Ako sa môžete vyhnúť tomu, aby ste si do smartfónu stiahli vírus?

Tieto preventívne kroky vedia odvrátiť väčšinu hrozieb.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Neustále môžeme čítať správy o tom, ako si desaťtisíce ľudí stiahlo do smartfónu vírus v dôsledku čoho prišli o peniaze alebo sa stali obeťou iného podvodu. Je možné týmto problémom predchádzať? Krátka odpoveď je, že vo veľkej miere áno, no treba objektívne povedať, že obeťou kybernetického útoku sa môžeme stať aj bez toho, aby sme sa k tomu pričinili.

Ako sa útočníci dokážu dostať do smartfónu?

Asi prvou a základnou otázkou, ktorú je potrebné zodpovedať je, ako sa útočník môže dostať do zariadenia. Zabudnime teraz na to, že by sa dostal fyzicky k telefónu. Najčastejšie, ako sa dostane do zariadenia, je prostredníctvom aplikácií alebo chýb vo softvéri.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To, ako je doladený softvér, ovplyvniť nevieme. Jedine, ako sa môžeme pred chybami softvéru brániť, je pomocou pravidelného vyhľadávania aktualizácií systému. Rovnako treba ale uviesť, že výrobcovia smartfónov softvérovo podporujú svoje telefóny len po obmedzený čas od ich predstavenia. Najčastejšie je to po dobu dvoch až troch rokov. Pričom platí, že čím máte starší smartfón, tak tým sú bezpečnostné aktualizácie menej časté.

Rozlúčte sa s „mŕtvymi“ aplikáciami

V súvislosti so softvérom rovnako treba prízvukovať, že nestačí len aktualizovať operačný systém, ale i aplikácie. Tie možno aktualizovať pomocou pár kliknutí cez obchod Google Play.

Rovnako je potrebné povedať, že ruky by sme mali dať preč od aplikácií, o ktoré sa už vývojári dlhšiu dobu nestarajú alebo ich pravidelne nepoužívame. Dôvodom je, že každá aplikácia v telefóne je potenciálnou bránou pre útočníka, ako sa dostať do zariadenia. Riziko je o to väčšie, ak ide o „mŕtvu“ aplikáciu, ktorá nebola dlhšiu dobu aktualizovaná, hoci je stále funkčná.

Ktoré veci viete reálne ovplyvniť?

Viete ovplyvniť, aké aplikácie si nahráte do smartfónu a aké súbory sťahujete do zariadenia. Možno ste to nevedeli, ale aj stiahnutie na prvý pohľad nevinného súboru, vám môže do mobilu dostať vírus. Častým spôsobom, ako sa hackeri dostanú do telefónu je pomocou rôznych falošných súťaží, v ktorých neskôr musíte kliknúť na odkaz, aby ste si nárokovali výhru. Niekedy týmto spôsobom chcú získať informácie z platobnej karty a inokedy požadujú, aby ste si niečo stiahli do telefónu.

Lidl podvodna sutaz_darcekove tasky
Zdroj: Vosveteit.sk / Snímka podvodnej súťaže

No tým najčastejším spôsobom, ako sa dostane hacker do zariadenia, je prostredníctvom aplikácií. Vo väčšine prípadov sa tak stane potom, ako si nahráme aplikáciu z iného zdroja, ako je oficiálny Obchod Google Play, hoci ani ten nie je 100% zárukou, že si do zariadenia nahráme bezpečnú aplikáciu.

Mnoho aplikácií v obchode Play je nahraných do neho ako regulárny a užitočný softvér, no útočník neskôr pomocou aktualizácie stiahne do telefónu škodlivý vírus. Preto je dôležité pri sťahovaní aplikácií sledovať, kto je ich autorom a čítať aj recenzie od iných používateľov.

Obozretní by sme mali byť ale aj pri sťahovaní aplikácií z iných zdrojov, ako je Obchod Play.

Pozor, aké povolenia udeľujeme aplikáciám

V súvislosti s aplikáciami treba povedať i to, že by sme mali dávať pozor na to, aké povolenia udeľujeme aplikáciám. Tieto povolenia totiž umožňujú aplikáciám pristupovať k častiam zariadenia, ako je napríklad pamäť, upozornenia, inštalovať ďalší softvér, upravovať systémové nastavenia, odosielať SMS, telefonovať a podobne. Ak udelíme aplikácii príliš široké oprávnenia, tak je to, akoby sme jej umožnili pracovať so zariadením, ako sa jej zachce.

Dobrým príkladom, kedy by sme mali zbystrieť je, ak aplikácia Baterky pýta povolenia, aby mohla pristupovať napríklad ku kontaktom alebo k pamäti telefónu. Prípadne požaduje oprávnenia, aby mohla meniť systémové nastavenia. Každému zdravo zmýšľajúcemu človeku musí byť jasné, že baterka nepotrebujete takéto oprávnenia, aby mohla svietiť.

Používajte dvojfaktorové overenie

„Dvojfaktorové overenie je poslednou ručnou brzdou, ako sa vyhnúť úniku dát, keď už máte v smartfóne vírus.“

Jedným zo základných pravidiel, aby ste sa nestali obeťou útočníkov, je používať dvojfaktorové overenie. Pomocou tejto funkcie môžeme zabrániť útočníkovi dostať sa napríklad do účtu na Facebooku alebo WhatsAppu, hoci disponuje prihlasovacími údajmi. Táto funkcia funguje na tom princípe, že ak sa niekto pokúsi prihlásiť do vášho účtu, tak bude musieť zadať aj ďalšie heslo, ktoré vám prípade cez SMS alebo bude potrebovať zosnímať váš odtlačok prstu. Preto túto funkciu odporúčame používať pri všetkých aplikáciách, v ktorých pracujete s citlivými údajmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre