Prečo potrebujete VPN a ako táto technológia chráni vaše súkromie na internete?

Na čo vlastne slúži VPN a prečo tieto služby potrebujeme? Opatrnosti nikdy nie je dosť a obzvlášť v online svete.

Preco by ste mali vyuzivat VPN a na co sluzby
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

VPN (Virtual Private Network) je najmä v posledných rokoch mimoriadne populárna služba a to aj vďaka tomu, že viacero vecí sa počas pandémie presunulo do online sveta. O VPN ste už určite počuli z rôznych reklám, no ako vlastne fungujú a v čom nám vedia pomôcť? Na informáciu upozornil web pcmag.com.

Ako fungujú VPN?

VPN si treba predstaviť ako medzičlánok medzi vami a webom, na ktorý sa chcete pripojiť. Tým pádom daný web registruje požiadavku od VPN servera a nie priamo od vás. Už z tejto definície sa dajú vyčítať hlavné výhody služieb VPN. Tou hlavnou je určite to, že sa na danú stránku viete pripojiť z akejkoľvek polohy na svete. Stránku viete tým pádom oklamať a napríklad získať prístup k obsahu, ktorý vo vašej krajine nie je k dispozícií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Často sa s takýmito upozorneniami stretávame napríklad na YouTube či Netflixe. Rôzny obsah vie byť pre našu krajinu nedostupný. Ak ale vieme, že daný obsah je dostupný v inej krajine, tak si ho vieme pomocou VPN zobraziť. To platí podobne aj v prípade krajín, kde úraduje cenzúra a ľudia v týchto krajinách nemajú prístup k istým webom.

Prečítajte si recenziu na službu NordVPN

Druhou veľkou výhodou je určite vyššia miera bezpečnosti na internete. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť polohu používateľa na internete je pomocou IP adresy, aj keď tento údaj nie je úplne presný. No s použitím VPN nezistí vami navštívený web ani vašu približnú polohu.

Každý ďalší medzičlánok na ceste medzi vami a navštíveným webom je skvelá správa. To ale neznamená, že ste na internete úplne anonymný. Vaše vypátranie je totiž zložitejšie, no určite nie nemožné.

Pri zväčšenom používaní VPN sa prispôsobujú taktiež inzerenti reklám. Použitím VPN sa totiž skryje vaša reálna IP adresa, čo vie reklamy celkom rozhodiť. Keďže ale títo giganti na čele s Googlom alebo Meta žijú na tom, že poskytujú priestor na reklamy, tak samozrejme odhalili cesty na to, ako obísť krytie pomocou VPN.

Ovládate tieto užitočné Google triky?
Zdroj: Unsplash(Nathana Rebouças)

V dobe, kedy na nás na každom rohu číha nejaký malvér určite vystane otázka, či nás medzičlánok v podobe VPN ochráni pred škodlivými vírusmi. Odpovede sa v tomto líšia v závislosti od poskytovateľa služby, no keďže škodlivý vírus prechádza aj serverom spomínaného poskytovateľa, tak by o jeho detekciu a zneškodnenie malo byť postarané. Samozrejme, platí to len v prípade, ak takúto službu poskytovateľ VPN poskytuje.

V neposlednom rade prostredníctvom VPN služieb môžete získať niektoré služby lacnejšie. Dobrým príkladom je YouTube Premium. Stačí len zmeniť IP adresu, napríklad na Indiu, a pri kúpe predplatného, ak sa budete pripájať z regiónu, kde je služba lacnejšou, tak budete platiť predplatné z daného regiónu.

Cena predplatneho_VPN
Zdroj: Vosveteit.sk

Dá sa VPN veriť?

Všetky výhody zmienené vyššie síce znejú super, no všetko je to o dôvere. Ide o to, že všetko, čo na internete zadáte a vyhľadáte ide “cez ruky” tretej strane. Všetky tieto VPN služby sľubujú, že tieto cesty sú šifrované, no nie vždy tomu tak musí byť.

vpn
zdroj: vpntrends.com

Preto si pri výbere služieb VPN určite o danej firme vyhľadajte čo najviac. Prečítajte si recenzie (nie iba tie priamo na stránke predajcu), navštívte fóra alebo sa opýtajte svojich známych. Opatrnosti totiž nikdy nie je dosť a v online svete to platí dvojnásobne.

Prečítajte si recenziu na službu NordVPN

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre