SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

ChatGPT nie je hrozba, hovoria výskumníci

Vedci za pomoci technológie ChatGPT vypracovali štúdiu, ktorú dali posúdiť 32 recenzentom. Výstup bol komplexný a vhodný na publikovanie v odbornom časopise.

V poslednej dobe sa hovorí veľa o schopnostiach umelej inteligencie, najmä o technológii ChatGPT. Niektorí vydavatelia médií dokonca zakázali alebo obmedzili možnosť používanie tejto technológie redaktormi kvôli obavám z nepresností a plagiátov. Avšak, Dr. Brian Lucey z Fakulty podnikania a Michael Dowling z Dublin City University hovoria, že ChatGPT by nemal byť videný ako hrozba, ale skôr ako užitočný nástroj. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako môže ChatGPT pomôcť pri výskume a prečo by sme ho nemali vnímať ako nebezpečenstvo, ale skôr ako príležitosť. Štúdiu spracoval portál univerzity Trinity College Dublin.

Umelá inteligencia je čím ďalej tým populárnejšia

Umelá inteligencia (AI) sa stáva čoraz populárnejšou technológiou, ktorá sa rýchlo rozvíja a presahuje do mnohých oblastí nášho každodenného života. AI umožňuje počítačom, aby sa učili a vykonávali úlohy, ktoré by predtým vyžadovali ľudí a ich schopnosti, ako je rozpoznávanie obrazov, hlasu a textu, automatické usporiadanie a spracovanie informácií a podobne. Tieto schopnosti AI pomáhajú zlepšovať efektivitu, produktivitu a kvalitu služieb v mnohých odvetviach, ako sú zdravotníctvo, finančníctvo, retail, automobilový priemysel a mnoho ďalších. Preto nie je prekvapením, že AI stále získava väčšiu pozornosť a investície z rôznych zdrojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z Dublin City Univesity si myslia, že ChatGPT nie je hrozba

Dvojica vedcov Brian Lucey a Michael Dowling  ďalej argumentujú, že vydavatelia a vedci by nemali vidieť ChatGPT ako hrozbu, ale skôr ako potenciálne dôležitého pomocníka pre výskum. Niektorí z najväčších svetových vydavateľov akademických časopisov zakázali alebo obmedzili možnosť ich autorov používať tento pokročilý chatbot. Keďže chatbot používa informácie z internetu na vytváranie čitateľnej odpovede na otázky, vydavatelia sa obávajú, že sa do stránok akademickej literatúry môžu dostať nepresné alebo plagiatorské práce.

Preto si urobili vlastnú štúdiu ktorej výsledkom bolo, že ChatGPT bol schopný generovať kvalitné nápady pre akademický výskum v oblasti financií.

„Požiadali ChatGPT, aby vytvoril štandardné štyri časti výskumnej štúdie: výskumný nápad, prehľad literatúry (hodnotenie predchádzajúceho akademického výskumu na rovnakú tému), súbor údajov a návrhy na testovanie a skúmanie. Špecifikovali sme len širokú tému a to, že výstup by sa mal dať publikovať v „dobrom finančnom časopise“.“, vysvetľujú výskumníci.

V ďalšom kroku vložili do ChatGPT takmer 200 zhrnutí relevantných existujúcich výskumných štúdií. Potom výskumníci robota požiadali, aby ich zohľadnil pri vytváraní štyroch výskumných etáp. Pred tým, ako ChatGPT vytvoril finálny dokument, tak výskumníci do neho vložili ešte svoje „odborné znalosti z oblasti“.

Výsledok práce robota bol následne posúdený 32 odborníkmi, ktorí vyhodnotili, že ChatGPT vytvoril dokumenty, ktoré splňujú požadované kritéria na publikáciu v odbornom časopise. Táto skutočnosť vyvoláva základné otázky týkajúce sa významu tvorivosti a vlastníctva tvorivých nápadov, na ktoré zatiaľ nemá nikto pevné odpovede.

„Veľkou lekciou bolo, že všetky materiály spracované ChatGPT boli odbornými recenzentmi všeobecne považované za prijateľné. To je dosť prekvapujúce,..“ hovoria veci.

Niektorí vedci už uviedli chatbota ako spoluautora akademických štúdií, no niektorí vydavatelia zakázali túto prax. Napríklad šéfredaktor časopisu Science, jedného z top vedných časopisov na svete, zakázal akékoľvek použitie textu z programu v odosielaných prácach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close