ANDROIDZariadenia

Škodí smartfónu, ak ho používame počas nabíjania?! Toto by ste mali vedieť!

Mnohí z nás používame smartfón aj počas toho, ako ho nabíjame. Dokážeme ho tým poškodiť?

Niekto vám povie, že by ste nemali používať váš telefón počas toho, ako sa nabíja, no iní zas budú tvrdiť, že na tom nie je nič zlé. Ako býva zvykom, pravda leží niekde uprostred a ak vás zaujíma čo je pre vaše zariadenie najlepšie, čítajte ďalej.

Používanie smartfónu počas nabíjania nie je nijakým spôsobom nebezpečné alebo škodlivé pre vaše zariadenie, ak ho počas nabíjania používate správne. Mali by ste však vedieť, že to určite ovplyvní životnosť batérie, ktorá sa považuje za jeden z najdôležitejších komponentov zariadenia. Aj ten najlepší smartfón na svete vás isto neohromí, ak by nabitý vydržal len polovicu dňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Starať sa o batériu je preto kľúčové pre čo najdlhší život telefónu. Najväčším nepriateľom batérie je teplo, ktoré vzniká prirodzene používaním smartfónu. Ak na ňom nerobíme nič náročné, nemusíme sa o prehrievanie obávať, no ak hrávate hry alebo používate iné náročné aplikácie, zariadenie sa zahrieva podstatne viac. Pri nabíjaní tiež vzniká teplo a v tomto prípade stačí, ak pozeráte videá či s niekým voláte. Vo všeobecnosti platí, že pri používaní smartfónu počas nabíjania vzniká dvojnásobné množstvo tepla.

Ak je váš smartfón teplejší než obyčajne, odporúča sa dať mu čas na vychladnutie, a to nielen počas nabíjania.

Pomalšie nabíjanie

Ak používate smartfón počas nabíjania, musíte počítať s tým, že sa na 100% dostane oveľa pomalšie, než obyčajne. Používanie aplikácií si vyžaduje určité množstvo energie, ktorá sa nestíha efektívne ukladať do zariadenia. Ak vám pomalé nabíjanie prekáža, lepšou možnosťou je nechať smartfón v pokoji nabíjať.

Ďalším problémom je pohyb. Pri používaní smartfónu máme tendenciu robiť aj niečo iné a telefón presúvame zo strany na stranu. Na tom nie je nič zlé, no ak v ňom máme zapojený napájací kábel, pohybom ho môžete poškodiť. Okrem kábla môžete poškodiť aj konektor alebo prerušiť nabíjanie zariadenia. Ak však narábate s telefónom počas nabíjania opatrne, poškodeniu sa môžete vyhnúť.

V skratke, používanie smartfónu počas nabíjania nie je až také rizikové, ako si niektorí myslia. Nejaké riziká existujú, no drvivá väčšina moderných smartfónov je už od výroby prispôsobená na takýto druh používania. Výrobcovia však v tomto smere radia, aby ste používali originálnu nabíjačku, ktorá prišla spolu so zariadením. No treba prízvukovať, že ak by ste hrali náročné hry, tak to môže viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu batérie a ďalších komponentov v zariadení. Dôvodom je teplo, ktoré vzniká pri hraní hier. Preto počas nabíjania, by ste sa mali vyhýbať nadmernému zaťažovaniu telefónu. Samozrejme, ak si chcete pozrieť príspevky vašich priateľov na sociálnej sieti, prečítať si správy alebo niečo obdobné, tak poškodenie smartfónu nehrozí.

Zaujímavou témou je aj nabíjanie počas noci. Jedna časť ľudí hovorí, že to škodí a druhá tvrdí presný opak. Keď ale batéria dosiahne plné nabitie, nabíjačka dodáva do smartfónu o trochu viac energie, ktorá kompenzuje jeho spotrebu. Pri tomto procese rovnako vzniká teplo. Ak sa rozhodnete nechať vaše zariadenie nabíjať cez noc, namáhate batériu. No treba dodať, že takéto namáhanie batérie nie je extrémne veľké a hoci dochádza k mierne rýchlejšiemu opotrebovaniu, tak to je v praxi pri mnohých nových smartfónoch zanedbateľné. Inými slovami, nabíjanie zariadenia cez noc je pohodlnejšie, ako cez deň naháňať nabíjačku, aby sme si dobili telefón. A dopady takéhoto zaobchádzania so smartfónom, sú minimálne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close