Ceny smartfónov sú neustále vyššie: Na lacnejšie modely môžeme pomaly zabúdať, budú čoraz drahšie!

Kúpa nového telefónu už nebude lacnou záležitosťou. Ceny majú stále stúpať, na čo naráža aj spoločnosť Apple pred predstavením iPhone 15.

Lacný smartfón Xiaomi
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

V posledných mesiacoch sme mohli byť svedkami predstavenia viacerých nových modelov, ktoré spadali ako do vlajkovej, tak aj do strednej triedy. Pri ich predstavení sme si ale mohli všimnúť, že ceny nových modelov sú čoraz vyššie a príkladom je aj nedávno predstavený modelový rad Galaxy S23. Fanúšikovia teraz netrpezlivo čakajú aj na predstavenie ďalších zariadení, pričom vyššie cenovky očakávame aj u série Xiaomi 13 či dokonca aj v strednej triede u modelov Galaxy A54 či Galaxy A34. Teraz nás však portál andro4all.com informuje o tom, že lacným telefónom už zrejme odzvonilo. Zdražovanie bude čakať viaceré spoločnosti, pričom výnimkou nebude ani americký Apple.

Používatelia kupujú menej smartfónov, ceny však budú rásť

Trh so smartfónmi prežíva v poslednej dobe ťažké časy. Takéto zlé čísla v predajoch boli naposledy pred desiatimi rokmi, pričom očakávame, že sa situácia tak skoro nezmení. Zlá ekonomická situácia či politická nestabilita spôsobili, že ľudia nenakupujú telefóny toľko, ako tomu bolo v ešte pred niekoľkými mesiacmi. Táto situácia však neznamená, že výrobcovia smartfónov ich ceny prispôsobia nižšiemu dopytu a budú sa snažiť prilákať viac zákazníkov. Situácia je totiž úplne opačná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy S23_displej
Zdroj: Vosveteit.sk, na snímke je Galaxy S23, S23 Plus a S23 Ultra

Príkladom je práve americký Apple, ktorý tento rok opäť plánuje posunúť vrchný limit cien svojich smartfónov ešte vyššie. Už teraz sú totiž iPhony príliš drahé pre mnohých používateľov. Séria iPhone 15 však má získať ešte vyššie ceny, ako tomu bolo pri minuloročnej sérii a vôbec by sme sa nečudovali, keby priemerný iPhone stál okolo 1500€. Okrem toho teraz Apple prvý raz rozpráva o predstavení modelu s prívlastkom Ultra. Ten by pochopiteľne získal ešte lepšiu výbavu, no aj oveľa vyššiu cenu.

Ľudia sú vraj ochotní zaplatiť viac

Určite sa pýtate, kto bude takéto drahé smartfóny vôbec kupovať. Na túto otázku odpovedal priamo Tim Cook ako CEO spoločnosti Apple. Podľa jeho slov používateľom stále nechýba ochota kúpiť si aj príliš drahý model. Myslí si, že aj s vyššou cenou si iPhony nájdu svojich zákazníkov, čo im dovoľuje zvyšovať ceny. Toto sa však bežnému používateľovi nemusí páčiť a môže siahnuť aj po cenovo atraktívnejšom Android zariadení. Keď však nakoniec prídu nové telefóny na trh a prinesú vyššie ceny, aj tak si drahšie zariadenia nájdu svojich fanúšikov.

iPhone 14 a iPhone 14 Plus_uvodny
Zdroj: Apple

Nižšie ceny však nemajú prinášať ani Androidy, keďže vlajkové modely spoločnosti Samsung či Xiaomi dokážu hravo pokoriť limit 1000€. Tu ale treba spomenúť, že aj keď Androidy dnes prinášajú vyššie ceny, tak si stále držia limit ako Apple v roku 2017. Keď si teda nabudúce budete kupovať nový vlajkový telefón, nerátajte s tým, že bude mať cenovku okolo 600€. Ceny sú čoraz vyššie, no stále sa držia v prijateľných hraniciach, teda vo väčšine prípadov.

Koľko by ste dokázali za nový smartfón zaplatiť vy? A zvážili by ste kúpu aj takého iPhonu 15 Ultra? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre