Takto môžete predĺžiť výdrž batérie smartfónu! Pozrite sa na nastavenia synchronizácie, a toto si vypnite!

Častá synchronizácia účtov a aplikácií prispieva k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie smartfónu. Pozrite sa, ktoré aplikácie synchronizujú obsah príliš často alebo zbytočne.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Naše telefóny sú z roka na rok výkonnejšími zariadeniami. Spolu s tým, ako im rastie výkon, používame čoraz komplikovanejšie aplikácie, ktoré sa pripájajú k internetu. Možno ste to nevedeli, ale mnohé aplikácie aktualizujú obsah na pozadí telefónu bez toho, aby ste o tom vedeli. Môžu to robiť pomerne často a to aj v intervaloch niekoľkých desiatok minút.

Rovnako treba spomenúť aj to, že mnohé aplikácie sa synchronizujú na pozadí bez toho, aby sme ich pravidelne používali alebo potrebovali pracovať s ich dátami. Dobrým príkladom sú internetové úložiska. Potrebujete napríklad automaticky synchronizovať každých niekoľko desiatok minút cloud? Pravdepodobne asi nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sprievodným javom každej synchronizácie je, že aplikácia sa pripojí na internet a k serveru tretej strany. Aplikácia v ďalšom kroku preverí, či došlo k nejakej zmene na úložisku alebo v telefóne. Potom pošle príkaz na nahratie alebo stiahnutie nových dokumentov. To má za následok, že spotrebovávate energiu batérie. Tento proces ako taký, nie je príliš energeticky náročný, no problém nastáva, ak sa vám synchronizujú desiatky aplikácií, prípadne desiatky účtov.

Ako zistiť, ktoré aplikácie sa aktívne synchronizujú na pozadí telefónu?

K nastaveniam synchronizácie sa dostanete prostredníctvom pár kliknutí. No treba prízvukovať, že postup sa môže od smartfónu k smartfónu líšiť. Závisí to nielen od verzie Androidu, ktorú máte v mobile, ale aj od nadstavby. My si nižšie ukážeme postup na telefóne Samsung s nadstavbou One UI, no návod ako upraviť nastavenia synchronizácie je vo svojej podstate veľmi podobný, ak nie identický aj pri ďalších smartfónoch.

Otvorte si v prvom kroku Nastavenia vášho telefónu. Následne zrolujte ponuku k možnosti Kontá a zálohovanie.

synchronizacia kont Android_1
Zdroj: Vosveteit.sk

V ďalšom kroku vyberte možnosť Spravovať kontá. Následne uvidíte všetky aplikácie, ktoré sa majú potenciál synchronizovať. Medzi aplikáciami nájdete i e-maily, ktorých ak máte viac, tak sú pomerne významným žrútom energie. No prelúskať by ste sa mali aj ostatnými aplikáciami.

Pre lepšiu ilustráciu, sme si vybrali jeden z e-mailov, aby ste videli, čo môžete vypnúť. Ako sme otvorili e-mail, tak sme klikli na možnosť Synchronizovať konto. Následne uvidíte všetky informácie, ktoré sa aktívne synchronizujú s vašim účtom vrátane dátumu a času, kedy došlo k poslednej synchronizácii.

synchronizacia kont Android_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Odporúčame vám vypnúť všetky veci, ktoré nepotrebujete mať neustále aktualizované. Napríklad pri e-maile, ktorý používate len na registrácii do služieb, nepotrebujete mať neustále aktualizované kontakty, udalosti z kalendára, disk a podobne.

synchronizacia kont Android_6
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri akých aplikáciách by ste nemali vypínať synchronizáciu?

Samozrejme, to že vypnete synchronizáciu, znamená, že nebudete mať nonstop v aplikácii aktuálne údaje, pokiaľ ju neotvoríte a manuálne neaktualizujete. Preto nie je vhodné, ak túto funkciu vypnete pri aplikáciách, ktoré používate často a potrebujete byť upozornení na to, že vám napríklad prišla správa. No, ak sa vám aktualizujú na pozadí aplikácie, ktoré aktívne nepoužívate, tak je zbytočné, aby sa na pozadí pripájali k serveru tretej strany a kontrolovali zmeny. Preto vám odporúčame, aby ste týmto aplikáciami dali stopku.

TIP: Mnohé aplikácie, ktoré sa aktívne synchronizujú na pozadí, nemusíte nájsť v tomto zozname. Ide napríklad o aplikácie počasia alebo Widgety na domovskej obrazovke, na ktorých vidíte aktuálne informácie. Mnohé z týchto aplikácií ponúkajú možnosť nastavenia časov intervalov, ako často sa majú synchronizovať.

Rovnako nepotrebujete synchronizovať rovnaké dáta, no z rôznych aplikácií. Dobrým príkladom sú kontakty, ktoré máte uložené v smartfóne. Tie sa nahrávajú na cloud napríklad cez Gmail a následne aj cez WhatsApp alebo inú komunikačnú aplikáciu. Preto si je vhodné „upratať“ aplikácie, aby nerobili jednu prácu viackrát.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre