Ak máte túto funkciu vo vašom Wi-Fi routeri zapnutú, heker ho môže ovládnuť. Okamžite ju vypnite!

Skontrolujte si v nastaveniach Wi-Fi routera, či nemáte povolenú funkciu vzdialeného prístupu k routeru. Ak ju máte povolenú, vypnite ju!

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Možno sa vám už stalo, že vám Wi-Fi nefungovalo dobre a internet vám išiel pomaly alebo vypadával. Dôvodov môže byť viacero. Pár dní dozadu sme si ukázali, ako môžeme pomocou pár kliknutí optimalizovať internet, aby išiel čo najrýchlejšie. Ukázali sme si napríklad aj to, aké spotrebiče by nemali byť v blízkosti routera a to z dôvodu, že vám môžu narúšať signál. Ak vylúčime ale technické problémy, tak problém sa môže schovávať v tom, že niekto cudzí je pripojený k vašej Wi-Fi sieti.

Existuje viacero spôsobov, ako útočník môže získať prístup do vašej siete. Častokrát podceňujeme napríklad zvolenie si silného hesla a necháme si to, ktoré je predvolené. Možno ste to nevedeli, ale existujú stránky, ktoré tieto heslá sumarizujú.  V lepšom prípade sa do vašej siete môže pripojiť sused, ktorý vám kradne „len“ kapacitu internetu. V tom horšom sa môže prihlásiť do vašej siete útočník a vykonávať rôzne útoky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Málokto si uvedomuje, že útočník sa môže potenciálne prihlásiť aj k routeru, ak je povolená funkcia vzdialeného prístupu. Viacero routerov túto funkciu má pritom predvolene zapnutú. Ak útočník napríklad zistí model vášho routera, tak sa pomocou pár kliknutí môže prihlásiť k vášmu routeru a ovládnuť ho. Ruku na srdce, menili ste názov Wi-Fi siete potom, ako ste spojazdnili prvýkrát domácu Wi-Fi sieť? Len pre zaujímavosť, nižšie na snímke môžete vidieť Wi-Fi siete v našom okolí, ktorých názvy odhaľujú modely routerov.

WiFiman kolko zariadeni je pripojenych k Wi-Fi_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako vypnúť funkciu vzdialeného prístupu k routeru?

Vypnutie funkcie vzdialeného prístupu k routeru je pomerne jednoduché. V prvom kroku sa je potrebné prihlásiť k routeru. Urobiť tak môžete potom, ako dáte do prehliadača túto stránku 192.168.0.1 alebo 192.168.1.1. Následne sa vám otvorí stránka, pomocou ktorej sa môžete prihlásiť k routeru.

ako zmenit WiFi heslo_2
Zdroj: Vosveteit.sk, vy môžete vidieť inú prihlasovaciu stránku. Závisí to od poskytovateľa vášho internetu a typu routeru.

Prihlasovacie údaje k routeru by ste mali mať v zmluve, ktorú máte uzavretú s poskytovateľom internetu. Alternatívne môžete heslo dohľadať aj na internete, kedy stačí zadať len model routeru a vyhľadať prihlasovacie údaje. Vo väčšine prípadov je ale užívateľské meno „admin“ a heslo rovnako je „admin“, prípadne sa budete môcť prihlásiť k routeru bez hesla. Alebo môžete skúsiť dohľadať prihlasovacie údaje cez aplikáciu nižšie.

V ďalšom kroku v nastaveniach routera vyhľadajte možnosť Vzdialený prístup. V našom prípade sme ju našli v sekcii Admin. Ak máte funkciu aktívnu, tak ju vypnite. Nezabudnite nastavenie aj uložiť.

„Povolená vzdialená kontrola umožňuje modemu, aby bol dosiahnuteľný zo zariadenia mimo Vašej domácej siete. Odporúčame, aby ste vypli vzdialený prístup, keď nie je potrebný. Ak ho ponecháte zapnutý, môže to znamenať bezpečnostné riziko pre Vašu sieť.“, opisuje funkciu poskytovateľ nášho internetu.

Wi-Fi vzdialeny pristup ako vypnut
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ste mali funkciu povolenú, tak vám odporúčame, aby ste okrem iného skontrolovali, aké zariadenia sú pripojené do vašej Wi-Fi siete a rovnako, aby ste zmenili následne heslo k Wi-Fi. Zistiť, aké zariadenia sú aktuálne pripojené k vašej sieti, môžete pomocou aplikácie Who’s on my wifi, ktorú stiahnete z odkazu nižšie z Obchodu Google Play.

Wer ist in meinem wifi
Wer ist in meinem wifi
Developer: Magdalm
Price: Free

Pevne veríme, že tip na funkciu bol pre vás užitočný a hlavne, že sa vám podarí ochrániť vašu sieť pred potenciálnym útočníkom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre