VPN so sebou prináša množstvo výhod, vyplývajú z jej používania však aj nevýhody?

Služby VPN so sebou nie vždy prinášajú len pozitívne vlastnosti. Pozrite sa, aké mínusy so sebou tieto služby prinášajú.

dokaze vas VPN ochranit
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu), úprava Vosveteit.sk

Využívanie VPN služieb je častokrát považované za nevyhnutné k bezpečnému prehliadaniu internetu. Dnes už len málokto nevie, o čo v prípade pripojenia prostredníctvom virtuálnej privátnej siete ide a taktiež si mnohí spájajú s jej používaním najmä výhody. Jednou z výhod je napríklad to, že vaše pripojenie je šifrované, a preto vás poskytovateľ internetu či správcovia webov nemôžu sledovať. Okrem toho sa vďaka využívaniu tejto siete môžeme vyhnúť aj blokovaniu na základe geografickej polohy v prípade, že určité weby s našou reálnou polohou nemôžeme navštíviť. Prinášajú so sebou služby VPN aj nejaké nevýhody? Na túto problematiku sa bližšie pozrel portál makeuseof.com a vy sa na ňu môžete pozrieť spolu s nami.

VPN neprináša len výhody

Aj keď výhod, ktoré so sebou služby pre virtuálnu privátnu sieť môžu prinášať je mnoho, pri ich používaní môžeme zaznamenať aj nejaké tie mínusy. Hlavným mínusom je najmä pomalšia rýchlosť internetu, ktorú spôsobuje chod VPN. K tomu, aby sme mohli naše prehliadanie považovať za šifrované totiž musí pri prehliadaní prebehnúť viacero krokov. To tak môže trvať dlhšie ako bez použitia tejto služby, čo nakoniec spôsobí spomalenie nášho internetového prenosu. Ďalším problémom pre VPN je taktiež aj náš pocit bezpečia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri využití tejto služby totiž ani zďaleka nie sme úplne v bezpečí, keďže nie každá VPN pracuje rovnako. Ak vsadíme na menej kvalitnú službu, nemusíme sa stretnúť s kompletným šifrovaním a naše dáta môžu uniknúť. Okrem toho môžeme mať pri používaní šifrovania falošný pocit bezpečia, že prehliadame internet úplne anonymne. To ale nie je celkom pravda, keďže naša aktivita na internete tak či onak zostane, len je ťažšie vystopovateľná. Treba ale uviesť, že pri kvalitnejších službách je prakticky nereálne, aby niekto dokázal spojiť aktivitu s vami, ak napríklad nie ste prihlásený do vášho účtu. Navyše sa nám pri použití virtuálnej privátnej siete môže navýšiť spotreba dát, ak teda využívate obmedzený balík dát, na šifrovanie radšej zabudnite.

V niektorých prípadoch ju ani nemôžeme využívať

Okrem toho, že VPN zvýši našu spotrebu dát a spomalí rýchlosť prehliadania, je navyše aj v niektorých krajinách ilegálna. Pri výbere krajiny, do ktorej sa virtuálne prenesiete, si radšej nevyberajte také Turkménsko či Bielorusko. Problémová ale vie byť aj Čína či Rusko. V niektorých prípadoch je rovnako lepšie svoju VPN deaktivovať, nakoľko niektoré služby nemusia byť dostupné. Ak by ste sa napríklad rozhodli sledovať s touto službou Netflix, mohli by ste naraziť na rôzne obmedzenia. Príkladom môže byť aj obmedzený obsah a rovnakým spôsobom môžu obmedzenia prinášať aj ďalšie stránky.

Ďalším problémom s využívaním virtuálnej privátnej siete je to, že jej musíme skutočne dôverovať. Aj keď väčšina služieb sľubuje, že si informácie o vašej aktivite neponecháva, môže sa stať, že poskytovateľ vašej VPN si vaše údaje uloží. Takýmto spôsobom teda šifrujete prehliadanie pred poskytovateľom internetu a aj pred cieľovou stránkou. No práve poskytovateľ vašej virtuálnej privátnej siete k nemu môže mať prístup.

V neposlednom rade ale musíme spomenúť, že dobrá VPN služba stojí peniaze. K skutočnému zabezpečeniu by sme sa nemali báť zainvestovať. Menej známe služby s nižšou cenou totiž nemusia prinášať skutočné zabezpečenie. Nakoniec tak nemusíme naraziť na správne šifrovanie a dokonca sa naše údaje môžu odhaliť.

O čom sa zároveň málo hovorí je, že pri používaní VPN dochádza aj k rýchlejšiemu vybitiu batérie smartfónu. Tieto aplikácie sú pomerne energeticky náročné, lebo neustále komunikujú so vzdialeným serverom.

Využívate aj vy k prehliadaniu VPN služby? Alebo sa spoliehate na iné druhy ochrany? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre