Je váš smartfón nakazený malvérom: Toto sú charakteristické znaky, podľa ktorých to spoznáte!

Hackeri sú čoraz vynaliezavejší a hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať k vašim dátam. Takto však môžete zistiť, či máte v smartfóne vírus alebo iný malvér.

android malware virus
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Hackeri a online podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať k vašim dátam,alebo peniazom. Zdá sa, akoby nové vírusy a podvody pribúdali každým dňom a niekedy môže byť naozaj náročné povedať, či ste sa stali obeťou alebo nie.

Mnoho vírusov je navrhnutých tak, aby sa dokázali vo vašom zariadení schovať. Znamená to, že ak by ste chceli po nich pátrať, zahrabú sa hlbšie do systému alebo na chvíľu prerušia svoju činnosť. Tým vás chcú oklamať, aby ste si mysleli, že je váš smartfón v poriadku. Ako teda zistíme, či je naše zariadenie infikované?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj napriek všetkým sofistikovaným vírusom sú isté znaky, ktoré vám dokážu prezradiť, či je s vašim smartfónom všetko v poriadku. Najprv si ale povedzme, ako najčastejšie sa vírus alebo vo všeobecnosti malvér do smartfónu môže dostať.

Verejné Wi-Fi siete

Takáto forma podvodu sa realizuje najčastejšie na verejných miestach ako letisko či nákupné centrum. Útočník si vytvorí Wi-Fi sieť, ktorá nemá zabezpečenie. Väčšina z nás dôveruje, že také nákupné centrum poskytuje pripojenie na internet zdarma. Pripojením sa na takúto sieť a následným prehliadaním internetu ale vieme útočníkovi poskytnúť rôzne súkromné údaje. Od našej aktivity, aké stránky navštevujeme, až po to, čo na internete robíme vrátane toho, čo vypisujeme do rôznych formulárov a podobne. Tento typ útoku sa volá „man-in-the-middle„, teda „muž uprostred“.

Falošné aplikácie

Vo všeobecnosti platí, že by ste nemali sťahovať a inštalovať aplikácie z rôznych zdrojov. To platí, no musíme spomenúť, že občas sa výskytu škodlivého softvéru nevyhnú ani oficiálne obchody ako je napríklad Google Play. Rozdiel oproti iným útokom je ten, že si v tomto prípade aplikáciu stiahneme vedome.

Jedným z podobných útokov, ktorý bol väčšieho charakteru, je „WhatsApp Pink. Išlo o kampaň, kedy sa internetom rozmohla nová verzia služby WhatsApp, ktorá sľubovala nové rozhranie. Samozrejme, išlo o podvodnú kampaň, na ktorú naleteli desaťtisíce ľudí, ktorí si nevedomky do smartfónu stiahli škodlivú aplikáciu a potom s ňou fungovali.

E-mail

Vírus sa ale do vášho smartfónu môže dostať aj pomocou e-mailu. V tomto prípade dostanete mail, ktorý sa môže tváriť ako od známej osoby alebo môže ísť aj o cudzieho odosielateľa. Takýto e-mail obsahuje prílohu, ktorá sa taktiež tvári neškodne. No po jej stiahnutí vaše zariadenie napadne škodlivý vírus, ktorý buď pracuje na pozadí a získava údaje, alebo kompletne prevezme kontrolu nad vašim zariadením.

qr kód podvod
Zdroj: vosveteit.sk, onlygfx.com

Ako zistiť, že máte v zariadení vírus?

Okej, vieme ako sa proti malvéru chrániť, no niekedy naletí aj ten najpozornejší. Ako sme už spomínali na začiatku článku, vírus môže byť niekedy mimoriadne ťažké nájsť. Existuje však niekoľko univerzálnych trikov, ktoré vám v tomto smere pomôžu.

Sledujte reklamy

Ten najsofistikovanejší malvér sa takto rozhodne prezradiť nenechá, no takzvaný adware je charakteristickým hlavne pre menších podvodníčkov. Tí chcú zarábať tým, že vám zobrazujú v zariadení rôzne druhy reklám. Ak si začínate všímať reklamy na miestach, kde predtým neboli alebo sú v cudzom jazyku, zbystrite pozornosť. Často sa tiež stáva, že vám adware vyhodí reklamy pre dospelých. Tie síce môžu ponúkať určité výhody, no zvyčajne vám naťahajú do zariadenia ešte viac škodlivého softvéru. Adware síce nie je vo svojej podstate „až tak“ zlý ako iné druhy malvéru, no môže prichádzať aj s nebezpečnejším softvérom.

Znížený výkon

Ďalším špecifickým znakom vírusu môže byť aj znížený výkon. Ak sa vám načítavajú aplikácie pomalšie, smartfón sa rýchlejšie vybíjaalebo sa prehrieva, môžete byť infikovaní malvérom. Škodlivý softvér totiž riadi množstvo procesov, ktoré si kradnú výkon vášho zariadenia.

bateria telefonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Upozornenia od Googlu a Facebooku

Občas sa stane, že hacker získa prístup k našim heslám a pokúša sa nabúrať do nášho účtu. Spoločnosť Google, ale aj iné platformy posielajú upozornenia, ak sa niekto prihlási do vášho účtu z nezvyčajného miesta. Možno ste to vy z kamarátovho počítača, možno je to hacker z Kanárskych ostrovov. Tieto bezpečnostné upozornenia by ste rozhodne nemali podceňovať.

Zároveň to ale neznamená, že máte v smartfóne malvér. Je možné, že áno a ten získal prístup k vašim heslám, no ku nim sa mohol hacker dostať aj iným spôsobom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre