Ako zistíte, akú verziu Androidu máte v telefóne? A kedy by ste mali zvážiť výmenu smartfónu za nový?!

Akú verziu Androidu a bezpečnostnej aktualizácie máte vo svojom smartfóne? Pozrite sa, kde túto informáciu nájdete, a ako „starý“ softvér je už skutočne starý!

smartfon pozor
Zdroj: Pixabay.com (USA-Reiseblogger) / Vosveteit

V súčasnosti na trhu so smartfónmi nájdeme stovky modelov Android telefónov. No aj napriek tomu, že ich poháňa rovnaký operačný systém, tak v každom z nich nájdeme rôznu verziu softvéru.

Pri pohľade na softvér v telefóne rozlišujeme verziu Androidu, aktuálnosť bezpečnostnej aktualizácie a nadstavbu (napr. MIUI, One UI a podobne). Viete, akú verziu softvéru máte nainštalovanú vo svojom smartfóne? Poďme sa pozrieť na to, ako to zistíte a rovnako si nižšie vysvetlíme aj to, prečo ak váš telefón nedostáva pravidelné aktualizácie, tak stojí za zváženia ho vymeniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zistiť, akú verziu softvéru máte v telefóne?

K informácií, akú verziu softvéru máte v smartfóne, sa dostanete pomocou pár kliknutí. Najčastejšie túto informáciu nájdete v sekcii O telefóne v nastaveniach zariadenia. Napríklad v prípade telefónov od spoločnosti Samsung, si otvorte Nastavenia smartfónu a následne ponuku zrolujte k možnosti Informácie o telefóne. Opäť zrolujte ponuku a vyberte z nej kartu Informácie o softvéri.

Potom uvidíte nielen verziu Androidu, ktorú máte nahranú v mobile, ale aj verziu nadstavby. Do pozornosti by sme vám dali ale ešte kolónku Úroveň opráv zabezpečenia Androidu.

Následne vám odporúčame, aby ste manuálne vyhľadali dostupnosť aktualizácie v nastaveniach telefónu. Najčastejšie môžete tak spraviť prostredníctvom sekcie O telefóne, resp. Informácie o telefóne.

ako zistit verziu androidu v smartfone_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Kedy by ste mali spozornieť?

Nie je tak ani dôležitá verzia Androidu alebo nadstavby, ktorú máte nahratú v mobile. Spozornieť by ste mali, ak váš telefón má zastaralú Úroveň zabezpečenia. Pod zastaralou verziou úrovne zabezpečenia myslíme, ak váš smartfón nebol aktualizovaný dlhšie ako 6 mesiacov.

Výrobcovia smartfónov bezpečnostné aktualizácie uvoľňujú pre svoje zariadenia v rôznych intervaloch. Najčastejšie každý mesiac až tri mesiace. V niektorých prípadoch to je ale len raz za pol roka. Vo všeobecnosti to závisí od toho, ako starý je váš model smartfónu pričom platí, že čím starší máte telefón, tak tým menej sú frekventované aktualizácie. Ak ste túto aktualizáciu nedostali dlhšie ako pol roka, tak je vysoko pravdepodobné, že už nie je zo strany výrobcu softvérovo podporovaný.

Prečo je ale táto aktualizácia tak dôležitá? Tento typ aktualizácie nemá prívlastok „bezpečnostná“ len tak. Každý softvér a to aj ten najdoladenejší aký je, má bezpečnostné diery. Hackeri neustále hľadajú chyby vo softvéri, prípadne hľadajú spôsoby, ako obísť jeho zabezpečenie. Bezpečnostné aktualizácie reagujú práve na tieto problémy. Teda ak sa objaví nejaká chyba v Androide, tak výrobca uvoľní bezpečnostnú aktualizáciu, aby ju útočník nemohol využiť vo svoj prospech.

Ako starý telefón je „starý“?

Vo svete smartfónov existuje akési nepísané pravidlo. Väčšina výrobcov aktualizuje svoje smartfón dva až tri roky, no nájdu sa aj výnimky, ktoré sa o softvér v telefóne starajú dlhšie. Väčšina smartfónov dostane dve veľké aktualizácie Androidu a tri roky bezpečnostných záplat. Pozor, ale nehovoríme o dátume, kedy ste si kúpili telefón! V tomto prípade hovoríme o dátume, kedy bolo zariadenie predstavené. To znamená, že ak ho výrobca uviedol napríklad s Androidom 10, tak s najväčšou pravdepodobnosťou na konci svojho životného cyklu bude mať Android 12.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre