Tieto funkcie Google odporúča, aby ste ich mali zapnuté, ak chcete predĺžiť výdrž batérie Android telefónu
Existuje viacero spôsobov, ako môžete predĺžiť výdrž batérie. Medzi ne patria aj dve funkcie, pomocou ktorých sa Android učí, ako používate smartfón, a tomu prispôsobuje procesy na pozadí.
Batérie našich smartfónov sú z roka na rok viac skúšané. Dôvodom sú hlavne nové funkcie, ktoré výrobcovia telefónov prinášajú. Rovnako treba povedať, že v mobiloch hromadíme kvantum aplikácií, ktoré si vyžadujú zdroje vrátane energie, aby mohli bežať na pozadí.
Poznáme viacero spôsobov, ako môžeme predĺžiť výdrž batérie. Asi tým najviac efektívnym je odstrániť aplikácie, ktoré nepoužívame pravidelne. Existuje ale aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú výdrž. Ide napríklad o funkcie ako GPS, Wi-Fi, Bluetooth, a ďalšie, ktoré často máme aktívne, hoci ich nevyužívame. Rovnako môžeme ušetriť aj kvantum energie, keď vypneme automatické pripájanie sa do 5G siete, ktorá je energeticky náročnejšia. Tento typ siete by sme mali deaktivovať aj v prípade, keď sa nachádzame mimo pokrytia tohto typu signálu. Dôvodom je, že telefón sa v pravidelných intervaloch snaží pripojiť do 5G, hoci žiadej vysielač nie je v našom okolí.
Tieto funkcie si zapnite
Existuje ale aj ďalšie tipy a nastavenia, ktoré sú málo známe, no majú potenciál ušetriť množstvo energie. Odporúča ich dokonca aj Google, aby boli aktívne. Ide konkrétne o a funkcie Automatická optimalizácia a Adaptívna batéria. Oba nástroje nájdete v sekcii Starostlivosť o batériu zariadenia, prípadne v nastaveniach Batérie. To, kde ich nájdete, závisí od toho, od ktorého výrobcu máte smartfón. Rovnako ako Google, aj my vám odporúčame, aby ste obe funkcie zapli.
Ak túto sekciu nastavení v telefónu neviete nájsť, tak k funkciám sa môžete dostať pomocou našepkávača v nastaveniach telefónu. Stačí len zadať názvy funkcií, smartfón vám ich následne vyhľadá a ponúkne.
Do pozornosti by sme vám ešte dali, že existuje aj funkcia Adaptívne šetrenie energie, ktorú rovnako môžete zapnúť.
Neprehliadnite
Čo tieto funkcie robia a ako šetria energiu batérie?
Funkcia adaptívna batéria robí to, že obmedzuje fungovanie procesov a aplikácií na pozadí, s ktorými nepracujete. Rovnako vypína aj niektoré funkcie, keď je vaša obrazovka zhasnutá. Tieto úkony ale nerobí len tak. Smartfón sa na základe pokročilej umelej inteligencie snaží pochopiť, ako používate váš mobil a tomu prispôsobuje funkcie, ktoré sú aktívne, resp. ich vypína. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že máte 24/7 zapnutú funkciu GPS, no počas spánku je táto funkcia reálne nevyužitá, no potrebuje energiu na to, aby bola aktívna. Telefón identifikuje, že v čase od 22:00 do 06:00 túto funkciu nepoužívate, a tak vám ju na pozadí telefónu deaktivuje s cieľom, aby sa šetrila energia.
Funkcia Automatická optimalizácia funguje veľmi podobne. Je ale schopnou identifikovať nesprávne fungujúce procesy, ktoré ak sa nepodarí vyriešiť, tak reštartuje smartfón, čim dôjde k ich „zabitiu“, vďaka čomu zabráni neprimeranej spotrebne energie. No pravdou je, že tento nástroj nie je dostupný na všetkých zariadeniach. Tiež sa učí, ako pracujete s telefónom a tomu prispôsobuje jednotlivé funkcie, ktoré sú aktívne a ktoré nie.
Komentáre