Čína chce svojich astronautov strieľať do vesmíru pomocou gigantického elektromagnetického „dela“

Z Číny prichádza ďalší mimoriadne ambiciózny výskum, otázka je, či sa ho podarí zrealizovať.

vesmirna raketa raketoplan vesmirne plavidlo
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Výskumníci z Číny pracujú na gigantickom elektromagnetickom “dele”, ktoré by dokázalo vystreliť astronautov do vesmíru, informuje portál Futurism.  

Ide o systém obrovskej elektromagnetickej vystreľovacej dráhy, ktorá by dokázala 50-tonové vesmírne lietadlo vystreliť takou rýchlosťou, že by sa dokázalo dostať až do vesmíru. Lietadlo je dlhšie ako Boeing 737. Podľa dostupných informácií na konci elektromagneticky poháňanej dráhy lietadlo poletí rýchlosťou mach 1,6. Keď sa dostane na koniec dráhy, zapne svoje motory a akceleruje na sedem násobok rýchlosti zvuku, čo už považujeme za takzvanú hypersonickú dráhu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koncept čínskych vedcov je mimoriadne ambiciózny a ak by sa ho podarilo úspešne dokončiť, dramaticky by sa znížilo množstvo paliva, ktorú vesmírna loď potrebuje na cestu do vesmíru. V praxi to znamená, že takáto loď by mohla so sebou do vesmíru niesť viac nákladu a šetrila by peniaze. Otázkou ale ostáva, či sa takýto projekt môže skutočne podariť.  

O ambíciách čínskych vedcov informoval portál South China Morning Post, ktorý zároveň tvrdí, že vedci už usilovne pracujú na tom, aby pretvorili elektromagnetickú štartovaciu rampu do reality.  

Nejde o nový koncept 

Myšlienka elektromagnetickej štartovacej dráhy nie je nová. Americká vesmírna agentúra NASA začala na niečom podobnom pracovať ešte v 90. Rokoch. Išlo o testovaciu rampu, ktorá mala na dĺžku približne 15 metrov. Tu ale treba povedať, že sa výskumníci počas projektu stretli s výraznými technickými prekážkami a nedostatok financií tento projekt potopil ku dnu.  

Americká armáda pracovala na niečom podobnom. Išlo o menšie elektromagnetické katapulty pre štartovanie lietadiel z veľkých lietadlových lodí. Ranná verzia tohto zariadenia sa dostala na palubu lode USS Ford, no sprevádzali ju neustále problémy. Čínsky portál uvádza, že Spojené štáty opustili vývoj elektromagnetických diel a štartovacích dráh za hypersonické rakety.  

Napriek tomu sa očividne čínski vedci pokúšajú skonštruovať podobnú technológiu. Ukázalo sa, že ak chcú strieľať astronautov do vesmíru pomocou elektromagnetickej dráhy, vesmírnu loď musia zrýchliť na neuveriteľné rýchlosti. Zároveň sa ukazuje, že vesmírnu loď musia uvoľniť v správnom momente. Nie je to však také jednoduché, ako sa zdá. Prácu vedcom komplikujú zrážajúce sa tlakové vlny.  

Výskumníci z Číny ale veria, že ich koncept je technologicky uskutočniteľný a bezpečný pre astronautov. Krajina v poslednej dobe investuje do vývoja maglev technológií, ktoré sú základom levitujúcich vlakov, akým bol napríklad Hyperloop. Odborníci priznávajú, že tento výskum by Číne mohol poskytnúť technologickú výhodu.  

Zatiaľ však nemôžeme veľa povedať o tom, ako projekt skončí. Otázne je, či ho vedci dokážu vôbec postaviť, nie ešte to, či dokáže astronautov vystreliť na obežnú dráhu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre