Je používanie bezplatných VPN bezpečné?

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. To sa dá určite povedať aj o bezplatných VPN službách. Aké riziká so sebou prinášajú?

vpn zadarmo rizika
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu)

Služby VPN sú čoraz viac populárne najmä vďaka rôznym obmedzeniam v krajinách. VPN taktiež pridáva ďalšiu vrstvu ochrany proti nástrahám, ktoré na nás číhajú na internete. Najpopulárnejšie VPN služby sú spoplatnené, no aj medzi nimi sa nájde pár poskytovateľov, ktorí svoje služby ponúkajú zadarmo. Dá sa vôbec ale takejto službe veriť? A je vôbec bezpečná? Na informáciu upozornil web makeuseof.com.

Pozor na veci zadarmo na internete

Ak to znie príliš dobre, tak to zrejme nie je pravda. To určite platí aj pri službách, ktoré sú dostupné bez poplatku. Tu ale môžu namietať napríklad používatelia populárneho AdBlocku, ktorý je dlhé roky bezplatný a dôveruje mu mnoho ľudí. Aj AdBlock už za svoje služby zarába, pretože poskytuje rôzne prémiové služby, ktoré sú dostupné iba v platenej Pro verzii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existujú ale aj kvalitné VPN služby, ktoré sú dostupné bez poplatku, alebo to je iba čistý výmysel a hazard s vlastným súkromím? Prevádzka VPN serverov je totiž omnoho viac náročnejšia, než pri takom AdBlocku. Predsa ale také služby sú a mnoho ľudí ich využíva. Otázkou je potom už iba to, či vám stojí prípadný únik osobných dát za tých pár eur mesačne.

Prečítajte si recenziu na službu NordVPN

Ako príklad môžeme uviesť služby Hola VPN. Táto VPN služby fungovala ako rozšírenie pre prehliadač Google Chrome. Áno presne tak. Fungovala. Google odstránil Hola VPN zo svojho obchodu v septembri 2021, údajne vďaka prítomnosti malvéru. No aj napriek tomu bola od začiatku táto služba viac než podozrivá. Mimochodom, ešte v roku 2018 populárna služba na generovanie krypto peňaženiek MyEtherWallet tvrdila, že používatelia, ktorí pristupovali k službe prostredníctvom služby Hola VPN, boli vystavení riziku hacknutia kybernetickej bezpečnosti. Dôvodom je, že služby nedisponuje ochranou proti úniku DNS. Znamená to, že vašu online aktivitu môže zachytiť ktokoľvek s o niečo lepšími technickými znalosťami.

Používaním bezplatnej verzie ste dávali súhlas k zdieľaniu vášho mena, IP adresy, zoznamu nainštalovaných aplikácií, no taktiež k bankovým údajom či údajom o vašej aktivite na internete. Pritom samotná firma sa hrdila svojím P2P modelom. Pomocou tohto modelu si ľudia medzi sebou zdieľali svoju IP adresu a pomocou nej sa vedeli napojiť na server v inej krajine. Znamená to, že používatelia mohli používať vašu IP adresu a robiť s ňou defakto hocičo, napríklad nelegálnu činnosť.

To ale neznamená, že neexistujú dobré bezplatné VPN služby. Lenže prevádzkovanie toľkých serverov v mnohých krajinách je mimoriadne finančne náročné a aj preto sú bezplatné VPN služby nie veľmi uveriteľné. Rovnako treba uviesť, že mnohé bezplatné VPN služby v minulosti boli pod vlnou kritiky. Dôvodom je, že zbierali dáta o používateľoch, ktoré ďalej spracovávali a predávali. Išlo o služby Unlimited VPN, Luna VPN a Mobile Data.

Hola VPN je stále dostupný pre iné prehliadače, no jeho používanie vám určite neodporúčame. Služba zdieľa príliš mnoho citlivých dát a preto by ste sa určite mali obzrieť po inej alternatíve.

Prečítajte si recenziu na službu NordVPN

Overujte si informácie

Či už pred použitím bezplatnej služby, ale aj tej platenej, vždy si danú službu overte vopred. Nespoliehajte sa iba na pozitívne slová na stránkach predajcu. Prečítajte si rôzne nezávislé recenzie alebo navštívte rôzne internetové fóra. Ďalším jednoduchým overením je využitie zákazníckych služieb danej firmy. Ak im skutočne na ľuďoch záleží, tak budú odpovede promptné a budú mať hlavu a pätu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre