Čo všetko ovplyvňuje výdrž batérie v smartfóne? A ako vieme predĺžiť fungovanie telefónu na jedno nabitie?

Každý z nás by chcel obrovskú výdrž smartfónu na jedno nabitie. Pre dosiahnutie tohto cieľa je ale potrebné pochopiť základy ohľadom batérie.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Výdrž batérie a jej celková životnosť je jedným z hlavných parametrov smartfónu, ktorý si všímame najčastejšie. Vidíme to hlavne pri nabíjaní smartfónu. Opotrebenie batérie má za dôsledok aj kratšiu výdrž na jedno nabitie. Väčšinou sa pri predlžovaní výdrže sústredíme na rôzne špeciálne aplikácie alebo funkcie, ktoré nám pri optimalizácii vedia pomôcť. Prípadne skúmame to, či je vhodné nabíjať smartfón cez noc alebo pomocou bezdrôtovej nabíjačky. Pre plné pochopenie využitia batérie sa ale musíme pozrieť na úplné základy.

Faktory, ktoré príliš neovplyvníme

Isté predpoklady na výdrž batérie dostaneme už pri kúpe smartfónu. Jedným z nich je určite kapacita samotnej batérie. Čím viac má batéria miliampérhodín, tým sa zvyšuje výdrž na jedno nabitie, aj keď tomu samozrejme nie je vždy tak. V tomto smere mnoho závisí aj od softvéru, ktorý operuje vo vnútri smartfónu. Vplyv na výdrž majú samozrejme aj ostatné komponenty smartfónu. Napríklad niektoré procesory sú šetrnejšie, než napríklad procesory v smartfónoch určených na hranie hier. Spomenúť treba určite aj displej. Niektoré z nich sú jemnejšie, pretože majú oveľa vyššie rozlíšenie, no zároveň aj spotrebu. Niektoré telefóny s vysokým rozlíšením ponúkajú možnosť, ako ho zmenšiť rozlíšenie, čo vie rovnako pomôcť lepšej výdrži. Isté veci ako napríklad jas alebo obnovovaciu frekvenciu si vieme rovnako pomeniť a čo to ušetriť. To ale znamená robiť isté ústupky pri používateľskom zážitku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi energeticky náročné komponenty treba určite zaradiť aj fotoaparát, respektíve všetky objektívy, ktoré v smartfóne máme. Niektoré senzory sú jednoduchšie, než tie iné, čo sa samozrejme odrazí na výdrži na jedno nabitie. Istú energiu si samozrejme zoberie aj spracovanie vytvorených fotografií, ale to by sme mohli skôr zaradiť do kategórie systém. Určite záleží aj na rozlíšení fotografií alebo aj takého videa, ktorého vytvorenie je zas o čosi viac energeticky náročné.

Faktory, ktoré vieme čiastočne ovplyvniť

Dnešné smartfóny ponúkajú množstvo funkcionalít, ktoré ale málokedy využívame v jeden moment. Narážame najmä na rôzne pripojenia, ktoré vedia ovplyvniť spotrebu energie. Niektoré z nich, ako napríklad NFC potrebujú skutočne minimum energie na svoj úplný chod. No také celodenné určovanie polohy sa vie rapídne podpísať na výdrži batérie. Svoju spotrebu má samozrejme aj prijímanie mobilného signálu, Bluetooth či Wi-Fi, no tie zväčša využívame celý deň a ich vypnutie prichádza do úvahy iba málokedy. Hoci v prípade pokrytia siete, ak sa nenachádzate v pokrytí 5G s váš telefón vyhľadáva tento typ siete, tak sa odporúča navštíviť nastavenia telefónu a zmeniť predvolený typ siete na 4G/LTE. To vám dokáže ušetriť aj niekoľko % energie v priebehu dňa.

Xiaomi aplikacie pristupujuce k polohe zariadenia
Zdroj: unsplash.com (Pathum Danthanarayana), úprava: Vosveteit.sk

Systém je niečo, čo dostaneme spolu so smartfónom. Niektoré základné princípy fungovania samozrejme nevieme ovplyvniť, no množstvo vecí si vieme individuálne pozmeniť. Hovoríme tu napríklad o aplikáciách, ktoré fungujú na pozadí. Taká predpoveď počasia vie každých pár minút aktualizovať svoje údaje a vie vás na nich upozorniť. To znamená neustále pripojenie na internet, zobrazovanie notifikácií či rozsvietenie displeja. Týmto veciam viete predísť napríklad úplným vypnutím chodu na pozadí, pričom počasie si skontrolujete manuálne v aplikácii. To platí pre množstvo nielen systémových aplikácií. Alternatívou je aj obmedziť frekvenciu, ako často sa obnovujú dáta na pozadí. Napríklad, aby sa aplikácie na pozadí aktualizovali nie každých pár minút, ale každú pol hodinu.

Za zvýšenou spotrebou ale treba hľadať aj rôzne pokročilé aplikácie, ktoré využívajú množstvo komponentov v jeden moment. Ide napríklad o hry, pri ktorých sa okrem procesoru a grafického čipu využíva aj GPS, Bluetooth, Wi-Fi či fotoaparát. Pri hraní takejto hry sa samozrejme mnohonásobne zvýši vybíjanie batérie oproti normálnemu používaniu.

Pre predĺženie výdrže na jedno nabitie preto treba skúmať aj to, ako samotný smartfón používame. Dôležitou časťou predĺženia životnosti a tým pádom aj výdrže na jedno nabitie je aj správne nabíjanie. V tomto článku sme sa venovali najčastejším chybám pri tomto procese. Rovnako by sme mali používať aj funkciu automatického jasu, aby sme ušetrili energiu batérie. Zároveň sa odporúča používať aj tmavý režim v telefóne a v aplikáciách, ak disponujete telefónom, ktorý má displej typu AMOLED: Dôvodom je, že v prípade AMOLED displejov nie sú aktívne podsvietené čierne pixely. Sú vypnuté, čo šetrí energiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre