Chatbot Googlu, Bard, sa hneď „sfleku“ pomýlil: Prvé demo novej technológie ukazuje najväčší nedostatok AI

Umelá inteligencia je naozaj impozantná, no stále nie dokonalá. Ešte to potrvá, kým nahradí tradičné vyhľadávacie nástroje.

titulka-umela-inteligencia
Zdroj: labs.openai.com, Vosveteit.sk

V pondelok 6. februára spoločnosť Google odhalila svojho vlastného chatbota Bard, ktorý má konkurovať populárnej umelej inteligencii ChatGPT. Ako informoval portál The Verge, Google plánoval, že sa postupom času umelá inteligencia Bard dostane k širšej verejnosti, no jej začiatok nebol práve najsvetlejší.

Ako sa ukázalo, chatbot Bard už počas prvého dema vygeneroval nesprávne informácie. Google zdieľal GIF obrázok, v ktorom sa pýtal umelej inteligencie, aký je nový objav Webbovho vesmírneho teleskopu, o ktorom by mohol povedať svojmu 9-ročnému dieťaťu. Bard odpovedal, že Webb zachytil úplne prvú fotografiu planéty mimo Slnečnej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bežný človek by túto faktuálnu chybu ľahko prehliadol, no viacerí astronómovia poukázali na to, že sa umelá inteligencia pomýlila. V skutočnosti sme prvú priamu fotografiu exoplanéty zachytili už v roku 2004. Pre tých, ktorí nevedia, tak Webbov teleskop sa dostal do kozmu len nedávno. Svoju vôbec prvú fotografiu priniesol v júli minulého roka.

„Nechcem byť zlý a verím, že Bard bude skutočne impozantnou technológiou, no musím povedať jedno. Webbov teleskop nezachytil prvú fotografiu planéty mimo našej Slnečnej sústavy,“ písal na platforme Twitter astrofyzik Grant Tremblay.

Čo sa týka tohto omylu, ozval sa aj človek, ktorý sa na vyfotení prvej exoplanéty pred 14 rokmi podieľal, Bruce Macintosh. Tremblay v ďalších príspevkoch dodáva, že chatboti ako nový Bard alebo populárny ChatGPT sú pôsobivé, môžu priniesť pravdivé informácie, no stále sa pomerne často mýlia. Predtým však varujú aj autori týchto chatbotov.

Umelá inteligencia nie je dokonalá, no napreduje rýchlym tempom

Niet sa však čomu čudovať. Hoci dnes umelá inteligencia svojimi schopnosťami prekvapuje, stále je pomerne mladá. Tremblay ale problém vidí v tom, že textové generátory prezentujú svoje informácie sebavedomo a chybné veci môžu prezentovať ako fakt. Okrem drobného omylu si častokrát určité fakty úplne „vymyslia“, pretože v podstate automaticky dopĺňajú vety.

Umelá inteligencia trénuje na gigantickom množstve textu a analyzuje rôzne vzorce. Na základe tých dokáže odhadnúť, ktoré slovo by malo vo vete nasledovať. V určitom zmysle slova pri generovaní textu hrá úlohu aj náhoda. Známy expert na umelú inteligenciu označuje existujúcich chatbotov ako „generátor volovín“.

Spoločnosti však v umelej inteligencii vidia obrovský potenciál. Google, ale aj Microsoft chcú chatbotmi nahradiť tradičné vyhľadávače. Spoločnosť Microsoft pred pár dňami ukázala nový Bing, vyhľadávač, ktorý vám umožní využívať silu umelej inteligencie, pri hľadaní odpovedí na rôzne otázky. Nový Bing sa postupne dostáva na verejnosť, no ešte stále je čo vylepšovať.

Čo sa však týka chatbota Bard, jeho prvá chyba zvýrazňuje najväčší problém umelej inteligencie a zároveň ukazuje, že ešte máme čas, kým podobné platformy preberú úlohu tradičných vyhľadávačov.

„Táto chyba zdôrazňuje dôležitosť mimoriadne prísneho testovacieho procesu. Testovanie odštartujeme už počas tohto týždňa a spojíme externú spätnú väzbu s našim vlastným interným testovaním. Našim cieľom je uistiť sa, že odpovede umelej inteligencie Bard budú mimoriadne vysokej kvality,“ tvrdí hovorkyňa Googlu, Jane Park.

Umelá inteligencia je momentálne na vzostupe, no zatiaľ čo napreduje bleskovým tempom, je nepravdepodobné, že by nás „ovládla“ zo dňa na deň.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre