Trápi vás pomalý internet či slabý Wi-Fi signál? Pozrite sa na triky, ako ho zrýchliť!

Nikto z nás nemá rád pomalý internet. Za týmto problémom sa ale vie skrývať viacero dôvodov. Pozrite sa, ako ich vyriešiť.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Pomalý internet nemá rád nikto z nás. Stránky sa načítavajú pomaly, sťahovanie súborov trvá večnosť a online hranie hier je priam neprípustné. Tieto problémy sa ale dajú napraviť pomocou pár faktov a trikov ohľadom šírenia internetového signálu.

Nesnažte sa oklamať fyziku

Ak ste pripojený pomocou bezdrôtového pripojenia (Wi-Fi), tak existuje množstvo jednoduchých prekážok a problémov, ktorá spôsobujú spomalenie internetového pripojenia. Jedným z nich je to, že zariadenia sa nachádza ďaleko od Wi-Fi routera. Ak sa zariadenie aj router nachádzajú v rovnakej miestnosti, tak to vôbec nie je problém. No v prípade, že sa medzi nimi nachádzajú tri betónové steny, tak to už výrazne ovplyvňuje kvalitu signálu. Preto si skúste zariadenie presunúť bližšie k Wi-Fi routeru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

TIP Redakcie: Pozrite sa, pri prechode cez ktoré materiály stráca Wi-Fi signál najviac na kvalite.

Mimochodom, intenzitu Wi-Fi signálu si viete skontrolovať aj pomocou mobilných aplikácií, jednou z nich je napríklad WiFi Monitor: analyzátor sítí. Funguje na jednoduchom princípe. Potom, ako ju zapnete, tak mobil vám zobrazí intenzite signálu, ktorá je udaná v parametri dBm.

Kvalitu Wi-Fi signálu si viete vylepšiť aj domácimi trikmi. Stačí vám na to alobal alebo použitá plechovka. Pre podrobný návod, ako na to si pozrite tento článok.

Ak už sedíte blízko Wi-Fi routera, no rýchlosť internetu je stále nízka, tak vyskúšajte pripojenie pomocou (Ethernet) kábla. Kábel totiž vždy poskytne rýchlejšie pripojenie oproti Wi-Fi. Samotný kábel treba taktiež skontrolovať. Určite by totiž nemal byť nejako výrazne ohnutý alebo prelomený.

V prípade, že sa nechcete viazať káblom alebo presúvať svoje zariadenie, vám odporúčame kúpu Wi-Fi repeatera. Takýto repeater signálu vám vie lepšie pokryť celý váš príbytok a vy tak budete mať rýchlejší internet v úplne opačnej izbe.

Problém môže byť aj v softvéri

Niekedy je za spomalením internetovej rýchlosti aj softvér. Aplikácie totiž pre svoj chod často potrebujú internet, no niektoré viac a iné zas menej. Skontrolujte si preto v správcovi úloh to, aké aplikácie majú najvyššiu spotrebu v tomto odvetví. Ak dané aplikácie nevyužívate, tak ich vypnite.

Spravca uloh_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pomôcť vie aj jednoduché vymazanie medzipamäte (cache) prehliadača. Ak je totiž preplnená, tak prehliadač nemá kam ukladať údaje, čo vyústi k spomaleniu načítavania stránok. V prehliadači sa preto poobhliadnite po vyčistení dát prehliadania.

Samozrejmosťou je pravidelné aktualizovanie softvéru vo vašom počítači. To zväčša prebieha automaticky, no nie je na škodu zájsť na stránky poskytovateľa služieb, prípadne výrobcu a skontrolovať aktuálnosť softvéru vo vašom počítači.

Za spomalením môže stať aj škodlivý program či vírus. Preto je na mieste vykonať pravidelne bezpečnostnú kontrolu antivírusovým programom, najmä ak často sťahujete súbory z internetu.

Otestujte si rýchlosť svojho internetu

To, či došlo k zmene po vykonaní krokov vyššie je jednoduché zistiť rýchlym testom pripojenia. Najpopulárnejšou stránkou na vykonanie takéhoto testu je speedtest.net. Pre porovnanie vykonajte test pred a taktiež po vykonaní kroku pre overenie, či daný trik pomohol. Pri meraní rýchlosti nesťahujte žiadne súbory a taktiež vypnite ostatné aplikácie. Iba tak dostanete čo najpresnejší výsledok.

Rychlost internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalším častým problémom môže byť frekvencia, ktorú používate. Najmä v prípade 2.4Ghz frekvencie býva sieť často preplnená alebo rušená inými zariadeniami. Predstavte si diaľnicu a dopravnú špičku, kedy idete krokom. V tom čase diaľnica nemá dostatok kapacít a znižuje sa priepustnosť áut. Niečo podobné funguje aj v prípade Wi-Fi, ak napríklad je naokolo príliš veľa zariadení využívajúcich rovnakú frekvenciu. Preto porozmýšľajte nad tým, či by ste nemali prepnúť Wi-Fi do 5GHz. Ako na to, sa môžete pozrieť v tomto článku.

ako zmenit 2,4GHZ na 5GHZ Wifi
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám tieto tipy a triky pomôžu k zlepšeniu rýchlosti vášho internetu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre