Dokáže čierna tapeta šetriť batériu telefónu? Pozrite sa, ako môže tapeta vplývať na výdrž smartfónu!

Šetrenie batérie môže priniesť aj čierna tapeta, má to ale háčik. Nie každý telefón môže túto možnosť využiť, pozrite sa prečo.

vybita bateria
Zdroj: DANIEL CONSTANTE / Shutterstock.com

Pri viacerých tipoch pre šetrenie batérie nášho smartfónu či jeho dlhšiu výdrž sme mohli naraziť aj na fakt, že čierna tapeta nám môže výraznejšie pomôcť. Ako to však s touto teóriou je? Dokáže aj obyčajná tapeta zmeniť to, ako dlho vydrží náš smartfón na jedno nabitie a môže spomaliť jeho vybíjanie? Aj na to sa teraz pozrieme spoločne, pretože dlhšiu výdrž batérie by sme si želali snáď všetci. Nie každý smartfón má ale rovnaké možnosti pre šetrenie batérie, a preto si teraz prezradíme, ako je to vlastne s už spomínanou čiernou tapetou.

Dokáže čierna tapeta šetriť našu batériu?

Odpoveď na túto otázku, teda či môže čierna tapeta skutočne ušetriť našu batériu a priniesť jej dlhšiu výdrž, je áno aj nie. Nie každý telefón môž z čiernej tapety dostatočne profitovať, aby vedel vydržať na jedno nabitie dlhšie. K tomu, aby ste mohli využívať čiernu tapetu za cieľom šetrenia batérie, musíte mať v prvom rade telefón s OLED alebo AMOLED displejom. Tieto panely pracujú s každým pixelom samostatne a keď je pixel čierny, je vlastne vypnutý a nespotrebováva žiadnu energiu na produkciu svetla. Čím viac čiernych pixelov na displeji máme, tým viac sa môže šetriť batéria.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
jas displeja smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

A keďže je čierna tá najtmavšia možná farba, tak čierna tapeta môže minimalizovať svetelnú emisiu na displeji a tým znížiť spotrebu batérie. Toto šetrenie môže byť ešte výraznejšie, ak sa stretávame s viacerými čiernymi plochami napríklad pri využití tmavého režimu systému. Len pre zaujímavosť, tmavý režim podľa štatistík dokáže ušetriť niečo medzi 3 – 9% energie. Musíme však upozorniť na to, že len tmavá sivá fotografia na tapete nestačí a aby ste dokázali ušetriť batériu, mali by ste siahnuť po skutočnej čiernej farbe. V neposlednom rade ale spomenieme, že úspora energie len čiernou tapetou nemusí byť dostačujúca a takéto šetrenie nemusíme úplne pocítiť. Na batériu totiž vplývajú aj ďalšie faktory ako napríklad veľkosť displeja, jas displeja, obnovovacia frekvencia, používané aplikácie či ďalšie parametre displeja.

Aký je rozdiel medzi IPS LCD a OLED/AMOLED displejom?

Čierna tapeta môže šetriť energiu nášho smartfónu práve pre technické parametre OLED a AMOLED panelov. Týmito vlastnosťami však nedisponujú IPS LCD displeje, ktoré sa od nich výraznejšie líšia. A aké sú hlavné rozdiely medzi nimi?

  • Technológia zobrazovania: OLED a AMOLED displeje využívajú organické zložky, ktoré emitujú svetlo, keď prechádza elektrický prúd. Každý pixel na OLED/AMOLED displeji je schopný samostatne produkovať svetlo, čo umožňuje hlboké čierne farby a kontrastné obrazy. IPS LCD displeje využívajú tekuté kryštály na prechod svetla. Displej je podsvietený pomocou svetelného zdroja na zadnej strane a svetlo prechádza cez vrstvy tekutých kryštálov na dosiahnutie požadovaného obrazu.
  • Kontrast a farby: OLED/AMOLED displeje majú výraznejší kontrast, pretože ich schopnosť vypnúť individuálne pixely umožňuje dosiahnuť skutočne čierne farby a výrazné farby v porovnaní s podsvietenými displejmi. IPS LCD displeje majú obmedzenejší kontrast a farby môžu pôsobiť menej živo, pretože podsvietenie zasahuje všetky pixely rovnomerne.
  • Energia: OLED/AMOLED displeje majú výhodu v energetickom aspekte, pretože každý pixel produkuje vlastné svetlo. Keď je pixel čierny, je vypnutý a spotreba energie je minimálna. IPS LCD displeje vyžadujú trvalé podsvietenie. To znamená, že spotreba energie je vyššia, pretože podsvietenie sa aktivuje aj pri zobrazovaní jasnejších obrazov.
  • Sledovacie uhly: OLED/AMOLED displeje majú výrazne lepšie sledovacie uhly, čo znamená, že obraz zostáva jasný a kontrastný aj pri pozorovaní z uhlov. IPS LCD displeje majú tiež dobré sledovacie uhly, ale pri extrémnych uhloch môže dôjsť k stratám farieb a kontrastu.

Aký displej máte vo svojom smartfóne vy? A zdobí váš telefón čierna tapeta alebo tento spôsob šetrenia energie nevyužívate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre