Nevydrží vám smartfón nabitý ani deň? Toto môžete urobiť, aby ste z batérie vytlačili maximum

Degradácia batérie je známy pojem, no čo môžeme urobiť, ak sa batéria vybíja prirýchlo?

slaba bateria smartfonu
Zdroj: McLittle Stock / Shutterstock.com

Nič nevydrží večne a obzvlášť to platí pre batériu v smartfóne. Po niekoľkých rokoch začína jej kapacita nenávratne klesať a vtedy sa začínajú problémy.

Smartfón už nevydrží nabitý tak ako kedysi, v tých horších prípadoch dokonca nevydrží ani deň. Ak sa vám stáva, že v polovici dňa už šetríte posledné percentá, ponúkame vám niekoľko tipov, ako z vašej batérie dostať čo najviac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Znížte jas obrazovky

Zníženie jasu obrazovky môže výrazne predĺžiť životnosť vašej batérie, obzvlášť ak máte smartfón s väčšou a ostrejšou obrazovkou. Displej sa považuje za najväčšieho žrúta energie, hlavne ak máme jas na 100%, čo potrebujeme len málokedy. V tomto smere pomôže nastavenie automatického jasu, ktoré prispôsobí jas obrazovky svetelným podmienkam.

jas displeja smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pomôcť môže aj zníženie obnovovacej frekvencie obrazovky. Hlavne modernejšie zariadenia vyššej triedy ponúkajú obnovovacie frekvencie až do 120 Hz. Obnovovacia frekvencia znamená, koľkokrát sa váš displej aktualizuje v priebehu jednej sekundy. Čím vyššie číslo, tým je obraz plynulejší, no vo svete smartfónov len málokedy prakticky využijete vyššie obnovovacie frekvencie ako 60 Hz.  Na jednu stranu vyššia obnovovacia frekvencia prináša plynulejší obraz, no na druhú stranu rýchlejšie míňa vašu batériu.

Nastavte si čierne pozadie

S jasom obrazovky ide ruku v ruke aj pozadie. Ak sa váš smartfón vybíja rýchlejšie, určite neodporúčame používať živé tapety, ktoré sú síce pekné na pohľad, no výrazne spotrebúvajú batériu. Najlepším riešením je v tomto prípade zvoliť čo najtmavšie pozadie a prepnúť tmavú tému na všetkých aplikáciách, ktoré túto možnosť ponúkajú.

Zatvorte aplikácie na pozadí

Ak sa nachádzate v núdzi, posledné percentá môžete zachrániť aj zatvorením aplikácií na pozadí. Väčšina smartfónov má tlačidlo naľavo rezervované pre otvorenie prebiehajúcich procesov, ktoré si môžete stlačením tlačidla X zatvoriť.

Zároveň to môže byť dvojsečná zbraň. Moderný Android operačný systém už vie celkom dobre narábať s procesmi na pozadí, čiže tieto aplikácie nie sú až takým problémom. Horšie pre batériu je, ak si všetky aplikácie na pozadí zatvoríte a potom ich otvoríte znova. V tomto prípade sa musia opäť kompletne načítať, čo si môže vyžadovať viac batérie.

aplikacie android
Zdroj: Antlii / Shutterstock.com

Majte vypnutú obrazovku čo najčastejšie

Ako sme už spomenuli, displej je najväčším žrútom batérie a keď ho máte vypnutý, šetríte tým batériu. Po použití smartfónu môžete obrazovku vypnúť okamžite manuálne alebo si skráťte čas, za ktorý sa zariadenie prehodí do režimu spánku. V tomto prípade platí len to, že čím dlhšie budete mať obrazovku vypnutú, tým viac batérie ušetríte.

Zapnite šetrič batérie

Veľa smartfónov vám pri nízkej batérii ponúkne možnosť zapnúť šetrenie batérie. Tento režim vypne všetky nepotrebné funkcie, napríklad synchronizáciu účtov, aktívne GPS a podobne, čím vám šetrí batériu. V tomto prípade závisí od zariadenia k zariadeniu, no šetrič batérie môže urobiť rozdiel. Zapnúť si ho viete buď z hornej lišty alebo v nastaveniach batérie.

bateria telefonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Vypnite si GPS

Lokalizačné služby ako napríklad GPS nám umožňujú používať Google Mapy, alebo zdieľať našu polohu s priateľmi či rodinou. Sú však výrazným žrútom batérie. Preto by ste ich mali vypínať zakaždým, keď viete, že nebudete mať po ruke nabíjačku. GPS môžete vypnúť úplne cez hornú lištu, alebo nájsť aplikácie ktoré pracujú s vašou polohou a vypnúť tie.

Vypnite dáta

Sú situácie, kedy je batéria dôležitejšia ako pripojenie. Ak sa nachádzate v situácii, kedy si nemôžete dovoliť nechať batériu klesnúť na nulu, vypnutie mobilných vám pomôže ušetriť podstatnú časť energie. Rovnako ako GPS, aj táto funkcia patrí medzi tie náročnejšie. Najrýchlejším spôsobom je zapnúť režim lietadlo, no tento režim vás pripraví aj o signál a Wi-Fi.

Pomôže ale aj vypnutie 5G funkcie. Túto funkciu vám odporúčame vypnúť, aj keď ste mimo pokrytia 5G siete. Dôvodom je, že telefón sa v pravidelných intervaloch snaží prihlásiť do tohto typu siete, čo vedie k rýchlejšiemu vybitiu batérie. Mimochodom, ak ste nevedeli, tak 5G sieť je o niečo viac energeticky náročnejšia ako 4G. Teda ak chcete vymačknúť z batérie niekoľko desiatok minút fungovania navyše, vypnite si prihlasovanie do 5G siete.

Nepoužívajte smartfón v oblastiach s nízkym signálom

Ak máte pocit, že sa vám smartfón vybíja prirýchlo, pozrite sa aj na to, koľko paličiek signálu máte. Ak sa nachádzate v oblasti, kde je signál zlý, zariadenie sa môže vybíjať rýchlejšie. Smartfón totiž pracuje oveľa viac, aby udržal aktívne spojenie, čo vedie k vyššej spotrebe energie.

Zdroj: pixabay.com, Vosveteit.sk

Vypnite si synchronizáciu účtov

Naše smartfóny sú inteligentné zariadenia, ktoré robia mnoho úkonov, ktoré si ani neuvedomujeme. Jedným z nich je aj synchronizácia účtov na pozadí telefónu. Nejde pritom len o e-maily a správy, ale aj o ďalšie aplikácie, ako sú napríklad počasie, sociálne siete a podobne. Keď nemáte % batérie nazvyš, tak vám odporúčame odpojiť od internetu, aby sa aplikácie nepripájali zbytočne k serverom služieb a neaktualizovali sa. V ideálnom prípade si zapnite mód úspory batérie. V tomto prípade smartfón automaticky pozastavení synchronizáciu aplikácií na pozadí.

Funkcia Always-On je veľkým žrútom batérie

Moderné smartfóny prichádzajú s možnosťou always-on displeja, teda tie najdôležitejšie informácie sa vám na obrazovke zobrazia bez ohľadu na to, či je zariadenie uspaté alebo nie. V situáciách, kedy máte slabú batériu, sa táto funkcia odporúča vypnúť.

Always-On funkcia je užitočná, no potrápi vašu batériu
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Nenechajte batériu klesnúť na nulu

Väčšina vyššie spomínaných trikov vám pomôže dostať z vášho smartfónu maximum, keď nemáte nabíjačku poruke. Tento tip je skôr o prevencii, pretože starostlivosť o batériu vedie k jej dlhšej životnosti a tým pádom nebudete musieť až tak skoro riešiť problémy vybíjajúcej sa batérie.

Vo všeobecnosti platí, že tradičné lítium-iónové batérie najlepšie fungujú v režime 80-20-80. Znamená to, že smartfón by ste nemali nabíjať na 100%, len na nejakých 80. Zároveň ale platí, že by ste ho nemali nechať klesnúť na nulu. Náboj nad 80 a pod 20% vedie k neprimeranej záťaži na batériu, čo znamená jej rýchlejšiu degradáciu a tým pádom aj oveľa kratšiu životnosť.

Nechajte si poradiť od odborníka

Degradácia batérie je nevyhnutná. Ak už problémy s nedostatočnou kapacitou prerástli do veľkých rozmerov, možno je na čase osloviť opravára, ktorý vás oboznámi s možnosťami. Vo väčšine prípadov sa viac oplatí investovať do nového a novšieho zariadenia, ako meniť batériu v starom smratfóne, no rozhodnutie je v konečnom dôsledku na vás. Ak uvažujete o kúpe nového smartfónu, ten by mal spĺňať tieto možnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre