Ako by ste mali zabezpečiť domácu Wi-Fi sieť, aby ste ju ochránili pred hackerom?

Nezabezpečená Wi-Fi sieť je pre útočníkov ľahkým a lákavým cieľom. Nenechajte sa napadnúť.

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dnes už má väčšina z nás doma bezdrôtovú sieť a pripojené na nej rôzne zariadenia, od smartfónov, cez počítače až po televíziu, alebo smart domáce spotrebiče. Bezpečnosť týchto zariadení môže byť ohrozená, ak neurobíme potrebné kroky na to, aby sme si Wi-Fi sieť poriadne zabezpečili.

Nezabezpečená Wi-Fi sieť je totiž ľahkým cieľom pre hackerov. Ak sa dokážu pripojiť na vašu Wi-Fi, potom majú prístup prakticky ku všetkému čo robíte. Hacker vidí aké stránky navštevujete a čo na nich robíte. Zároveň môže cez vašu sieť páchať ďalšie kyberzločiny, ktoré budú smerovať ku vám. Portál americkej Federálnej obchodnej komisie ale radí, ako si môžeme Wi-Fi sieť zabezpečiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Šifrovanie

Šifrovanie siete znamená, že všetky informácie ktoré cez ňu posielate, sú „potrhané na kusy“ a dokopy ich môže zložiť len šifrovací kľúč. V praxi ide o to, že hacker neuvidí nič konkrétne, ak sa pozrie na vašu komunikáciu. Tú sa môže síce pokúsiť dešifrovať na vlastnú päsť, no ide o mimoriadne náročnú úlohu, ktorá je v praxi prakticky nerealizovateľná.

Ak sa chcete chrániť, odporúča sa mať aktualizovaný router a nastaviť si v ňom šifrovanie WPA3 alebo WPA2. Trojka je najnovšie a najlepšie šifrovanie, no oba sú vhodné na ochranu vašich informácií. Staršie routery používajú šifrovanie WPA alebo WEP. Ak nemáte v nastaveniach možnosti WPA2 a WPA3, skúste aktualizovať zariadenie. Ak sa stále neobjavili, potom by ste mali uvažovať o kúpe novšieho routera.

Sifrovanie sprav end-to-end
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay a Vosveteit.sk

Zmeňte základné nastavenia

Keď si kúpite router, do jeho nastavení sa môžete prihlásiť pomocou hesla ktoré máte buď v manuáli alebo priamo na routeri. No rovnako existujú stránky, ktoré tieto prihlasovacie údaje sumarizujú. Odporúčame tieto prihlasovacie údaje zmeniť, ako meno tak aj heslo. Zmenu prihlasovacích hesiel by ste mali obzvlášť zvážiť, ak nemáte vypnutú funkciu vzdialeného prístupu k routeru.

Wi-Fi vzdialeny pristup ako vypnut
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri vymýšľaní hesla majte na pamäti, že silné heslo má minimálne 12 znakov a náhodnú kombináciu veľkých, malých písmen, čísel a špeciálnych znakov. Resetovať by ste mali ako heslo k nastaveniam Wi-Fi, tak aj samotné heslo bezdrôtovej siete. Mnoho routerov totiž zdieľa rovnaké prihlasovacie údaje.

Pravidelne aktualizujte router

Aktualizácie sme spomenuli o niečo vyššie, no teraz sa ku nim vrátime. Aktualizovať router by ste mali pravidelne hlavne kvôli bezpečnostným opravám. Každý update prináša vyladenie bezpečnostných medzier, alebo nové spôsoby ochrany. Ak tieto novinky nemáte, potom sa stávate ľahkým cieľom pre útočníkov, ktorí vedia o všetkých chybách starších verzií.

Vytvorte si hosťovskú sieť

Veľa Wi-Fi routerov vám umožnia vytvoriť takzvanú hosťovskú sieť s odlišným menom a heslom. Táto sieť sa hodí napríklad pre návštevy a má veľa výhod. Nikomu nemusíte dávať prístup ku svojej hlavnej sieti a ak by mala návšteva v smartfóne malvér, ten sa nedostane na vašu hlavnú sieť.

Pomalá Wi-Fi sieť? Takto to môžete vyriešiť
Zdroj: Unsplash (Misha Feshchak)

Odhláste sa z nastavení ako administrátor

Ako sme už spomenuli, keď dostanete nový router, ako prvé by ste mali zmeniť prihlasovacie údaje, zapnúť šifrovanie a tak ďalej. Po zmene nastavení sa však odhláste ako administrátor z nastavení. Prihlásené účty môžu meniť dôležité nastavenia, ako napríklad meno siete a heslo. Hacker sa môže nejakým spôsobom dostať do tohto účtu a tým pádom aj do vašej siete.

Zabezpečte aj iné zariadenia

Hackeri sa môžu dostať do siete dvoma spôsobmi. Prvému sme sa venovali väčšinu článku, ide o nezabezpečenú bezdrôtovú sieť. Zároveň sa však do nej môže dostať aj cez rôzne zariadenia, ktoré sa na ňu pripájajú. Rovnaký dôraz by ste preto mali dať aj na zabezpečenie smartfónu, počítača, alebo ďalších zariadení pripojených na Wi-Fi. To zahŕňa silné heslo, antivírový softvér a ďalšie. Ako chrániť svoje zariadenia pred útokom hackerov vysvetľujeme aj v tomto článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre