Nabúral sa hacker do mojej Wi-Fi? Podľa týchto znakov to zistíte najrýchlejšie

Slabo zabezpečená Wi-Fi môže predstavovať lákadlo pre hackerov a obrovské riziko pre užívateľov.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Wi-Fi sieť sa dnes už nachádza vo väčšine domácností a jej zabezpečenie by ste určite nemali podceňovať. Slabo zabezpečená Wi-Fi predstavuje lákavý cieľ pre hackerov, ktorí sa do nej môžu nabúrať a špehovať vás. Lenže ako poznáme, že sa hacker dostal do nášho domáceho routera? 

Existuje niekoľko spôsobov, ako odhaliť potenciálneho útočníka. Pravdou je, že ak neviete, čo hľadáte, hacker môže existovať vo vašej sieti bez toho, aby ste si niečo všimli. Nižšie vám však ukážeme niekoľko znakov, podľa ktorých ho dokážete odhaliť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako odhaliť, že sa vám niekto nabúral do vášho routera a Wi-Fi siete

Spomalený internet 

Jedným z očividných znakov, že niečo nie je v poriadku, je, keď sa vám internet zo dňa na deň spomalí. Upozorňujeme ale, že pomalý internet môže byť výsledkom celej rady problémov. Ak ho teda spozorujete, pozrite sa aj na ďalšie tipy a až podľa toho zvážte, či skutočne ide o hackera.  

Neznáme zariadenia v routeri alebo na vašej sieti

Viaceré antivírové programy vám dokážu povedať, či sa na vašu sieť pripojilo podozrivé zariadenie. Ak nie, potom musíte vojsť do nastavení routera a skontrolovať, aké IP adresy sa naň pripájali. V nastaveniach nájdete zoznam adries, ktoré si porovnajte s IP adresami vašich zariadení. Keď v zozname uvidíte cudziu adresu, znamená to, že sa cez router pripájal niekto, kto by sa nemal. Rovnako ale, že máte cudziu osobu pripojenú k vašej sieti, môžete odhaliť aj pomocou toho, keď uvidíte neznáme zariadenia na vašej Wi-Fi sieti.

WiFiman kolko zariadeni je pripojenych k Wi-Fi_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Zmenené DNS nastavenia 

DNS je niečo ako telefónny zoznam internetu. Každý internetový poskytovateľ vám automaticky poskytuje DNS server, ktorý obsahuje zoznamy rôznych domén. Zároveň ale existujú aj alternatívne DNS servery, ktoré môžete použiť. Ak ste si všimli, že vaše DNS nastavenia boli zmenené, mohol to spraviť hacker. Zmenou servera totiž zaručí, že vás počítač alebo smartfón presmeruje na škodlivú doménu, cez ktorú vám do zariadenia nainštaluje malvér alebo získa vaše prihlasovacie údaje.  

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zmenili sa prihlasovacie údaje k nastaveniam routeru 

Ako iste viete, router si môžete nastaviť cez menu, ku ktorému sa dostanete cez internetový prehliadač. Vysoké percento ľudí si necháva predvolené prihlasovacie meno a heslo, no to predstavuje bezpečnostné riziko. Ak používate predvolené prihlasovacie údaje, zmeňte si ich. V každom prípade, ak ste si prihlasovacími údajmi istý a aj tak vám nejde prihlásiť sa, hacker ich mohol zmeniť, aby vás z nich vymkol.  

ako zmenit WiFi heslo_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Popri tom môže zmeniť aj názov vašej Wi-Fi a prihlasovacie heslo ku nej. To sa ale deje len v prípade, ak hacker nechce ostať skrytý.  

Vo vašom zariadení nájdete neznámy softvér alebo malvér 

Keď sa hacker dostane do vašej siete, získať prístup do vášho zariadenia je preňho oveľa jednoduchšie. V tomto prípade môže nainštalovať do vášho zariadenia škodlivý softvér alebo iné programy, ktoré mu uľahčia opätovný prístup do zariadenia.  

Ak si v počítači všimnete programy, ktoré ste neinštalovali, ide o jeden z najväčších signálov toho, že máte v zariadení nevyžiadaného návštevníka. Dávajte si preto pozor na akékoľvek nové ikony. V prípade malvéru nie je situácia vždy taká jednoznačná. Ak chcete vedieť ako rozpoznať malvér vo vašich zariadeniach, do pozornosti dávame tento článok.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre