ANDROIDSpravodajstvo

Android 12 stále nie je najpoužívanejší, no najnovšia trinástka už stúpa: Pozrite sa, aký je podiel verzií Androidu aktuálne na trhu!

Pozrite sa, ako dopadli najnovšie verzie systému Android v oblasti ich distribúcie v smartfónoch. Tipnete si, ktorá verzia je na vrchole?

Najnovšia verzia operačného systému Android označená číslovkou trinásť len pred niekoľkými týždňami začala prichádzať do prvých smartfónov. Predtým bol najviac aktuálnym systémom práve Android 12, ktorý však nefiguroval vo väčšine telefónov. My vám teraz prinesieme štatistiku toho, ako aktuálne vyzerá podiel verzií Androidu na trhu. A ak nemáte svoj model práve aktualizovaný na jednu z novších verzií systému, je to úplne v poriadku. Sami totiž uvidíte, ako sa vyvíjal ich podiel na trhu a aká verzia je aktuálne najpoužívanejšia. Tieto štatistiky nám sprostredkoval appbrain.com a ak vás zaujíma, ako je na tom aktuálne populárny operačný systém od Googlu pre smartfóny s distribúciou, ste na správnom mieste.

Väčšina smartfónov stále využíva systém Android 11

Či už si svoj smartfón ešte neaktualizovali, pretože im neprišla aktualizácia, alebo sa im skončila softvérová podpora s Androidom 11, väčšina používateľov stále nevyužíva ani Android 12. Ku dňu 20.11.2022 totiž stále až 28% používateľov využíva práve verziu Androidu 11, ktorý je v súčasnosti systémom s najväčším podielom na trhu. Hneď za ním však nasleduje práve verzia Androidu 12 s podielom 23,5%. Ako teda môžete vidieť, rozdiel je medzi nimi výrazný a väčšina používateľov stále nevyužíva aktuálny operačný systém.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Verzie systému Android 22/11/22
Zdroj: appbrain.com

Tretiu priečku s podielom 19,3% aktuálne drží Android 10, ktorý si drží riadny náskok pred Androidom 9 Pie. Ten aktuálne využíva 11,1% používateľov smartfónov s Androidom na trhu. Verzia systému Android 10 a 9 Pie však v súčasnosti nezískavajú bezpečnostné záplaty pravidelne a majitelia týchto systémov zvyčajne aktualizujú svoj model len v prípade závažnej bezpečnostnej chyby. V oboch prípadoch však už dnes ide o nepodporované verzie systému pre pravidelné aktualizácie.

„Trinástka“ pomaly stúpa

Za Androidom 9 Pie je aktuálne so 7,7% verzia Androidu 8 Oreo, nasleduje systém Android 7 Nougat (4,9%), 6 Marshmallow (2,1%) a 5 Lollipop (2%). 0,8% používateľov však v súčasnosti už registruje aktualizáciu na systém Android 13 (Tiramisu). Ten už dokázal predbehnúť aj verziu Androidu 4.4.4 Kitkat (0,5%), ktorý je dnes poslednou podporovanou verziou pre inštaláciu aplikácií z Obchodu Play. Treba však rátať s tým, že v blízkej dobe bude „trinástka“ stúpať a pravdepodobne rýchlym tempom predbehne aj verzie ako sú staršie Androidy 5 Lollipop a 6 Marshmallow.

Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Na úspechu verzie Androidu 13 má zásluhy najmä spoločnosť Google a Samsung, ktoré svoje smartfóny aktualizujú rýchlym tempom. Do aktualizácií sa však púšťa už aj také Xiaomi alebo Realme a ďalšie spoločnosti. Ako teda môžete vidieť v štatistikách, je v poriadku, ak nemáte svoj model aktualizovaný na najnovšiu verziu Androidu. Ideálne však v súčasnosti je, ak ste svoj telefón aktualizovali aspoň na verziu Android 11 či 12. Staršie verzie totiž už nemajú riadnu ochranu voči aktuálnym hrozbám.

Akú verziu systému aktuálne vo svojom smartfóne evidujete? A aký máte smartfón? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close