšiť svoju teplotu aj o 5°C. To ale nie je prípad Xiaomi 13 Lite. Počas skúšky smartfónu som totiž narazila na situáciu, kedy telefón radšej obmedzil obrazovú frekvenciu, aby si udržal prijateľnú teplotu.

Po piatich opakovaných testoch v platforme 3DMark tak model zvýšil svoju teplotu o 4°C, čo bolo príjemným prekvapením. Výsledok testu Wild Life Extreme však získal hodnotenie 831 bodov, čo vieme porovnať napríklad s modelom Mi 11 Lite 5G či starším Mi 9T Pro.

V neposlednom rade by som rada spomenula, že v telefóne nájdeme LPDDR4X pamäť RAM, pričom v mojom prípade som testovala verziu s 8GB pamäte RAM. Okrem toho Xiaomi 13 Lite ponúka interné úložisko typu UFS 2.2, ktoré má 256GB, teda dostatočnú kapacitu na ukladanie akýchkoľvek súborov a aplikácií.

Xiaomi 13 Lite je všestranným smartfónom, ktorý má svoje plusy aj mínusy

Po tom, čo sme si prešli základné vlastnosti telefónu, prejdime k menej zrejmým špecifikáciám. Xiaomi 13 Lite vo svojej výbave zahŕňa aj podporu pre Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 či NFC. Okrem toho nechýba ani podpora pre dualSIM. SD kartu si však už do telefónu nevložíme, čo nie je pri 256GB úložisku vôbec problémom. Samozrejmosťou je aj možnosť pripojenia sa do sietí piatej generácie, teda 5G. Používateľov môže potešiť aj podpora pre eSIM, ktorú nemajú všetky telefóny.

Xiaomi 13 Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

Spomeniem aj operačný systém. Xiaomi 13 Lite v sebe pri kúpe skrýva operačný systém Android 12 narozdiel od klasických smartfónov série, v ktorých nájdeme už Android 13. V prípade nadstavby MIUI je to však inak. Model prináša najnovšiu verziu nadstavby pre Android, teda MIUI 14. Pri prvom zapnutí telefónu v ňom nájdeme viacero predinštalovaných aplikácií, ako to má Xiaomi zvykom. Okrem klasických nástrojov od Xiaomi či Googlu sa tam tak nachádzajú aj ďalšie aplikácie. Za spomenutie stojí napríklad Facebook, TikTok, WPS Office, Spotify, Booking či ďalšie. Tento zoznam sa však líši v závislosti od regiónu telefónu.

Xiaomi 13 Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

V neposlednom rade by som ale spomenula aj nevýhody smartfónu. Xiaomi 13 Lite nemá podľa mňa veľa mínusov, no nejaké sa predsa len nájdu. Ako som už uviedla, v telefóne mi chýbala optická stabilizácia obrazu (OIS). Okrem toho mi ale chýbali aj duálne reproduktory, ktoré ponúkali aj smartfóny predchádzajúcej generácie. Po skúsenosti s Mi 11 Lite 5G, ktorý je dnes už dva roky starým smartfónom, ma tak šokovalo, že Xiaomi 13 Lite túto súčasť vynechal. Napriek tomu však telefón ponúka aspoň Dolby Atmos, čo je malou útechou za absenciu duálnych reproduktorov.

Xiaomi 13 Lite: Finálny verdikt

Testovanie smartfónu Xiaomi 13 Lite som si veľmi užila. Lite verzie vlajkových lodí boli pre mňa dlhodobo slabosťou, keďže ponúkajú niečo z prémiovej triedy v kombinácii s lacnejšími súčasťami. To isté platí aj pre prípad smartfónu Xiaomi 13 Lite, ktorého konštrukcia pôsobí prémiovo a príjemne sa drží v ruke. Príjemným prekvapením bol aj výkon telefónu ktorý sa spájal s absenciou prehrievania, pričom práve v tejto oblasti pracoval lepšie ako mnohé vlajkové lode. Na fotoaparát sa tiež nemôžem sťažovať, teda až na absenciu OIS.

Plusom bola aj dlhá výdrž telefónu, kvalitný displej, bonus v podobe prepracovanej selfie kamery či rýchle nabíjanie. Ako som už ale spomenula, absencia stereo reproduktorov môže byť mínusom pre niektorých používateľov. V konečnom dôsledku však podľa mňa Xiaomi 13 Lite prináša oveľa viac pozitívnych aspektov ako negatív. Aj preto dokážem telefónu odpustiť o niečo vyššiu cenu ako sme pri Lite modeloch zvyknutí. Cena telefónu pre verziu 8/256GB je 499€, pričom predaj smartfónov zo série Xiaomi 13 začína 13.3.2023. Dovtedy môžete využiť možnosť predobjednávok a na svoj Xiaomi 13 Lite si počkať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre